bieganei
1 maja 2024 Łukasz Telejko Trening

Jakie treningi spalają najwięcej kalorii? Podkręć swój metabolizm z bieganiem!


Najważniejsze w utracie masy ciała jest wygenerowanie deficytu energetycznego. Nie ma żadnego magicznego sposobu — jeśli chcemy schudnąć, musimy stworzyć ujemny bilans energetyczny, czyli przyjmować mniejszą liczbę kalorii, niż tę, którą wydatkujemy. Każda aktywność fizyczna, niezależnie od dyscypliny, pozwala właśnie na zużycie dodatkowej energii. Trudno wymienić choćby ułamek zalet i korzyści, jakie daje bieganie, natomiast trening biegowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów spalania kalorii.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe (od 18 do 64 lat) powinny wykonywać co najmniej 150 do 300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub minimum 75–150 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej bądź równoważnie je ze sobą połączyć w ciągu całego tygodnia. Regularna aktywność fizyczna, do której zalicza się również bieganie, przynosi znaczące korzyści dla zdrowia, natomiast jej brak jest jednym z głównych czynników ryzyka śmiertelności z powodu chorób niezakaźnych. Ludzie niewystarczająco aktywni mają od 20% do 30% zwiększone ryzyko śmierci w porównaniu z osobami, które są wystarczająco aktywne.

Ile kalorii spala bieganie?

Według ogólnie przyjętej normy spalamy około 62 kcal na każdy kilometr biegu. Jednak nie można tego traktować, jako stałej wartości, ponieważ istnieje wiele aspektów oraz szczegółów dotyczących treningu i zmiennych, które wpływają na tę liczbę. Należą do nich m.in. masa i skład ciała, płeć, wiek, czas trwania treningu i tempo biegu, zróżnicowanie terenu, warunki atmosferyczne oraz nasz poziom wytrenowania.

Jakie treningi biegowe spalają najwięcej kalorii?

Warto wiedzieć, że różny rodzaj treningu biegowego ma wpływ na to, ile kalorii finalnie spalimy. Jednak niezmienne pozostaje to, że jeśli jednym z twoich celów jest spalenie większej liczby kalorii i utrata wagi, to właśnie bieganie należy do najskuteczniejszych sposobów, aby to osiągnąć. Jak jednak dostosować swój trening, aby podkręcić nasz metabolizm, spalić jeszcze więcej kalorii podczas biegu i uzyskać ujemny bilans energetyczny?

Efekt EPOC

EPOC (excessive post-exercise oxygen consumption) to proces fizjologiczny, który, jak sama nazwa wskazuje, zwiększa konsumpcję tlenu po intensywnej aktywności fizycznej. Jest to dodatkowy wydatek energetyczny, który następuje już po zakończonym treningu. Oznacza to, że jeśli wykonujesz jednostkę treningową o dużej intensywności, możesz spalić jeszcze więcej kalorii po zakończeniu biegu. Aby uzyskać ten efekt, należy stosować trening HIIT, czyli High Intensity Interval Training.

zmeczenie bieganie 1

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) w bieganiu jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na poprawę kondycji, zwiększenie wytrzymałości, a także na spalanie większej liczby kalorii. Dzięki swojej strukturze, która łączy krótkie, ale bardzo intensywne okresy wysiłku z okresami odpoczynku, pozwala na osiągnięcie znaczących rezultatów w stosunkowo krótkim czasie.

Warto jednak pamiętać, że kalorie spalone podczas ćwiczeń, będą zawsze wyższe niż kalorie spalone po treningu. Jednak badania wskazują, że EPOC może zwiększyć spalanie kalorii o 7-14%, choć oczywiście ich dokładna liczba może się różnić w zależności od osoby.

Nie tylko interwały

Jednak nie tylko treningi interwałowe pozwalają spalić większą liczbę kalorii. Choć należy mieć świadomość, że większość z nich zazwyczaj charakteryzuje się wysokim poziomem intensywności oraz zmiennością w zakresie tempa i rodzaju wysiłku.

