cross zimowy
5 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Arabia Saudyjska gospodarzem Zimowych Igrzysk


Arabia Saudyjska poinformowała we wtorek, że wygrała przetarg na organizację Azjatyckich Igrzysk Zimowych 2029. Zawody mają być rozegrane w ośrodku górskim Trojena, który jest dopiero budowany i ma być ukończony w 2026 roku. Cały projekt pod nazwą NEOM, będzie oferować narciarstwo na świeżym powietrzu, sztuczne jezioro słodkowodne i rezerwat przyrody.

Dzięki nieograniczonemu wsparciu saudyjskiego kierownictwa i Jego Królewskiej Wysokości Księcia dla sektora sportowego z dumą ogłaszamy, że wygraliśmy przetarg na organizację AWG TROJENA2029 jako pierwszego kraju w zachodniej Azji” – powiedział minister sportu, książę Abdulaziz Bin Turki Al-Faisal.

Marc Le Cornu DJI 0334 Yabou Island lowres TOURISM
Projekt NEON

NEOM to najbardziej ambitny projekt księcia Mohammeda bin Salmana w ramach planu rozwoju królestwa Vision 2030, którego celem jest zmniejszenie zależności od ropy naftowej i przekształcenie gospodarki, w tym poprzez rozwój sportu. NEOM, zaawansowana technologicznie inwestycja o powierzchni 26 500 km2 (10 230 mil kwadratowych) nad Morzem Czerwonym, będzie obejmowała zeroemisyjne miasto „The Line” oraz obszary przemysłowe i logistyczne.

Czy w planie Igrzysk będą biegi przełajowe tego na dzień dzisiejszy nie wiemy. Przypomnijmy, że początkowo były pomysły włączenia biegów przełajowych do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Kolejnym, równie niezrealizowanym pomysłem, miało być włączenie biegów przełajowych w formacie sztafet mieszanych do programu Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Ten pomysł również upadł, jednak jak twierdzi sam przewodniczący Światowej Federacji Lekkiej Atletyki Sebastian Coe droga biegów przełajowych na Igrzyska Olimpijskie wciąż jest otwarta. Czy będą to Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles 2028 czy może kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie? Międzynarodowy Komitet Olimpijski wciąż twierdzi, że zimowe igrzyską są wyłącznie dla konkurencji rozgrywanych na lodzie i śniegu, stąd nie ma co się spodziewać szybkiej decyzji.

Pierwszy międzynarodowy wyścig w biegach przełajowych odbył się w 1898 roku w Ville d’Avray we Francji. Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Świata w Przełajach (poprzednik Mistrzostw Świata w biegach przełajowych) odbyły się pięć lat później na torze wyścigowym Hamilton Park w Szkocji. Inauguracyjne Mistrzostwa Świata IAAF w przełajach odbyły się 17 marca 1973 w belgijskim Waregem. Wyścigi przełajowe mężczyzn odbywały się również na trzech letnich igrzyskach olimpijskich w latach 1912, 1920 i 1924.

Możliwość komentowania została wyłączona.