przełaj
29 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Pojedynek Ingebrigtsen Katir podczas przełajowych Mistrzostw Europy

Coraz mniej czasu pozostaje do Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, które odbędą się 11 grudnia na przedmieściach Turynu. Kolejne reprezentacje odsłaniają karty i pokazują swoich reprezentantów. Wśród nich są Norwegia i Hiszpania, które wystawiły bardzo silne składy. Niezwykle emocjonująco zapowiada się rywalizacja Jakoba Ingebrigtsena z Mohamedem Katirem.

Mocnym punktem reprezentacji Norwegii, oprócz Ingebrigtsena, będzie Karoline Bjerkeli Grøvdal. Oboje będą bronić swoich tytułów seniorskich z zeszłego roku. Ingebrigtsen będzie walczył w sumie o swój szósty z rzędu indywidualny tytuł (wcześniej medale juniorskie i młodzieżowe – pierwsze w 2016 roku). Jakobowi na starcie towarzyszyć będą jego starsi bracia Henrik i Filip.

Grøvdal po zdobyciu pięciu kolejnych srebrnych i brązowych medali w latach 2015-19 w końcu doczekała się złota w ubiegłym roku w Dublinie, a teraz zapewne będzie chciała walczyć o obronę tytułu. Norwegia zdobyła w sumie 25 medali, w tym 11 złotych, w historii mistrzostw Europy w biegach przełajowych.

Hiszpania ma dużo bogatszą historię podczas Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, ponieważ zdobyła w sumie 77 medali, w tym 21 złotych. Na pewno o powiększenie tego dorobku będzie chciał powalczyć lider reprezentacji Mohamed Katir, dla którego będzie to debiut w tej imprezie. Katir zdobył już dwa ważne medale w 2022 roku, za każdym razem kończąc za … Jakobem Ingebrigtsenem. Katir zgarnął brązowy medal Mistrzostw Świata na 1500m i srebro na 5000m na Mistrzostwach Europy w Monachium.

Katir jest jednym z 40 zawodników powołanych do reprezentacji Hiszpanii na Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Oprócz niego w hiszpańskiej drużynie znaleźli się Nassim Hassaous, Carlos Mayo i Abdessamad Oukhelfen, którzy zajęli odpowiednio 7., 11. i 12. miejsce w ubiegłym roku, co dało drużynie srebro za Francją.

Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie składu polskiej drużyny, która ma być ogłoszona na początku tego tygodnia.