zdzieblo3
20 sierpnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Katarzyna Zdziebło zdyskwalifikowana w chodzie na 20 km

Katarzyna Zdziebło została zdyskwalifikowana przez sędziów za nieprawidłową technikę chodu (otrzymała cztery wnioski o dyskwalifikację) w chodzie na 20 km podczas rozgrywanych w Budapeszcie mistrzostw świata. Wicemistrzyni świata z ubiegłego roku w Eugene została skierowana najpierw do strefy kar, gdzie następnie okazało się, że otrzymała kolejną kartkę i została zdjęta z trasy.

Na czele chodu kobiet długo utrzymywała się 7–8-osobowa grupa chodziarek prowadzona przez mistrzynię świata z ubiegłego roku Kimberly Garcię Leon z Peru, która pokonała pierwsze 10 km w 43:43. Polka szła przez większość dystansu w okolicach 20. miejsca, a półmetek pokonała w czasie 45:05. Nasza zawodniczka walczyła o uzyskanie minimum olimpijskiego (1:29:20), ale około 12. km otrzymała trzeci wniosek o dyskwalifikację, a chwilę później czwarty i musiała zakończyć swój udział w tej konkurencji na mistrzostwach świata. Trzy wnioski dotyczyły braku kontaktu z podłożem, a czwarty za brak wyprostu nogi w kolanie. W czwartek Polka wystartuje jeszcze w chodzie na 35 km.

Budapest 20082023 photoPawelSkraba 12 1

Mistrzynią świata została Hiszpanka Maria Perez (1:26:51), srebrny medal zdobyła Australijka Jemima Montag (1:27:16), a brąz Włoszka Antonella Palmisano (1:27:26).