World Marathon Majors
14 maja 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

World Marathon Majors, jak zdobyć słynne sześć gwiazdek korony maratonów świata?


Z roku na rok przybywa biegaczy, którzy szukają coraz to nowszych wyzwań sportowych. Dłuższe biegowe dystanse, udział w zawodach w każdym zakątku kraju lub bardziej wymagające trasy z czasem mogą nie wystarczyć do zaspokojenia biegowego apetytu. Organizatorzy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i chcąc sprostać wymaganiom entuzjastów biegania, tworzą coraz to nowsze cykle i odznaczenia, które można zdobyć. Na polskim podwórku znane i bardzo popularne jest wybieganie Korony Półmaratonów Polskich oraz Korny Maratonów Polskich. Jednak co dalej? Kolejnym krokiem może być udział w najbardziej prestiżowych maratonach świata, czyli cyklu Abbott World Marathon Majors.

Abbott World Marathon Majors to seria maratonów, które swoim rozmachem, wyścigowym profilem oraz wypracowaną renomą, każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy osób. Cały cykl oparty jest na sześciu głównych, najbardziej rozpoznawalnych wyścigach maratońskich, które odbywają się w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. Całą inicjatywę można podzielić na dwie główne płaszczyzny:

  • zawodową – system punktowy, który premiuje pięciu pierwszych zawodników i zawodniczki zarówno wśród biegaczy, jak i rywalizujących na wózkach, a następnie nagradza najlepszego maratończyka, maratonkę i najlepszych zawodników niepełnosprawnych.
  • amatorską– entuzjaści biegania, którzy ukończą World Marathon Majors,  zostają odznaczeni medalem Six Star Finisher oraz otrzymują specjalny certyfikat.
World Marathon Majors 2
Źródło: https://www.worldmarathonmajors.com/six-star

Biegi World Marathon Majors

Organizatorzy wydarzeń wchodzących w ten maratoński cykl,  jednoczą wysiłki na rzecz rozwoju sportu, podnoszenia świadomości sportowców, zwiększenia poziomu zainteresowania wyczynowymi i amatorskimi wyścigami maratońskimi wśród entuzjastów biegania. Jest to również forma promocji biegania i aktywności wśród osób zdrowych oraz niepełnosprawnych, jak również rozpowszechnianie idei turystyki biegowej. Jednak dostanie się na listy poszczególnych maratonów, nie jest takie łatwe. Często wiąże się z udziałem w loterii i oczywiście dużym nakładem finansowym.

Tokyo Marathon – aby wziąć udział w wyścigu, należy mieć ukończone 19 lat i być w stanie ukończyć bieg w czasie 6 godzin i 30 minut. W 2023 roku limit zawodników wynosił 37 500 biegaczy. Każdego roku,  w przypadku większej ilości zgłoszeń, wybór uczestników dopuszczonych do startu odbywa się w drodze losowania. Na liście startowej można znaleźć się również w ramach Charity Runners: 4 tysiące zawodników jest wybieranych przez wybrane organizacje charytatywne, po uiszczeniu odpowiedniej darowizny.

Boston Marathon –  organizatorzy wyznaczają okno czasowe, w którym zawodnicy, którzy osiągną aktualny czas kwalifikacyjny do maratonu bostońskiego, mogą złożyć wniosek rejestracyjny.  Rejestracja nie obowiązuje na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.  Do udziału w zawodach zostaną dopuszczeni biegacze, którzy z puli kandydatów w swojej grupie wiekowej i płci będą najszybsi. W 2023 roku w wydarzeniu mogło wziąć udział 30000 zawodników.

londynmaraton3

London Marathon – na ten jeden z najbardziej rozchwytywanych biegów w ramach World Marathon Majors również obowiązuje udział w loterii numerów startowych. Rejestracja do międzynarodowego losowania na maraton londyński TCS 2024 zakończyła się 28 kwietnia 2023 r., wyniki zostaną przesłane do końca czerwca 2023 r. Zawodnicy mogą zagwarantować sobie również start w maratonie w ramach akcji charytatywnej: każdego roku większość głównych organizacji charytatywnych otrzymuje określoną liczbę miejsc startowych TCS London Marathon w ramach programów Golden i Silver Bond. Przydzielają one te miejsca biegaczom, którzy w zamian za pakiet, zgadzają się zebrać minimalną kwotę pieniędzy na dany cel charytatywny.

