Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij

Motywacja i budowanie zespołu

Motywacja i budowanie zespołu

Celem motywacji jest pomnażanie ludzkiego potencjału. Wyzwanie nie dotyczy pracy jako takiej, ale ciebie, osoby twórczej, która organizuje środowisko pracy” (Anne Bruce).

Dzięki swoim umiejętnościom i zaangażowaniu zostałeś trenerem. Mam nadzieję, że dzięki wiedzy o tym jak motywować zawodników zainspirujesz jeszcze bardziej swoich podopiecznych, dzięki czemu będą wykorzystywać cały swój potencjał i energię, aby trenować i żyć jak najlepiej potrafią.

653_524.jpgI. Stwórz motywujące warunki do treningu. Nie myśl, że motywacja zawodników to nie twój problem


Dla ciebie jako trenera priorytetem powinny być metody prowadzące do zaangażowania zawodników oraz wzbudzenie w nich entuzjazmu i radości z tego co robią. Zawodnicy z reguły są zmotywowani kiedy wiedzą, że będą coś mieli z tego, że trenują. Naszym zadaniem jest uzmysłowienie im, że ich dobrobyt zależy od tego jak będzie prosperował klub w całości, albo jak będzie się układała wasza współpraca. Nie jednostka się liczy, ale zespół, nawet jeżeli zespołem jesteś ty i zawodnik. Kiedy uda ci się to wytłumaczyć zawodnikom i co najważniejsze zrozumieją co chcesz im przekazać, to w naturalny sposób znajdą jeszcze większą motywację do treningu i pracy w zespole. Pamiętaj! Nie wystarczy powiedzieć, zawodnik przede wszystkim musi zrozumieć co mu przekazałeś. Wiadomość nie odebrana jest tyle samo warta co wiadomość nie wysłana.

Czy pamiętasz jakiś dzień kiedy twoje zaangażowanie w pracę trenera sięgało zenitu. Często przeżywamy takie emocje kiedy uczestniczymy w wielkim przedsięwzięciu jak na przykład przygotowania do mistrzostw polski, olimpiada itp. Pomagaj swoim zawodnikom zidentyfikować się z twoim celem wobec nich. Może myślisz o tym jak to zrobić, żeby zawodnicy z chęcią przychodzili na treningi. Jak stworzyć motywujące warunki do treningu, które będą inspirowały zawodników do pracy. Nikt za ciebie tego nie zrobi. To tylko i wyłącznie twoja rola jako trenera i motywatora.

Kilka zasad:

1. Dowiedz się czego potrzebują zawodnicy, aby poczuć motywację.

Zawodnicy często wstydzą się powiedzieć sami od siebie czego potrzebują, aby trenowało im się lepiej. Czasami są to buty, czasami koszulka. Pytaj często czego potrzebują. Wiadomo, że nie zawsze są na to finanse, ale zawodnik będzie wiedział, że interesujesz się jego potrzebami i na pewno zrozumie to, że w tej chwili nie jesteś w stanie spełnić jego potrzeby, ale w perspektywie czasu będzie to możliwe. Niestety w klubach nieczęsto można spotkać zainteresowanie zawodnikiem. Przeważnie zawodnik musi prawie żebrać o potrzebne mu rzeczy.

2. Postaraj się wskazać im motywację w samym treningu.

Powiedz, jakie korzyści przynosi treningi, jak oddziałuje na ciało, wytłumacz dlaczego warto spróbować.


II. Niech zawodnicy trenują dla siebie

Kolejną sprawą jest to, aby dowiedzieć się dlaczego w ogóle twoi zawodnicy trenują, jakie są ich osobiste cele. Musisz wiedzieć, że twoje cele nie są dla nich motywujące. Zapewne po jakimś czasie zadadzą tobie, bądź sobie pytanie „Co mi to daje, że trenuje u tego trenera czy w tym klubie?” Kiedy poznasz cele twoich zawodników, kolejną rzeczą będzie połączenie ich celów z twoimi celami. To czy ci się udało poznasz po tym, że prawdopodobnie po jakimś czasie zaczną pytać „Co nam da to czy tamto?” Oczywiście wymaga to cierpliwości i czasu, ale na pewno warto będzie czekać.

