dziecko
13 maja 2022 Krzysztof Brągiel Lifestyle

6-latek przebiegł maraton w Cincinnati. Rodziców odwiedziła opieka społeczna


Ben i Kami Crawford z Kentucky lubią biegać maratony. Jak chwalą się na swoim Instagramie, aż 39 ukończyli w towarzystwie swoich dzieci. Od dwóch tygodni znajdują się pod ostrzałem mediów, po tym jak pozwolili przebiec 42 km 195 m synowi, Rainierowi. W związku z tym, że chłopiec ma dopiero 6 lat, sprawą zainteresowała się opieka społeczna.

30 kwietnia Crawfordowie wystąpili w Maratonie Latającej Świni w Cincinnati w pełnym składzie. Poza rodzicami, Benem i Kami, na linii startu stanęli: Rainier, Filia, Memory, Seven, Eden i Dove. Choć starsze rodzeństwo ruszyło nieco szybciej, na 2 kilometry przed metą rodzina zwarła szyki, żeby przekroczyć kreskę wspólnie, trzymając się za ręce. Zegar pokazał 8 godzin 35 minut. Tyle czasu na trasie spędził m.in. 6-letni Rainier (tempo 12:12/km).

Kilka dni później, w piątek (6 maja), Crawfordów odwiedził pracownik CPS (Child Protective Services). Podczas niezapowiedzianej wizyty młody Rainier został przesłuchany. Sprawę służbom mieli przekazać liderzy lokalnej społeczności biegowej. Crawfordowie twierdzą, że ich 6-letni syn usilnie nalegał, żeby pozwolono mu przebiec maraton i to działania CPS wyrządzają większą krzywdę dziecku, niż bieganie.

– To musi się skończyć – czytamy na Instagramie rodziny. – Nasze dzieci przeżywają załamania emocjonalne, NIE z powodu biegania, ale od opinii tłumu, który zasilają uznani i sławni biegacze. Twierdzą, że bieganie maratonów przez nasze dzieci było wymuszone, ale nie podają żadnych danych ani faktów. My mamy zeznania świadków, w tym funkcjonariuszy policji. Mamy nagrania video. Kiedy przeprosisz i się wycofasz? – pytają rodzice.

Mówiąc o potępiających opiniach uznanych biegaczy, Crawfordowie mogą mieć na myśli Australijczyka, Lee Troopa. Olimpijczyk z maratońską życiówką 2:09:49 nie kryje oburzenia sprawą.

– Organizatorzy zezwalają 6-latkowi biec. Dziecko po 20 milach zatrzymuje się co 3 minuty, płacze i jest rozbite emocjonalne. Rodzice obiecują, że jeśli ukończy dostanie Pringelsy. Rodzice nie widzą w tym problemu. Wszystko jest tutaj złe! – napisał na swoim Twitterze biegacz.

Ben i Kami rzeczywiście opublikowali na Instagramie zdjęcie Rainiera z wielką paczką Pringelsów w dłoniach, dopisując, że syn „walczył fizycznie” podczas maratonu. Obrazek może sugerować, że chipsy są nagrodą za włożony wysiłek. Jak jednak podkreśla Ben, nie było na trasie sytuacji przymuszania 6-latka do kontynuowana biegu.

– Nie ciągnęliśmy Rainiera. Jak widzicie na zdjęciach z mety wszyscy trzymamy się za ręce i było to wcześniej zaplanowane – powiedział 42-latek na instagramowym video.

Tłumaczenia rodziców nie przekonują Kary Goucher, wicemistrzyni świata na 10000 m z 2007 roku.

– Nie wiem, kto musi to usłyszeć, ale sześciolatek nie może rozumieć, co fizycznie zrobi z nim maraton. Sześciolatek, który podejmuje wysiłek fizyczny, nie zdaje sobie sprawy, że ma prawo przestać i powinien to zrobić. Nie kwestionuję dobrych chęci rodziców. Nie chcę mówić, że są złymi rodzicami. Ale jako olimpijka mogą obiecać – to nie jest dobre dla dziecka. Dzieci są dziećmi. Pozwólcie im żyć aktywnie, ale z drugiej strony jako rodzice, musicie chronić ich dopiero rozwijające się ciało i młody umysł – napisała Goucher za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Crawfordowie wydają się być jednak niewzruszeni na podobne opinie. Jak mantrę powtarzają, że dają swoim dzieciom wybór i to od nich należy ostateczna decyzja.

– Nigdy nie zmuszaliśmy żadnego z naszych dzieci do przebiegnięcia maratonu i nie możemy sobie nawet wyobrazić, że jest to wykonalne: praktycznie lub emocjonalnie. Pytaliśmy Rainiera wiele razy, czy chce przestać i zawsze odpowiadał, że będzie kontynuował bieg – zgodnie wyjaśniają Ben i Kami Crawford.

Regulamin maratonu „Latającej Świni” mówi o dopuszczeniu do uczestnictwa tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia. Dla rodziny Crawfordów zrobiono jednak wyjątek. Poza 6-letnim Rainierem w biegu wystąpili też: 11-letnia Filia, 15-letnia Memory i 17-letni Seven Crawford. Lee Troop uważa, że dyrektor zawodów powinien od początku powiedzieć rodzinie stanowcze „nie” dla uczestnictwa w wydarzeniu.

CINCINNATI FLYING PIG MARATHON 2022 (WYNIKI CRAWFORDÓW)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.