Berlin Marathon – podobnie jak we wszystkich wydarzeniach z serii AbbottWMM, rejestracja odbywa się za pośrednictwem loterii. Do udziału w losowaniu można zapisać się jako indywidualny biegacz lub jako drużyna. Należy jednak pamiętać, że  jeśli zarejestrujesz się jako indywidualny biegacz, nie możesz zarejestrować się jako członek zespołu. Udziału w maratonie berlińskim można zagwarantować sobie również na podstawie swoich najlepszych czasów- jednak w tym przypadku trzeba spełnić szereg wymagań nakładanych przez organizatora.

Chicago Marathon –  do udziału w maratonie w Chicago prowadzą dwie drogi: gwarantowany udział zapewni program charytatywny  lub wykupienie całego programu wycieczki międzynarodowej, która obejmuje start w wydarzeniu. Drugą opcją jest oczywiście zdobycie pakietu w drodze losowania.

New York City Marathon – biegacze mogą nadać sens pokonywanym kilometrom i zdobyć gwarantowane wejście na maraton nowojorski, biegnąc z jednym z oficjalnych partnerów charytatywnych. Podobnie jak w pozostałych wydarzeniach, reszta biegaczy musi dostać się na listy startowe drogą losowania lub wykupując pakiet za pośrednictwem oficjalnego międzynarodowego organizatora wycieczek.

Jak zdobyć sześć gwiazdek?

Medal Sześciu Gwiazd został wprowadzony przez Abbott World Marathon Majors w 2016 roku, aby uhonorować biegaczy, którzy ukończyli wszystkie sześć głównych maratonów wchodzących w skład cyklu. Oprócz medalu każdy uczestnik otrzyma certyfikat sześciogwiazdkowego finiszera.  Od 2018 roku cały program został zdigitalizowany  i zostało stworzone internetowe centrum wyników, gdzie można stworzyć swój profil i śledzić swoje poczynania w ramach World Marathon Majors.

london marathon

Biegacze mają możliwość uzyskania medalu oraz certyfikatu bezpośrednio po ukończeniu szóstego maratonu lub otrzymać swoje wyróżnienie pocztą. Osoby wybierające pierwszą opcję, muszą odpowiednio wcześniej skontaktować się z biurem AbbottWMM za pośrednictwem wiadomości e-mail, aby po przekroczeniu linii mety odebrać swoje gratyfikacje. Po zdobyciu „szóstej gwiazdy” każdy biegacz zostanie również wpisany na listę Hall of Fame.

Ceny pakietów startowych

Ceny pakietów startowych na poszczególne wydarzenia zmieniają się, ze względu na rosnące koszty organizacyjne. Poniżej znajdują się opłaty za pakiety startowe na wydarzenia World Marathon Majors w 2023 roku.

Wydarzenie sportoweData WyściguWpisoweWpisowe w przeliczeniu na PLNŚredni koszt  1km biegu
Tokyo Marathon5.03.202325300 JPY855 PLN599,6 JPY
Boston Marathon17.04.2023235 USD1050 PLN5,6 USD
London Marathon23.04.2023146 GBP790 PLN3,5 GBP
Berlin Marathon24.09.2023163 EUR780PLN3,9 EUR
Chicago Marathon8.10.2023240 USD1070 PLN5,7 USD
New York City Marathon5.11.2023295 USD1320 PLN7 USD

Limit czasowy World Marathon Majors

Na szczęście nie ma limitu czasowego, w którym należy ukończyć wszystkie sześć wyścigów wchodzących w skład World Marathon Majors. Dzięki czemu może być to wyzwanie trwające latami. Jest to duże udogodnienie ze względu na częsty problem związany z dostaniem się na każdy z poszczególnych biegów. Jedyny limit czasowy, jaki obowiązuje w ramach serii, to zmieszczenie się w dopuszczalnym czasie poszczególnych maratonów, który dyktują organizatorzy.

Zdobycie każdej „gwiazdki” musi być poprzedzone pojawianiem się twoich danych na oficjalnej liście wyników danego wydarzenia. Co istotne, żaden wyścig AbbottWMM ukończony w formie wirtualnej nie liczy się jako gwiazda w obecnym programie Six Stars. Również wielokrotne ukończenie tej samej imprezy maratońskiej nie daje dodatkowych gwiazdek. Wszystkie wyniki można przechowywać na swoim profilu na portalu, a jeśli ukończy się wszystkie sześć maratonów więcej niż jeden raz, można wygenerować różne sześciogwiazdkowe certyfikaty.

Dla sportowców z całego świata udział w wyścigu Abbott World Marathon Majors jest wyzwaniem i  znaczącym osiągnięciem. Po maratonie w Tokio w 2023 roku ponad 11 000 biegaczy ukończyło tę wyjątkową serię, z czego 96 biegaczy przeszło podróż Sześciu Gwiazd więcej niż raz.  Na liście Hall of Fame znajduje się również 100 biegaczy i biegaczek z Polski.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.