ncaa
19 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zofia Dudek 20. w finale NCAA w biegach przełajowych

Stillwater w Oklahomie zorganizowało finały NCAA Cross Country Championships, w których brały udział również reprezentantki naszego kraju. Najlepszą Polką na dystansie 6 kilometrów okazała się Zofia Dudek, która ukończyła rywalizację na 20. pozycji.

NCAA to system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych podzielony na 3 dywizje. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Z tego powodu poziom zawodów, szczególnie najwyższej pierwszej dywizji, oraz zainteresowanie rozgrywkami NCAA są bardzo wysokie.

Poziom finałowych biegów pierwszej dywizji w Stillwater był również bardzo wysoki. Zwyciężyła Katelyn Tuohy, która wygrywała w tym roku finały NCAA na bieżni na 5000 metrów, posiadająca rekordy życiowe 15:14.61 na 5000 m i 4:06.84 na 1500 m. Podium uzupełniły Parker Valby (rż 15:20.10 na 5000m) oraz Kelsey Chmiel. Na 20 pozycji (najlepsza zawodniczka z Europy) ukończyła Zofia Dudek, która pobiegła bardzo ambitnie – na pierwszym pomiarze czasu była na 3 miejscu. Zofia była najlepsza również ze swojej drużyny, czyli Uniwersytetu Stanforda (drużynowo 12 miejsce). Jeżeli Zofia będzie reprezentowała nasz kraj na nadchodzących Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych to będzie na pewno bardzo mocnym punktem. Zofia była już Mistrzynią Europy juniorek na 3000 metrów.

Najlepsze kobiety na dystansie 6 kilometrów

1. Katelyn Tuohy – NC State [SO] – 19:27.7
2. Parker Valby – Florida [SO] – 19:30.9
3. Kelsey Chmiel – NC State [JR] – 19:37.1

20. Zofia Dudek – Stanford [SO] – 20:01.8

Zawody ukończyły również inne Polki: Klaudia Kazimierska ukończyła na 148. miejscu (czas 20.54), Maja Działoszewska na 169. miejscu (21.04), a Emilia Mikszuta na 199. miejscu (21.20). Bieg ukończyły 253 zawodniczki.

W biegu mężczyzn na dystansie 10 kilometrów najlepsi okazali się Charles Hicks (28:43), Nico Young (28:48) oraz Drew Bosley (28:55). Bieg ukończyło 252 zawodników. Pełne wyniki tutaj.