011CO5B8297
7 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Czemu narciarz biega latem? Czyli Letni Challenge Narciarski


W najbliższą sobotę (9 września) na Stadionie im. Ireny Szewińskiej w Karpaczu odbędzie się druga eliminacja Letniego Chellengu Narciarskiego – zawodów, które mają pokazać, jak ważne jest wszechstronne przygotowanie kondycyjne młodych sportowców.

W Europie sezon narciarski zaczyna się późną jesienią, a kończy wiosną. W tym czasie narciarze alpejscy startują w zawodach oraz trenują na śniegu. Pozostałą część roku profesjonalni alpejczycy wykorzystują na zbudowanie kondycji potrzebnej w sezonie.

Trenerzy z klubu narciarskiego KS SkiVegas Stanek Race Academy zaobserwowali, że system szkolenia narciarzy w Polsce, w porównaniu do systemów z krajów alpejskich i skandynawskich kładzie zbyt mały nacisk na wszechstronne przygotowanie motoryczne. Postanowili zwrócić na to uwagę i zorganizować cykl zawodów, które będą motywować zawodników z klubów narciarskich do treningów latem.

065CO5B9031

„Dobrym narciarzem może zostać jedynie wszechstronnie przygotowane dziecko. Poprzez rywalizację sportową chcemy zmotywować zawodników i trenerów z klubów narciarskich do położenia większego nacisku na przygotowanie kondycyjne. To z kolei przyczyni się do wyższego poziomu sportowego zawodników i zmniejszy ryzyko kontuzji.” – mówi Jędrzej Stanek, prezes KS SkiVegas

W ramach zawodów rozgrywanych jest siedem konkurencji, które zostały wybrane pod kątem zdolności motorycznych wymaganych w narciarstwie alpejskim:

  • bieg na 1000m (dla najmłodszej grupy wiekowej na 800m),
  • sprint 60m,
  • skok w dal obunóż z miejsca,
  • podciąganie na drążku nachwytem,
  • przeskoki przez płotek 20 cm przez 60 sekund,
  • brzuszki,
  • tor przeszkód na czas.

Letni Challenge Narciarski pokazuje, jak istotny jest wszechstronny rozwój młodych sportowców. Dotyczy to nie tylko narciarzy, ale także zawodników innych dyscyplin. Często trening koncentrowany jest na danej dyscyplinie z mniejszym naciskiem na ogólną sprawność. Jest ona natomiast szczególnie istotna w przypadku pracy z dziećmi i młodzieżą. Warto o nią zadbać już od początków kontaktu ze sportem, zaprocentuje w każdej dyscyplinie.

054EZ3A8878

Pierwsza edycja Letniego Challengu Narciarskiego odbyła się pod koniec czerwca i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony zawodników i trenerów. Liczba zgłoszonych zawodników na nadchodzącą eliminację już przekroczyła setkę.

Organizatorami zawodów są KS SkiVegas oraz fundacja Karpacz Sport przy współpracy z Miastem Karpacz. Wsparcie zapewnili Fundacja PKO BP oraz Toyota Dobrygowski. Więcej informacji i wyniki można zobaczyć na stronie zawodów – www.lcnarciarski.pl.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lena
Lena
10 miesięcy temu

Pyta zima co robiło lato…. wielkie brawa i szacun dla inicjatywy Ski Vegas, która może zmotywować dzieci i młodzież do stawiania sobie celów i do poprawy wyniku sportowego (narciarskiego;-). Przygotowanie motoryczne to także zapobieganie urazom!