new
8 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Średnia czasów na NYC Marathon i najszybsi Polacy

Maraton w Nowym Jorku w 2022 roku ukończyło w sumie 47838 osób, z których 15933 zawodników było spoza USA. Byli to reprezentanci w sumie 131 krajów. Był to jeden z najcieplejszych maratonów w historii tego amerykańskiego miasta, na starcie były już 22 stopnie ciepła oraz 73% wilgotności, co sprawiało, że warunki na trasie były naprawdę trudne. Mogło to mieć swoje odbicie w wynikach biegu oraz statystykach, które dość szczegółowo podał organizator.

Średni czas ukończenia maratonu

Większość finiszerów stanowili mężczyźni, którzy stanowili 55,62% wszystkich maratończyków. Dało to w sumie liczbę 26608 zawodników, których średnia ukończenia maratońskiego dystansu wynosiła 4 godziny, 39 minut i 32 sekundy. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to wynik o ponad 13 minut słabszy (4:26.22). Jeżeli chodzi o kobiety to średni czas zawodniczek na mecie w roku 2022 wynosił 5 godzin, 4 minuty i 7 sekund, co w porównaniu z zeszłym rokiem również było wynikiem słabszym (4:54.12). W kategorii osób niebinarnych (45 zawodników na mecie) średnia wyniosła 4:57.50.

Biorąc pod uwagę średnią wszystkich zawodników, którzy ukończyli tegoroczny maraton średnia czasów wyniosła 4 godziny 50 minut i 27 sekund. To wynik o ponad 10 minut gorszy od zeszłorocznego, który wynosił 4:39.02.

new york

Kategorie wiekowe

Najstarszym zawodnikiem, który ukończył NYC Marathon 2022 był Alan Patricof, który w wieku 88 lat pokonał królewski dystans w 8 godzin, 50 minut i 40 sekund. Było to 15 miejsce w swojej kategorii wiekowej na 18 osób, które ukończyły. Najmłodszą zawodniczką była Irina Kulesha – 18-latka ukończyła bieg z czasem 5:51.06.

Najliczniejszą kategorią wiekową wśród mężczyzn była kategoria 40-44 lata, w której wystartowało 4095 zawodników. Jeżeli chodzi o kobiety to najliczniejsza była kategoria 25-29 lat, która zebrała 3549 zawodniczek.

Polacy na mecie

Najlepszym Polakiem na mecie okazał się Marcin Soszka, z którym mieliśmy okazję przeprowadzać wywiad, w którym opowiadał nam o swojej drodze do 2:20 w maratonie. Marcin był już najszybszym Polakiem w Berlinie, Londynie i Bostonie, a teraz z czasem 2:42.13 był również najlepszym Polakiem. Kolejnym Polakiem był Marcin Wacko, którego również gościliśmy u nas – w jednym z podcastów oprowadzał nas po tajnikach maratonu w Londynie. Marcin ukończył maraton w czasie 2:47.02, a osiem sekund za Marcinem bieg ukończył Rafał Nordwing – 2:47.10.

Najlepszą Polką na mecie nowojorskiego maratonu była Zofia Wawrzyniak-Wacko, która bieg ukończyła po 3 godzinach, 14 minutach i 12 sekundach. Drugą Polką była Katarzyna Gorlo-Olszewska z czasem 3:28.31, a 4 sekundy za nią wbiegła Magdalena Byra.