jeff44
19 lipca 2021 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Skok technologiczny PUMY i Mercedesa!


PUMA wychodzi z cienia! Po latach niebytu w świecie profesjonalnego biegania, niemiecki potentat wraca z programem Faster+. Jego celem ma być stworzenie najszybszych butów lekkoatletycznych w historii. Do współpracy przy projektowaniu kolców do rozwijania nieziemskich prędkości, PUMA zaprosiła zespół F1 Mercedes AMG Petronas. 

Jeszcze kilka lat temu PUMA Faas było modelem butów, o których biegacze amatorzy rozpisywali się w samych superlatywach, polecając, jako obuwie startowe i treningowe. Później marka spod znaku drapieżnego kota ustąpiła pola innym producentom, schodząc w cień. Teraz jednak wraca i to z propozycją, obok której nie można przejść obojętnie. Wraz z inżynierami z Mercedesa stworzyła  kolce lekkoatletyczne: EVOSPEED TOKYO FUTURE FASTER+ i EVOSPEED TOKYO FUTURE NITRO FASTER+. Oba z węglową płytką w podeszwie.

Współpraca z firmą PUMA była naturalnym połączeniem – kolce lekkoatletyczne muszą być dostosowane do osiągania najlepszych możliwych wyników, a samochody wyścigowe muszą osiągać bardzo duże prędkości – powiedział Toto Wolff, dyrektor generalny zespołu Formuły 1 Mercedes AMG Petronas Motorsport. – Bez względu na to, czy projektujesz świetny samochód wyścigowy, czy buty lekkoatletyczne, wszystko sprowadza się do inżynierii i położenia nacisku na wydajność. Przy projektowaniu wykorzystaliśmy nasze doświadczenie oraz wiedzę na temat włókna węglowego, a w trakcie prac zdaliśmy sobie sprawę, że stworzenie innowacyjnych kolców na bieżnię wiąże się z taką samą złożonością, jak w przypadku bolidu Formuły 1. Było to ekscytujące wyzwanie, z którym mieliśmy okazję się wspólnie zmierzyć. Współpracując blisko z zaufanym partnerem, jakim jest PUMA, wierzę, że najnowsze kolce i buty FASTER+ to dopiero początek naszej współpracy w zakresie innowacji.Karsten M18

EVOSPEED TOKYO FUTURE FASTER+

Do pracy nad modelem EVOSPEED TOKYO FUTURE FASTER+ został zaangażowany rekordzista świata na 400 m przez płotki, Norweg Karsten Warholm. Buty ważą jedynie 135 gramów i nie tylko w podeszwie znajdziemy elementy karbonowe, ale też w cholewce zastosowano specjalne węglowe włókna.

Dla mnie ważne jest to, że w trakcie biegu przenoszę ciężar na przednią część stopy. Dlatego zależy mi, aby płyta z włókna węglowego popychała mnie we właściwym kierunku. Kiedy stawiasz kroki, chcesz, aby płyta wygięła się w odpowiedni sposób i zwróciła energię. Podczas sprintu mamy bardzo krótki czas kontaktu z podłożem, więc chcemy, aby but odpowiadał natychmiast. Zależy mi, aby karbon był na tyle sztywny, że otrzymam zwrot energii zanim opuszczę ziemię. To pomaga mi biegać jeszcze szybciej. Program Faster + łączy doświadczenie Mercedesa w zakresie wykorzystania włókna węglowego, a także to, co ja i mój trener wiemy o bieganiu oraz biomechanice biegu. To wyjątkowe połączenie dało nam idealny produkt do pracy na torze – kolce, które są naprawdę agresywne, ze świetnym przystosowaniem do biegu. To daje mi wszystkie narzędzia, których potrzebuję, aby być najlepszą wersją siebie  – powiedział właściciel najlepszego wyniku w historii na 400 m przez płotki.Karsten M18 3

EVOSPEED TOKYO FUTURE NITRO FASTER+

Kolce z dopiskiem „Nitro” dedykowane są najkrótszym sprinterskim dystansom. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne docenia rekordzista Kanady na 200 metrów (19.80) Andre de Grasse:

Sztywność płytki jest niesamowita. Jestem w stanie oderwać się od ziemi bardzo szybko. Posiadanie takiego rozwiązania na początku wyścigu, czyli możliwość szybkiego odbicia się i oderwania od ziemi, sprawia, że kolce są po prostu idealne do wyścigów na 100 metrów.Ajla M18

Nie samym bieganiem PUMA żyje, dlatego doświadczenie i osiągnięcia technologiczne programu FASTER+ zostały też wykorzystane przy tworzeniu pozostałych butów lekkoatletycznych. Z nowych możliwości będą mogli korzystać tacy sportowcy jak ukraińska skoczkini wzwyż Yaroslava Mahuchikh i fenomenalny tyczkarz Armand „Mondo” Duplantis.

Program FASTER+ polega na tworzeniu świetnych produktów dla naszych elitarnych sportowców, aby pomóc im doskonalić się w ich dyscyplinach – powiedziała Erin Longin, Global Director Run/Train w PUMA.Wierzymy, że wspólnie z Mercedes AMG Petronas stworzyliśmy wyjątkowe, oparte na innowacjach kolce, które pomogą naszym sportowcom biegać szybciej, skakać dalej i wzbijać się wyżej

W teamie spod znaku trójramiennej gwiazdy mistrzami świata formuły 1 zostawali m.in. Nico Rosberg i Lewis Hamilton. Czy ktoś z lekkoatletów „ze stajni” Pumy sięgnie w Tokio po olimpijskie złoto? Szans nie zabraknie. Duplantis, De Grasse, Warholm, czy Ajla Del Ponte (Macie kilka szybkich dziewczyn! – rozmowa z Ajlą Del Ponte (bieganie.pl)) staną do rywalizacji wyposażeni w obuwie z dzikim kotem na cholewce.

Możliwość komentowania została wyłączona.