philips
 
18 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nowi gracze na rynku – Garmin Forerunner 220 i 620


Już niedługo na rynku zegarków biegowych z GPS pojawią się dwa nowe modele od Garmina – Forerunner 220 i 620. Oba zaskoczą nas nowymi, kolorowymi wyświetlaczami, a także funkcjami Bluetooth, WiFi (620), szybszym ustalaniem dokładnej lokalizacji, możliwością biegania w zamkniętych pomieszczeniach i kilkoma innymi nowościami.

cf_lg.jpgcf_lg__1_.jpg

Garmin Forerunner 220 to następca Garmina FR210 (przeczytaj test tego modelu: Garmin Forerunner 210 – TEST), natomiast Garmin Forerunner 620 to naturalnie model zastępujący Garmina FR610 (przeczytaj test: Foreruner 610 – test po roku używania). Z tego też powodu przyglądając się nowym zegarkom warto porównać je ze znanymi już modelami.

Co nowego?

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy jest wygląd. Nowe zegarki są do siebie bardzo podobne (mają niemal identycznie wymiary), pod tym względem nie odbiegają także od swoich poprzedników. Tym co jednak różni 220-tkę i 620-tkę od 210-tki i 610-tki jest kolorowy wyświetlacz oraz w ogóle ładniejszy wygląd (do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: fioletowo-biała i czarno-czerwona dla 220 oraz biało-pomarańczowa i czarno-niebieska dla 620). Nowe zegarki są też dużo lżejsze od swoich poprzedników, co powinno jeszcze bardziej poprawić komfort biegania.

Co poza wyglądem i cechami typowo fizycznymi? Otóż zegarki wyposażone zostały w specjalny akcelerometr, który pomaga oszacować tempo i pokonany dystans także w pomieszczeniach zamkniętych, czyli tam gdzie nie mamy możliwości użycia funkcji GPS. To sprawia, że nie musimy już kupować kolejnych czujników na buty, żeby monitorować dystans korzystając np. z bieżni. A co najwazniejsze – prawdopodobnie sprawi, że zegarki będa bardzo dokłądnie pokazywać tempo chwilowe, czyli nie będzie typowego dla modeli 210 i 610 30 sekundowego uśredniania.

Nowością jest także możliwość sparowania zegarków z telefonem za pomocą technologii bezprzewodowej komunikacji Bluetooth. Dzięki temu można swobodnie przesyłać dane z zegarka do aplikacji Garmin Connect Mobile App, a także w czasie rzeczywistym śledzić trening biegacza za pomocą funkcji Livetrack (w tym przypadku biegacz musi oczywiście biec i z zegarkiem i z telefonem, mimo to wydaje się to całkiem fajną funkcją).

Ponadto najnowsze modele Garmina posiadają baterie o dłuższej żywotności. Oba mogą działać do 6 tygodni w trybie oszczędzania lub do 10 godzin w trybie treningu z włączonym GPS.

a220_hz1.jpg

To tyle jeżeli chodzi o funkcje wspólne. Kilka nowych opcji, które nie zostały wprowadzone w 220 posiada teraz Garmin Forerunner 620 – o tym poniżej.

Nowości w Garminie Forerunner 620
Podobnie jak to było w przypadku modeli 210 i 610 niższy model dedykowany był biegaczom, którym wystarczają podstawowe funkcje treningu (miernik dystansu, tempa i tętna), natomiast wyższy rekomendowany był biegaczom potrzebującym bardziej zaawansowanych funkcji. Tak jest też w przypadku 220 i 620. Dlatego też Garmin FR620 został wzbogacony o kilka dodatkowych opcji.

Jedną z nich jest przesyłanie danych za pomocą sieci bezprzewodowej WiFi, co sprawia, że nie musimy już fizycznie łączyć urządzenia z komputerem. Dane po synchronizacji z WiFi zostaną automatycznie przesłane do darmowego serwisu Garmin Connect. Podobno zegarek za pomocą tej synchronizacji (a także przy połączeniu z USB, co działa także da FR220) sprzyja również zapamiętywaniu jego lokalizacji, dzięki czemu potem szybciej łączy się z satelitami (podobna funkcja jak w zegarkach TomTom: TomTom zaprojektował nowe sportowe zegarki GPS). 

Ponadto nowością przedstawiona przez Garmina jest kompatybilność zegarka z nowym paskiem do pulsometru HRM-Run (wyposażony w akcelerometr), który może mierzyć nie tylko zmienność rytmu serca, ale również obliczać czas kontaktu z podłożem, liczbę kroków na minutę i mierzyć w centymetrach ruch pionowy biegacza! To bardzi ciekawa funkcja, przyda sie na pewno nie tylko chodziarzom ale i biegaczom przy róznego rodzaju analizach techniki.

Forerunner 620 został wyposażony także w funkcje obliczania VO2max (maksymalnej ilość tlenu, jaką organizm może wykorzystać w ciągu minuty na kilogram masy ciała) na podstawie danych dotyczących prędkości, tętna oraz zmienność rytmu serca. 

vo2.jpgKolorowy wskaźnik zegarka prezentuje maksymalny pułap tlenowy w porównaniu z pułapami innych biegaczy tej samej płci i z tej samej grupy wiekowej. W oparciu o szacunkowy pułap tlenowy model 620 może obliczyć prawdopodobne czasy dla wyścigów na różnych dystansach. Na tej podstawie można wyznaczyć sobie czas, jaki chce się osiągnąć podczas wyścigu – pod warunkiem odpowiedniego przygotowania.