Oto kilka skutecznych rodzajów treningów, które spalają największą ilość kalorii:

  • Bieganie w terenie — bieganie po nierównym terenie, takim jak góry, pagórki czy ścieżki leśne, zmusza ciało do cięższej pracy, przez co spala więcej kalorii. Zmiany w nachyleniu i rodzaju podłoża zwiększają również zaangażowanie różnych grup mięśniowych. Według niektórych danych, wybranie pofałdowanej trasy pozwala spalić nawet o 250 kalorii więcej na godzinę niż w przypadku biegu w płaskim terenie. Co ciekawe, różnica wysokości wcale nie musi być duża, nawet stopniowa zmiana nachylenia o kilka procent, może mieć ogromny wpływ na efektywność spalania kalorii podczas biegu;
  • Długie biegi tempowe — choć są mniej intensywne niż sprinty, to czas ich trwania w granicach tętna od umiarkowanego do wysokiego pozwala na spalenie większej ilości kalorii. W przeciwieństwie do interwałów, podczas tych ćwiczeń treningowych biegniesz w stałym tempie. W jednym z rodzajów tego treningu powinieneś biegać w średnim tempie odpowiadającym twojemu rekordowi życiowemu na 10 km. Można również dostosować intensywność tej jednostki w zależności od tętna. Tempo powinno być wystarczająco szybkie, by mówienie było utrudnione, ale nie niemożliwe..
podbiegi

Przykłady treningów, które spalą większą ilość kalorii

Trening interwałowy:

  • Spokojny bieg ok. 10 min + rozgrzewka, interwały: 1 min biegu na umiarkowanym lub wysokim poziomie intensywności/ 2 min przerwy w truchcie lub marszu- wykonaj 10-16 takich powtórzeń + spokojny bieg ok. 10 min;
  • Spokojny bieg ok. 10 min + rozgrzewka, interwały: 30 s biegu na wysokim poziomie intensywności/ 30 s przerwy w truchcie lub marszu- wykonaj 16-20 takich powtórzeń + spokojny bieg ok. 10 min;
  • Spokojny bieg ok. 10 min + rozgrzewka, interwały: 30 s biegu na wysokim poziomie intensywności/ 30 s w truchcie lub marszu + 1 min biegu na umiarkowanym poziomie intensywności/ 1 min w truchcie lub marszu + 2 min biegu na umiarkowanym poziomie intensywności/ 2 min w truchcie lub marszu + 3  3 min biegu na umiarkowanym poziomie intensywności/ 3 min w truchcie lub marszu + 2 min biegu na umiarkowanym poziomie intensywności/ 2 min w truchcie lub marszu + 1 min biegu na umiarkowanym poziomie intensywności/ 1 min w truchcie lub marszu+ 30 s biegu na wysokim poziomie intensywności/ 30 s w truchcie lub marszu – całość powtórzyć 4-5 razy + spokojny bieg ok. 10 min.

Podbiegi:

  • 3 km spokojnego biegu+ rozgrzewka + 10-15x podbieg 80m/80m spokojnego zbiegu/marszu + 2 km biegu spokojnego;
  • 3 km spokojnego biegu+ ćwiczenia sprawnościowe + 10×12 podbieg 100m/100m spokojnego zbiegu/marszu + 2 km biegu spokojnego;
  • 4 km spokojnego biegu+ ćwiczenia sprawnościowe + 10- 15x podbieg 300m/300m spokojnego zbiegu + 2 km biegu spokojnego;

Tabata biegowa:

  • 2 km spokojnego biegu + rozgrzewka + 20 sekund intensywnego sprintu/ 10 sekund odpoczynku, powtarzane przez 4 minuty + 2 km spokojnego biegu.

