wysokie2
13 maja 2022 Karolina Obstój Sport

Czy można biegać ultra na bieżni w „za wysokich” butach?


Po niedawnym rekordowym ultra biegu Sorokina na bieżni lekkoatletycznej (rekord świata na 100 km i w biegu 6-godzinnym) kolejny raz rozgorzała dyskusja dotycząca regulaminowego obuwia. Czy rekord nabiegany w „za wysokich” butach jest legalny? Co na to World Athletics i IAU, które zatwierdzają ultra rekordy?

Na wstępie przypomnijmy, że w biegach ultra funkcjonuje pewne zamieszanie z uznawaniem rekordów:

  • World Athletics (WA) – uznaje oficjalne rekordy świata na dystansie 50 km i 100 km;
  • International Association of Ultrarunners (IAU) – zatwierdza oficjalne rekordy świata w biegach: 6-, 12-, 24- i 48-godzinnym oraz na dystansach 50 mil i 100 mil.

World Athletics milczy o ultra

Zgodnie z przepisami World Athletics w biegach powyżej 800 metrów rozgrywanych na bieżni podeszwa buta nie może w najwyższym punkcie przekraczać 25 milimetrów. Większość ultra-zawodników startuje na bieżni w popularnych butach z karbonową płytką. Spełniają one dopuszczalne wymiary wysokości, ale do zawodów na asfalcie, czyli mają nie więcej niż 40 milimetrów. Czy zatem rekordy ustanowione na dystansach ultra na bieżni w butach powyżej 25 mm – np. w Nike Air Zoom Alphafly NEXT%, w których biegł Sorokin – zostaną uznane przez World Athletics?

Pan Janusz Rozum (członek Zespołu ds. Ratyfikacji Rekordów Polski) zwraca uwagę, że „World Athletics w swoich przepisach nie przewiduje biegów na bieżni na dystansach ultra (niedawno skrócono najdłuższy bieg z oficjalnym rekordem świata – do jednogodzinnego). Skoro przepisy milczą na ten ten temat i nie jest zakazane korzystanie na dystansach ultra z obuwia powyżej x cm, to dlaczego rekord uzyskany w takim obuwiu miałby być nielegalny? Tym bardziej, że chodziarze mogą korzystać z takiego samego obuwia i na ulicy i na bieżni.”

IAU pozwala wprost 

IAU uznało, że w ramach ich organizacji również będą obowiązywały przepisy WA  dotyczące butów, ale z jedną różnicą. IAU wprost wskazało, że biegacze będą mogli nosić buty o wysokości do 40 mm na dowolnej nawierzchni, czyli również na bieżni. Oznacza to, że w zakresie rekordów na 50 km i 100 km, które zatwierdza WA nie ma pewności, czy rekordy ustanowione w butach do 40 mm będa uznane. Podczas gdy biegacze ultra rywalizujący na dystansach zatwierdzanych przez IAU mają pewność, że rekord nabiegany w takich butach będzie uznany przez IAU. 

Podejście IAU potwierdzają słowa Pana Janusza Rozuma, który wskazuje, że „podczas Mistrzostw Polski w biegu 6-godzinnym w Chorzowie gościliśmy delegata technicznego „z centrali” (dyrektora ds. komunikacji IAU), który nie miał żadnych zastrzeżeń odnośnie obuwia biegaczy.”  W związku z tym „obserwując poczynania World Athletics oraz IAU można założyć, że wynik z bieżni Sorokina na 100 kilometrów nie zostanie zatwierdzony jako rekord świata (przez WA). Natomiast dystans przebiegnięty przez Litwina w ciągu 6 godzin („po drodze” w tym biegu) będzie ratyfikowany jako rekord świata IAU” – podsumowuje Janusz Rozum.

Trzeba zatem obserwować decyzje WA w zakresie zatwierdzenia rekordu Sorokina na 100 km. Decyzja w tym zakresie jednoznacznie pokaże, czy WA zezwala na bieganie na bieżni dystansów ultra w butach powyżej 25 mm. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że panuje w tym zakresie lekki bałagan i sporo niewiadomych.

Zdjęcie: Nattawit Khomsanit

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.