Kilka zasad:

1. Zastraszanie i manipulowanie nie przynosi oczekiwanych efektów.


Niestety zdarza się to bardzo często wśród trenerów, prezesów, działaczy. Zastraszanie, manipulowanie, obrażanie się. Przez takie działanie zawodnicy nie troszczą się o wyniki, ale o utrzymanie się w klubie lub u danego trenera, aby nie stracić tego co już mają, a często są to ochłapy. Taki sposób motywacji przynosi chwilowe profity dla klubu czy osoby zarządzającej, ale w konsekwencji odbija się źle na klubie, na trenerach, działaczach i władzach klubu.

2. Metoda „kija i marchewki” rzadko przynosi rezultaty.


Ta metoda przeważnie wiąże się z bodźcami finansowymi, ale w rezultacie nie wpływa pozytywnie na wyniki. Zawodnicy oczywiście przez pewien czas będą zadowoleni i będą się przykładać do treningów, ale co potem. Trzeba będzie zapewnić coraz wyższe profity. Oczywiście zawodnik musi być godnie wynagradzany za swoje postępy, ale nie powinien to być jedyny bodziec. Widać to szczególnie wśród naszych piłkarzy nożnych, których pensje wcale nie przekładają się na poziom prezentowany na boisku.

3. Niech osobisty rozwój będzie motywacją dla nich.


Wytłumacz zawodnikom, że praca jednostki wpływa na rozwój waszego teamu, czy klubu. „Gdy motywacją będzie indywidualny rozwój, nie tylko pomożesz ludziom wykorzystać ich własny potencjał, ale także podniesiesz wydajność przedsiębiorstwa. Wszyscy na tym zyskają”(Anne Bruce). Niech twoi zawodnicy mogą powiedzieć tak jak powiedział kiedyś Ralph Waldo Emerson „Nasz szef pomaga nam być takimi, jakimi wiemy, że możemy być”.


III. Co nakręca twoich zawodników?

Czy wiesz dlaczego twoi zawodnicy trenują? Co ich nakręca? Zawodnicy muszą odczuwać satysfakcję z treningu. Jeżeli będziesz chciał, aby zawodnicy dawali z siebie wszystko, musisz pomóc im w samorealizacji. Przyglądaj się co lubią, co ich ekscytuje, jaki trening wpływa na nich pozytywnie, jaki negatywnie. Słuchaj też co mają do powiedzenia na temat treningu. Naucz ich słuchać swojego organizmu.

Kilka zasad:

1. Nie wszyscy są tacy sami.


Każdy z zawodników to indywidualność i tak musisz do nich podchodzić. Podkreślaj ich zalety i zdolności. Okazuj im szacunek i zainteresowanie.

2. Spotkania z zawodnikami.


Przynajmniej raz w sezonie spotkaj się ze wszystkimi zawodnikami i wysłuchaj co mają do powiedzenia. Co według nich jest dobre, a co chcieli by zmienić. W klubie, w twoim zachowaniu, itd. Nie wszystkie pomysły uda się zrealizować. Zawsze wyjaśnij wtedy dlaczego. W każdym razie zapamiętaj je, być może przydadzą się później.

3. Pokaż im sens w ich treningu.


Poproś zawodników, aby opisali ci jaką formę treningu chcą realizować. Czy chcieliby w przyszłości sięgać po najwyższe laury w sporcie, czy chcą tylko trenować dla zdrowia i startować na zawodach dla satysfakcji, czy przychodzą bo lubią atmosferę na treningu. Czy chcą trenować raz czy dwa razy dziennie, czy mają wystarczającą ilość czasu. Zauważysz, że nie zawsze twoje cele łączą się z ich celami. Być może nie uda się z kogoś zrobić super zawodnika, ale zostanie świetnym trenerem. Niech każdy z zawodników wie po co przychodzi na trening.


źródło:
Anne Bruce, 24 Metody motywowania pracowników