Tom De Peyret 2
28 marca 2024 Jakub Jelonek Sprzęt

NNormal – górskie DNA pod szyldem Kiliana Jorneta i troska o środowisko

Współtworzona przez Kiliana Jorneta marka NNormal chce nie tylko wyjść naprzeciw oczekiwaniom biegaczy górskich i outdoorowych, ale ma również kilka ambitnych celów związanych z promowaniem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jaka jest filozofia niedawno powstałej marki sygnowanej nazwiskiem jednego z najbardziej utytułowanych biegaczy górskich w historii?

NNormal to marka stworzona jesienią 2022 r. przez legendarnego biegacza górskiego – Kiliana Jorneta, który wniósł w jej rozwój swoje wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie. Dzięki inspiracji Kiliana NNormal przykłada szczególną wagę do promowania zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, a za jakość produktów odpowiada Camper – znana hiszpańska firma obuwnicza.

Rodzinna firma z tradycjami

Camper to firma produkująca obuwie z prawie 150-letnią tradycją. Założył ją już w 1877 roku Antonio Fluxa – szewc z miejscowości Inca na Majorce, który zainspirował grupę lokalnych rzemieślników do stworzenia wspólnego biznesu. System produkcji był przełomowy już od pierwszych lat funkcjonowania manufaktury, bowiem zastosowano w niej pierwsze na wyspie specjalistyczne maszyny obuwnicze. Od początku istnienia firmy produkty produkowane przez Fluxa i jego pracowników wyróżniały się jakością: wyglądem, dokładnością wykonania i wysoką trwałością. Dzięki tym wartościom firma szybko zyskała uznanie wśród klientów. Tak zaczęła się historia marki Camper (choć formalnie nazwy zaczęto używać dopiero w 1975 z inicjatywy wnuka Antonia – Lorenza Fluxa), która rozwija się po dziś dzień.

– Możliwość stworzenia marki z kimś takim jak Kilian to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. To połączenie sportu na najwyższym poziomie z osobistą odpowiedzialnością, co silnie rezonuje z naszym DNA. Kilian wnosi swoją obszerną wiedzę specjalistyczną w zakresie rozwoju produktów i wyjątkową wizję rozwoju świata outdooru, podczas gdy Camper wnosi innowacje, wiedzę na temat obuwia i ich projektowania – mówi Miguel Fluxa, który obecnie zarządza firmą Camper.

Jak powstała nazwa „NNormal”?

Pochodzenie nazwy NNormal wzięło się połączenia słów Nor (od Norway, czyli Norwegia, w której na co dzień mieszka obecnie Kilian razem ze swoją żoną Emelie Forsberg oraz dwójką dzieci) oraz Mal (od Mallorca, czyli miejsce, w którym swoją siedzibę ma firma Camper). Drugie „N” w nazwie pochodzi z kolei od hasła „No Normal”, czyli specyficznego podejścia do uprawiania sportu twórców NNormal, które ma wychodzić poza utarte schematy. – Chcemy eksplorować nowe rozwiązania, by robić swoje. Zarówno w produktach, zrównoważonym rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesowej, języku komunikacji. Pragniemy, by stało się to w przyszłości normą – wyjaśniają twórcy NNormal.

Kilian Jornet wizytówką NNormal

37-letni Kilian Jornet Burgada to jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy górskich w historii, z powodzeniem startujący też w skialpiniźmie, kolarstwie górskim, duathlonie i cross duathlonie. Kilian jest związany z górami od urodzenia, bo wychowywał się w hiszpańskich Pirenejach, gdzie od małego eksplorował górskie rubieże. W swojej karierze trzykrotnie zwyciężał w Skyrunner World Series (2007–2009), wygrał też Western States Endurance Run (2011), Hardrock i wiele razy UTMB. Jest rekordzistą wbiegu na najważniejsze szczyty świata podczas projektu „Summits of my life” (choć wbieg na Mount Everest jest kwestionowany). Obecnie mieszka w Norwegii i bardzo aktywnie zaangażował się w ochronę klimatu i środowiska naturalnego, podejmuje liczne działania mające na celu zwiększenie świadomości ludzi. Przekraczając kolejne granice ludzkich możliwości inspiruje dużą społeczność i środowisko górskie, poprzez filmy, książki i treści cyfrowe. Kilian prowadzi też Kilian Jornet Foundation, której celem jest podnoszenie świadomości na temat ochrony środowiska.