Biegi tempowe:

  • 15 minut spokojnego biegu + rozgrzewka, 6-8 x 1 km (w tempie biegu na 5 km lub 10 km)/ 3-4 minut przerwy+ 15 minut spokojnego biegu;
  • 10 minut spokojnego biegu + rozgrzewka, 6-8 km biegu (w tempie zawodów na 10 km) + 10 minut spokojnego biegu.

Czy bieganie w upalne dni zwiększa liczbę spalanych kalorii?

Bieganie w ciepłe dni nieznacznie zwiększa podstawową przemianę materii, aby utrzymać ciało w chłodzie, czyli finalnie spalamy więcej kalorii. Treningi w czasie upałów obciążają nasz układ sercowo-naczyniowy, jednocześnie wzmacniając serce. Zmniejszają również przepływ krwi do mięśni, ponieważ zamiast tego krew trafia do skóry, dzięki czemu trening przypomina aktywność na dużych wysokościach. Udowodnione jest również, że trening termiczny może poprawić VO2 max, odporność, obniżyć tętno przy danej intensywności wysiłku i poprawić wskaźnik postrzeganego wysiłku oraz zmęczenia. Dodatkowo sprawia, że ​​​​stajemy się bardziej odporni psychiczne.

upal alicja k 0

W przypadku biegania w ciepłe dni należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ powoduje ono wzrost temperatury ciała, co może  jednocześnie prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. W skrajnych przypadkach trenowanie w czasie upałów może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a nawet udaru cieplnego. Dlatego należy słuchać swojego organizmu i trenować mądrze.

Podsumowanie

Jednym tchem trudno byłoby wymienić choćby ułamek zalet i korzyści, jakie bieganie niesie ze sobą dla naszego organizmu i ogólnego samopoczucia. Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, wzmocnienie układu kostno-szkieletowego, poprawa sprawności i wytrzymałości, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne oraz co w tym przypadku jest bardzo istotne, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów spalania większej liczby kalorii.

Bieganie jest jedną z najskuteczniejszych dyscyplin sportowych pod kątem ilości spalonych kalorii, szczególnie jeżeli wykonamy szereg treningów, które podkręcą nasz metabolizm. Jednak warto pamiętać, żeby zobaczyć  efekty, nie można zapomnieć o diecie. Ta jest zupełną podstawą. Co więcej, specjaliści uważają, że za osiągane wyniki w trakcie redukcji dieta odpowiada aż w 70, a nawet 80%. Dlatego bieganie jest tylko jedną ze składowych, która pozwala osiągnąć upragniony rezultat, czyli utratę masy ciała.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
16 dni temu

62kcal – według jakiejś normy to nijak ma się do rzeczywistości! Bardziej poprawnie, ale nadal nie idealne to jest przyjęcie, ze na płaskim na każdy kilometr biegu zużywa się w przybliżeniu tyle kcal ile waży się kilogramów!

...
...
5 dni temu

przyjęcie kg = kcal jest zdecydowanie bliżej poprawnego zużycia energii!

Facet 80kg, czy Kobieta 50kg – nie będą tyle zuzywać nawet w przybliżeniu, już nawet nie wspominając o znacznie cieższych 100kg+ (a są i tacy biegacze, jeśli juz to ma być o bieganiu)

Przyjęcie jakiejś zapewne średniej nie będzie poprawne -> moja racja jest lepszą racją 🙂

Tomasz
Tomasz
1 dzień temu

Tabata biegowa:

  • 2 km spokojnego biegu + rozgrzewka + 20 sekund intensywnego sprintu/ 10 sekund odpoczynku, powtarzane przez 4 minuty + 2 km spokojnego biegu.

Biegi tempowe:

  • 15 minut spokojnego biegu + rozgrzewka, 6-8 x 1 km (w tempie biegu na 5 km lub 10 km)/ 3-4 minut przerwy+ 15 minut spokojnego biegu;

To są treningi nie tylko na spalanie kalorii ale na zarżnięcie.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.