boston marathon
19 kwietnia 2022 Krzysztof Brągiel Lifestyle

Przebiegł maraton, żeby uczcić pamięć młodszego brata


Henry Richard był jednym z ponad 28 tysięcy biegaczy, którzy w poniedziałek (18 kwietnia) ukończyli Boston Marathon. 20-latek uczcił pamięć młodszego brata, który 9 lat temu zginął od ataku bombowego, do którego doszło przy Boylston Street.

15 kwietnia 2013 roku, kilkanaście minut przed 15 lokalnego czasu, światem wstrząsnęła informacja o ataku terrorystycznym w okolicach mety maratonu bostońskiego. W odstępie 12 sekund wybuchły dwie bomby. Do dramatu doszło, gdy biegacze finiszowali na wyniki poniżej 4 godzin i 10 minut. Pierwsze komunikaty informowały o 183 rannych. Ostatecznie okazało się, że ofiar było 264, a 3 osoby straciły życie. Był wśród nich 8-letni Martin Richard.

Niespełna dekadę po tragicznych wydarzeniach Henry Richard postanowił przebiec Boston Marathon w hołdzie młodszemu bratu. Henry przekroczył metę po 4 godzinach 2 minutach i 20 sekundach. Na mecie czekali na niego rodzice i siostra Jane, która wskutek ataku z 2013 roku straciła lewą nogę. Martin Richard miałby dziś 18 lat. Rodzice założyli fundację jego imienia, która prowadzi programy społeczne, dedykowane młodym ludziom.

Tragiczny Boston Marathon 2013 wygrali: Lelisa Desisa (2:10:22) i Rita Jeptoo (2:26:25). Biegacze, którzy byli na trasie, gdy doszło do wybuchów zostali skierowani przez policję do parku Boston Common i Kenmore Square.

Za terrorystów uznano: Dżochara i Tamerlana Carnajewów. Sprawcy byli poszukiwani przez kilka dni. Podczas policyjnej obławy zginął starszy z nich – Tamerlan. 29-letni, obecnie, Dżochar Carnajew w 2015 roku został skazany na karę śmierci. Jego prawnicy zwrócili się do sądu apelacyjnego o uchylenie wyroku, co udało się w lipcu 2020 roku. Jednak Sąd Najwyższy USA uchylił tę decyzję w marcu 2022, ponownie skazując Dżochara na najwyższą z możliwych kar.

Zdjęcie: David Eby/shutterstock

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.