Kolejną funkcją zegarka Forerunner 620 jest funkcja planowania czasu odpoczynku między ciężkimi treningami (potrzebny jest pasek HR). Kolorowe oznaczenia na wskaźniku zwiększają czytelność: kolor zielony oznacza gotowość do kolejnego treningu. Jeśli kolor czerwony utrzymuje się dłużej niż 3 dni, warto jednego dnia zdecydować się na odpoczynek lub lżejszy trening.

Poza tym zegarek został wyposażony w bardziej udoskonalony ekran dotykowy, który powinien dać się obsługiwać także w rękawiczkach.

Pozostałe opcje

Oba zegarki dają teraz większe możliwości przy planowaniu treningów (wcześniej była to domena tylko droższych modeli). Każdy bieg można zaplanować na komputerze, a potem przesłać go na zegarek. Przydatny w tej kwestii jest kalendarz treningowy i możliwość wgrania do zegarka całych, gotowych planów ułożonych pod konkretny dystans i czas, dostępnych w serwisie Garmin Connect.

Poza tym zegarki posiadają wiele znanych już funkcji m.in.: możliwość ustawienia alertów wibracyjnych lub dźwiękowych (a także wibracyjnych i dźwiękowych naraz), które działają przy treningach zaawansowanych i interwałach, a także uaktywniają się po przekroczeniu zadanej wartości tętna, tempa, dystansu itp., a także możliwość zmiany ekranów – 3 dla FR220 i 4 dla 620 (nowością jest możliwość edycji widoków dla podsumowania danego okrążenia).

Podsumowanie

Tabelaryczne porównanie podstawowych informacji i funkcji zegarków pokazuje, że kilka opcji, które dostępne były w modelu 610 teraz dostępnych będzie także w tańszym zegarku 220.

Funkcja

fr_210.jpg
210

fr_220.jpg
220

fr_610.jpg
610

fr_620.jpg
620

Wymiary

Sugerowana
cena
(bez HRM)

249.00 €

249.00 €

349.00 €

399.00 €

Wymiary
urządzenia
(szer. x wys. x gr.)

4,5 x 6,9 x 1,4 cm

4,5 x 4,5 x 1,25 cm

4,57 x 6,35 x 1,42 cm

4,5 x 4,5 x 1,25 cm

Wymiary
wyświetlacza

Średnica 2,5 cm

Przekątna 2,5 cm

Przekątna 2,54 cm

Przekątna 2,54 cm

Rozdzielczość
wyświetlacza (szer. x wys.)

50 x 30 pikseli

128 x 128 pikseli

180 x 180 pikseli

180 x 180 pikseli

Waga

52 g

40,7 g

72 g

43,6 g

Podstawowe funkcje

Ekran
dotykowy

Nie

Nie

Tak

Tak

Czas
działania baterii:

3 tyg. w trybie oszczędzania, do
8 godzin w trybie treningu

Do 6 tyg. w trybie oszczędzania,
do 10 godzin w trybie treningu

4 tyg. w trybie oszczędzania, do
8 godzin w trybie treningu

Do 6 tyg. w trybie oszczędzania,
do 10 godzin w trybie treningu

Obsługa
GPS

Tak

Tak

Tak

Tak

Wodoszczelność

Tak

Tak (50 m)

Tak

Tak (50 m)

Pamięć
okrążeń

1000

1000

1000

1000

Waypointy

0

0

100

0

Czujnik
tętna

Tak (opcjonalnie)

Tak (opcjonalnie)

Tak (opcjonalnie)

Tak (opcjonalnie)

Czujnik
na nogę

Tak (opcjonalnie)

Tak (opcjonalnie)

Tak
(opcjonalnie)

Tak (opcjonalnie)

Automatyczne
przesyłanie danych do komputera

Nie

Tak

Tak

Tak

Zgodność
z Garmin Connect

Tak

Tak

Tak

Tak

Virtual
Partner®

Nie

Nie

Tak

Tak

Auto
Pause®

Nie

Tak

Tak

Tak

Auto
Scroll

Nie

Tak

Tak

Tak

Multi-sport

Nie

Nie

Nie

Nie

Zaawansowane
treningi

Nie

Tak

Tak

Tak

Alert
tempa

Nie

Tak

Tak (dla zaawansowa-nych treningów)

Tak

Alert
czasu/dystansu

Nie

Nie

Tak

Tak

Alert
wibracyjny

Nie

Tak

Tak

Tak

Trening
interwałowy

Tak

Tak

Tak

Tak

Dostosowywane
ekrany

Nie

Tak

Tak

Tak

Zegarek
sportowy

Tak

Tak

Tak

Tak

Transfer danych USB USB, Bluetooth ANT+ USB, Bluetooth, WiFi

Zegarki powinny być dostępne w sprzedaży jesienią tego roku.