bialystok 1
13 maja 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

9. PKO Białystok Półmaraton już w ten weekend!


Nawet ponad 4 tysiące biegaczy może pobiec w najbliższy weekend ulicami Białegostoku w ramach 9. PKO Białystok Półmaratonu, PKO Biegu na 5 i innych biegów towarzyszących. Ostatnią szansą na start są zgłoszenia w Biurze Zawodów w dniach 13-14 maja 2022 r. Organizatorzy, sponsorzy i partnerzy biegu podkreślają, że uczestnicy znów odetchną pełną piersią, m.in. dzięki zniesieniu ograniczeń covidowych.

Półmaraton, który odbywa się w Białymstoku od 2013 r. jest jednym z największych biegowych wydarzeń nie tylko na Podlasiu, ale także należy do czołowych imprez w Polsce. Jego wysoki poziom potwierdzają pozytywne recenzje wśród uczestników, którzy chętnie wracają do Białegostoku, a także przyznanie rozgrywanemu w 2021 r. 8. PKO Białystok Półmaratonowi nagrody „Podlaska Marka”. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze okazalej, co podkreślali uczestnicy konferencji prasowej przed imprezą.

– Jest we mnie duża radość, że w majowy weekend odbędzie się tak ważna impreza. To propagowanie zdrowego stylu życia, bo na tych biegach w większości występują amatorzy. Biegają dlatego, żeby mieć lepszą kondycję, żeby się ruszać. Na pewno uczestnicy biegnący w szpalerach świeżo wypuszczonych liści będą czuli się znacznie lepiej – powiedział Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku.

9. PKO Białystok Półmaraton to zawody sportowe na bardzo wysokim poziomie sportowym. To też bardzo dobra promocja miasta oraz całego naszego regionu, z czego niezmiernie się cieszę. Oczywiście, jako Zarząd Województwa Podlaskiego wspieramy tę inicjatywę i wiele innych organizowanych przez Fundację Białystok Biega – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

bialystok2 1

Głównymi punktami programu biegowego weekendu są 9. PKO Białystok Półmaraton i PKO Bieg na 5 km, zaplanowane na 15 maja. Jednak już w sobotę 14 maja o godzinie 9:00 z placu Marszałka J. Piłsudskiego wyruszy wyjątkowy Bieg Śniadaniowy, w którym udział może wziąć każdy. Tego samego dnia o godzinie 14:00 na Rynku Kościuszki rozpoczną się biegi dziecięce w ramach PKO Biegu Juniora. Główne biegi, rozgrywane w niedziele wystartują o 9:30 (półmaraton) i 13:30 (bieg na 5 km).

W tym całym fantastycznym, rodzinnym wydarzeniu podejmujemy też słuszne społecznie inicjatywy. Chciałbym zachęcić wszystkich do udziału w charytatywnym wątku biegu. W Biurze Zawodów będzie można pobrać karteczki, które każdy z uczestników będzie mógł przypiąć do koszulki oprócz numeru startowego. Dobrze się bawiąc, możemy też pomóc 2-letniemu Julkowi, który walczy po leczeniu choroby nowotworowej. Jeśli wszystkie 100 karteczek zostanie wykorzystanych podczas biegu, to Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na dalsze leczenie – zapowiedział dyrektor Zbigniew Bohdziewicz, przedstawiciel PKO Banku Polskiego – tytularnego sponsora imprezy

Uczestnicy konferencji prasowej podkreślali, że impreza w Białymstoku charakteryzuje się wysokim poziomem organizacyjnym, a także sportowym.

Bardzo się cieszę, że możemy wspierać Fundację Białystok Biega w organizowaniu wydarzeń sportowych. Warto je wspierać, gdyż Fundacja Białystok Biega organizuje najlepsze wydarzenia sportowe w naszym regionie, biegi miejskie, a od pewnego czasu biegu przełajowe, które promują na całą Polskę, a także poza nasze granice sławią piękno Białegostoku i województwa podlaskiego.– podsumował Łukasz Kierus, prezes księgarni TaniaKsiążka.pl, jednego ze sponsorów biegu.

bialystok4

Pod względem sportowym rywalizacja o zwycięstwo w 9. PKO Białystok Półmaratonie zapowiada się bardzo emocjonująco. Na trasie stanie bowiem m.in. aktualny rekordzista imprezy, Kenijczyk Cosmas Kyeva, legitymujący się rekordem życiowym na poziomie 1:02:32. W 2019 r. w Białymstoku osiągnął czas 1:03:41. Wśród jego głównych rywali znajdą się Boniface Nduva z Kenii (r.ż. 1:02:04), Tomasz Grycko (r. ż. 1:04:26), Adam Głogowski (r. ż. 1:05:26), Przemysław Dąbrowski (r. ż. 1:06:00), a także jedyny polski zwycięzca białostockiego półmaratonu, najlepszy przed rokiem w 8. PKO Białystok Półmaratonie Emil Dobrowolski (r. ż. 1:04:17).

Również wśród kobiet rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Gwiazdą imprezy miała być mistrzyni Polski w maratonie, Monika Jackiewicz. Na jej rezygnacji może skorzystać rekordzistka Mołdawii na tym dystansie (1:10:45) Lilia Fisikovici. Oprócz tego w walkę o czołowe lokaty powinny włączyć się m.in. Ukraina Valentyna Veretska (r. ż. 1:15:50) – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji oraz reprezentantka Litwy, uczestniczka mistrzostw świata i mistrzostw Europy w maratonie Remalda Kergyte (1:16:23).

O tym, kto okaże się najlepszy w rywalizacji w ramach 9. PKO Białystok Półmaratonu przekonamy się już w niedzielę 15 maja. Ci, którzy jeszcze w ostatniej chwili zdecydują się wziąć udział w biegu mogą zapisywać się w Biurze Zawodów w piątek w godzinach 17:00-20:00, w sobotę w godzinach 10:00-20:00 i w niedzielę 7:00-9:00.

Źródło: materiały organizatora / Zdjęcia: Aleksandra Szmigiel

Możliwość komentowania została wyłączona.