Ambasadorami NNormal oprócz Kiliana Jorneta są m.in. Emelie Forsberg, Dakota Jones, Peyton Thomas, Tofol Castanyer i Max Romey.

Tom De Peyret 1

Misja NNormal

Podstawowym założeniem NNormal jest produkowanie wszechstronnego sprzętu sportowego z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z korzyściami dla użytkowników. Może to zagwarantować tylko pełna transparentność procesu produkcyjnego, a także stosowanie materiałów i rozwiązań, które zagwarantują najwyższą trwałość produktów. Dzięki temu buty, ubrania czy sprzęt mogą być wykorzystywane przez wiele sezonów. Mniej rzeczy do wyrzucenia oznacza mniej śmieci, mniej zużytych surowców, ale również zadowolenie użytkowników. Produkty doskonale sprawdzają się w aktywnościach, do których zostały stworzone, można je naprawiać, są trwałe, a po zużyciu większość ich elementów nadaje się do ponownego recyklingu.

Góry od zawsze wpisane są w DNA firmy, niezależnie, czy chodzi o bieganie, wspinanie się czy bieganie na nartach. Filozofią NNormal, zarówno jeśli chodzi o bieganie, jak i spędzanie czasu w górach, jest dbanie o środowisko naturalne. Chodzi m.in. o umożliwienie przyszłym pokoleniom nacieszenia się pięknem przyrody. Twórcy NNormal definiują to następująco: To nie rewolucja, to NNormal” („This is not a revolution. This is NNormal”).

Tom de Peyret NNormal Tomir Sand

Marka niebawem uruchomi program No Trace, który prowadzi we współpracy z ReCircled. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł wysłać lub zanieść do wskazanego punktu (sklepu) zarówno zużyte, przeznaczone do wyrzucenia buty czy ubrania sportowe, które następnie zostaną przetworzone albo odnowione do ponownej odsprzedaży. Dodatkowo można skorzystać z wymiany podeszwy, dzięki współpracy z Vibram i prowadzonemu przez markę programowi  „Repair If You Care”. W Polsce program ma zostać wprowadzony w ciągu 1-2 lat.

Produkty NNormal

W ofercie NNormal ważne miejsce zajmują buty biegowe. Największą uwagę przyciągają NNormal Kjerag, w których biega i wygrywa kolejne zawody sam Kilian Jornet. Te ultralekkie, wszechstronne buty biegowe świetnie sprawdzają się w zróżnicowanym terenie zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach. W ofercie znajduje się też wszechstronny model Tomir, idealny do treningów i startów nawet w wymagającym w terenie. Występuje on również w wersji z wysoką cholewką, przeznaczony do speed hikingu oraz w wersji wodoodpornej. Ofertę marki NNormal uzupełnia lekka odzież biegowa: spodenki, koszulki i bluzy powstałe z myślą o biegaczach.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciaran
Ciaran
14 dni temu

„NNormal przykłada szczególną wagę do promowania zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska,”. A Jornet na swoje zawody po świecie pływał kajakiem i dojeżdżał rowerem czy latał odrzutowcami… Kolejna eko lewacka gadka usłana pięknymi frazesami, za którą kryje się hipokryzja i chęć robienia kasy. Tyle

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Ciągle aktywny chodziarz, który dalej walczy o swoje marzenia (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor książek „Trening Mistrzów” (2018), „Henryk Szost – Rekordzista” (2019), „Marcin Lewandowski – Mój Bieg” (2020), „Adam Kszczot – W pogoni za mistrzostwem” (2022). Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Pracownik Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV liceum w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.