Eliud Kipchoge
1 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kipchoge wystartuje w Bostonie!


Boston Athletic Association (BAA) ogłosiło dzisiaj, że rekordzista świata Eliud Kipchoge po raz pierwszy wystartuje w maratonie bostońskim 17 kwietnia 2023 roku. Kipchoge, który podczas wrześniowego maratonu berlińskiego pobił swój rekord świata o 30 sekund, sprowadzając go do 2:01.09, wygrał już cztery z sześciu dużych maratonów — Berlin, Tokio, Londyn i Chicago.

Cieszę się, że mogę ogłosić, że w kwietniu wezmę udział w maratonie bostońskim, otwierającym nowy rozdział w mojej drogi po Abbott World Marathon Majors” — powiedział Kipchoge. „Powodzenia dla wszystkich biegaczy przygotowujących się do Bostonu w 2023 roku”.

Na starcie w 2023 roku obok Kipchoge zobaczymy sześciu innych zwycięzców tego maratonu, w tym obrońcę tytułu Evansa Chebeta, zwycięzcę z 2021 roku Bensona Kipruto i dwukrotnego zwycięzcę Lelisę Desisę. Wśród powracających zwyciężczyć są Des Linden (2018), Edna Kiplagat (2017) i Atsede Baysa (2016). Obok nich wystartuje również mistrzyni świata Gotytom Gebreslase.

38-letni Kipchoge nigdy nie ścigał się w Bostonie, najstarszym na świecie maratonie rozgrywanym od 1897 roku. Kenijczyk już kilka razy zapowiadał ukończenie wszystkich maratonów z cyklu World Marathon Majors. Po Bostonie zostanie mu tylko Nowy Jork.

Do tej pory cykl starów rekordzisty świat zamykał się wiosną na maratonie w Londynie, a jesienią na maratonie berlińskim. Ostatnim wyścigiem Kipchoge w Stanach Zjednoczonych był maraton w Chicago w 2014 roku i był to jego drugi z 10 kolejnych zwycięstw w maratonie w latach 2014-2019.

Kipchoge będzie pierwszym aktualnym rekordzistą świata w maratonie mężczyzn, który wystartuje w maratonie bostońskim od ponad 40 lat. Oczekuje się, że w 2024 roku w Paryżu Kipchoge wystartuje w maratonie olimpijskim i może być pierwszą osobą która zdobędzie trzeci złoty medal olimpijski.

Możliwość komentowania została wyłączona.