146A6254
29 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kadra Polski na Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych

Polski Związek Lekkiej Atletyki podał listę zawodników, którzy wystartują w Turynie podczas nadchodzących Mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Nasz kraj będzie reprezentować dziewięciu sportowców.

Związek zdecydował się powołać dwie drużyny w kategorii juniorów i młodzieżowców, czyli 3 zawodników, którzy jeżeli ukończą rywalizację we Włoszech to zobaczymy ich w klasyfikacji zespołowej. Będzie to pierwsza trójka z Mistrzostw Polski w Oleśnie:

• juniorzy – Maciej Megier, Konrad Pogorzelski i Kamil Herzyk,
  • młodzieżowcy – Mikołaj Czeronek, Mateusz Gos i Aleksander Wiącek

Juniorzy będą rywalizować na dystansie 6, a młodzieżowcy na dystansie 8 kilometrów.

W kategorii juniorów na 4km Polskę reprezentować będzie Katarzyna Napiórkowska – wicemistrzyni z Olesna z dystansu 4km. Na Mistrzostwach Europy nie zobaczymy zatem Martyny Krawczyńskiej, czyli Mistrzyni Polski.

Jeżeli chodzi o pozostałe kategorie to do Włoch pojedzie również Julia Koralewska z kategorii U23 (najlepsza w Oleśnie) oraz seniorka Sabina Jarząbek, która zwyciężyła w biegu na 6km seniorek podczas Mistrzostw Polski, a na mistrzostwach Europy pobiegnie na 8 kilometrów.

W składzie brak Mistrza Polski seniorów Dariusza Boratyńskiego. Będzie to jedyna kategoria bez naszego reprezentanta. Liczyliśmy również na start Zofii Dudek, która ostatnio bardzo dobrze zaprezentowała się podczas finałów NCAA w biegach przełajowych.

W Turynie biegacze będą rywalizować w parku La Mandria, gdzie organizatorzy przygotowali 1,5-kilometrową pętle. Rok temu Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych odbyły się w Dublinie. Polacy nie zdobyli ani jednego medalu. Najlepsi byli Brytyjczycy, którzy zdobyli siedem medali, w tym cztery złote. Mistrzostwo Europy na 10 km wywalczył wówczas mistrz olimpijski i mistrz świata Jakob Ingebrigsten, który w tym roku rywalizował będzie m.in. z Mohamedem Katirem.