sztafeta mix 4x400 3
19 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Szalona sztafeta. Amerykanki z rekordem świata, kolejny holenderski dramat


Holandia miała wszelkie argumenty, by zdobyć złoty medal w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Po trzech zmianach „Pomarańczowi” byli na pierwszym miejscu, a na ostatnich 400 metrach mieli wielką Femke Bol. Halowa rekordzistka świata upadła tuż przed metą, a zwycięstwo powędrowało do Stanów Zjednoczonych, które w czasie 3:08.80 poprawiły rekord świata. Polska była tylko tłem dla rywali i dobiegła na ostatnim miejscu (3:15.49), nie licząc Holandii, która widnieje w wynikach jako DNF (nie ukończyła biegu).

Bol przejęła pałeczkę od Isayi Klein Ikkinka, który tuż przed końcem swojej zmiany wyprowadził Holandię na pierwsze miejsce. Wydawało się, że niezwykle szybka w tym sezonie Bol bez problemu ucieknie Amerykance Alexis Holmes. Ta jednak nie odpuszczała, a na ostatniej prostej zrównała się z Holenderką. Osłabiona Bol upadła tuż przed metą i zgubiła pałeczkę. Holandię wyprzedziła jeszcze Wielka Brytania (3:11.06 – rekord kraju). Bol wstała i dobiegła na trzeciej pozycji, ale z racji tego, że dobiegła bez pałeczki, w wynikach widzimy, że Holandia nie ukończyła biegu. Trzecie miejsce zajęły Czechy (3:11.98 – rekord kraju).

Polska pobiegła w składzie: Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski i Marika Popowicz-Drapała.

Poprzedni rekord świata również należał do Stanów Zjednoczonych, które na mistrzostwach świata w 2019 roku pobiegły w czasie 3:09.34.

Tak prezentują się składy sztafet, które stały na podium:

USA: Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes

Wielka Brytania: Lewis Davey, Lavial Nielsen, Rio Mitcham, Yemi Mary John

Czechy: Matej Krsek, Tereza Petrzilkova, Patrik Sorm, Lada Vondrova.

Przypomnijmy, że Polska awansowała do finału w wyniku protestu po wypadku z udziałem reprezentacji Niemiec. W porównaniu do eliminacji w naszym składzie doszło do jednej zmiany. Bogaczyński zastąpił Kajetana Duszyńskiego, który został poszkodowany po kolizji z Niemcami.

Wszystkie wyniki 1. dnia mistrzostw świata w Budapeszcie znajdziecie TUTAJ.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
10 miesięcy temu

Bol nie zapomniała wziąć pałeczki, pałeczka sama przekroczyła metę.

aabc
10 miesięcy temu

zapewne nie spodziewała się, że ktoś może ją dogonić i już myślami jeszcze zanim przekroczyła metę widziała złoty medal i to ją zgubiło, bo nagle się usztywniła, nogi ugięły – i mamy efekty. Na 10 000m K podobnie – ale dzięki temu w sporcie trzeba walczyć do końca i nawet takie gwiazdy jak we wczorajszy wieczór popełniają błędy!