kelvin
5 grudnia 2023 Artur Kozłowski Newsy

Najszybsi biegacze World Marathon Majors w 2023 roku to Kiptum i Hassan


Wielu amatorów na świecie walczy o zdobycie słynnych sześciu gwiazdek korony maratonów świata, ale Abbott World Marathon Majors prowadzi również klasyfikację najszybszych maratończyków świata, biorących udział w cyklu. W tym roku najlepsi okazali się rekordzista świata w maratonie Kelvin Kiptum i Holenderka Sifan Hassan.

Abbott World Marathon Majors to seria maratonów, które swoim rozmachem, wyścigowym profilem oraz wypracowaną renomą, każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy osób. Cały cykl oparty jest na sześciu głównych, najbardziej rozpoznawalnych wyścigach maratońskich, które odbywają się w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. W tym roku do klasyfikacji włączony był również maraton podczas Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie.

W ramach rywalizacji biegacze mają przyznawane punkty:

  • 1. miejsce – 25 punktów,
  • 2. miejsce – 16 punktów,
  • 3. miejsce – 9 punktów,
  • 4. miejsce – 4 punkty,
  • 5. miejsce – 1 punkt.

W tym roku najlepszymi maratończykami okazali się Kelvin Kiptum oraz Sifan Hassan, którzy wygrali maratony w Londynie oraz Chicago. W przypadku Hassan zwycięstwo nie było tak jednoznaczne, ponieważ taką samą ilość punktów zebrała Hellen Obiri, która wygrała maratony w Bostonie oraz Nowym Jorku. W tym przypadku decydujące okazało się głosowanie dyrektorów sześciu maratonów wchodzących w skład World Marathon Majors, którzy wskazali Hassan jako zwycięzcę cyklu.

Na podium wśród panów znaleźli się jeszcze Tamirat Tola (3. miejsce w Londynie i 1. miejsce w Nowym Jorku) oraz były rekordzista świata Benson Kipruto (2. w Chicago i 3. w Bostonie). Ten ostatni zdobył tyle samo punktów co Eliud Kipchoge, jednak w bezpośredniej rywalizacji w Bostonie okazał się lepszy (Kipchoge zajął tam 6. miejsce).

W klasyfikacji kobiet obok wspomnianych Hassan i Obiri na podium znalazła się jeszcze Etiopka Amane Beriso, która została mistrzynią świata w maratonie w Budapeszcie oraz zdobyła drugie miejsce w Bostonie.

Końcowa klasyfikacja World Marathon Majors 2023

Miejsce Mężczyźni / punktyKobiety / punktyNagroda
1Kelvin Kiptum / 50   Sifan Hassan / 50$50,000   
2Tamirat Tola / 34   Hellen Obiri / 50   $25,000   
3Benson Kipruto / 25Amane Beriso / 41   $12,500   
4Eliud Kipchoge / 25   Rosemary Wanjiru / 25   $7,500   
5 Albert Korir / 20Alemu Megertu / 25   $5,000   
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments