NB 1080v12
 
11 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

MIX UP YOUR RUN – zerwij z rutyną treningową!


Rutynowe powtarzanie tych samych treningów jest nie tylko nużące, ale też ryzykowne. Wykonując monotonnie te same, mało zróżnicowane ćwiczenia, biegacz ryzykuje przeciążeniem mięśni i kontuzjami. Jak tego uniknąć? Promując ideę Mix Up Your Run, specjaliści z ASICS zachęcają do urozmaicenia treningu biegowego pod względem tempa, dystansu, nawierzchni oraz czasu trwania.
 

ASICS GEL DS TRAINER 19 ASICS GEL DS RACER 10
GEL-DS TRAINER i GEL-DS RACER

By uniknąć ryzyka związanego z rutynowym, monotonnym treningiem, warto urozmaicić swój cykl treningowy o ćwiczenia nad prędkością, bieganie naturalne, treningi na dużych dystansach i po różnych rodzajach podłoża. Trening mieszany, będący kombinacją różnych form ćwiczeń, oferuje biegaczom wiele korzyści – nie tylko minimalizuje ryzyko kontuzji, ale też pozwala budować siłę biegową i wytrzymałość.
 
Promując ideę Mix Up Your Run, specjaliści z zespołu ASICS zalecają:
 
Run Fast – Biegaj szybko!
Run Long – Biegaj na długich dystansach!
Run Natural – Biegaj naturalnie!
Run Tough – Biegaj mocno!
 

ASICS GT 1000 2 ASICS GEL CUMULUS 16
GT-1000 i GEL-CUMULUS

Każdy z wymienionych treningów stymuluje organizm do innego rodzaju pracy, dzięki czemu trenujący może lepiej rozwijać swoje możliwości i stawać się coraz lepszym, szybszym, bardziej wytrzymałym biegaczem. By w pełni skorzystać z dobrodziejstw płynących z mieszanego planu treningowego i równocześnie zminimalizować ryzyko poniesienia kontuzji, należy dostosować sprzęt biegowy do rodzaju treningu.
Run Fast – bieganie szybkościowe – stymuluje mięśnie do bardziej wytężonej pracy i w naturalny sposób przyczynia się do poprawy siły biegowej. Tego typu treningi nastawione są na osiągnięcie jak najszybszego tempa biegu i należy realizować je w możliwie lekkich butach. Do codziennego treningu ASICS poleca model GEL-DS TRAINER. Jeśli potrzebujesz dobrych butów startowych, dobrym wyborem jest model GEL-DS RACER.
 

ASICS GEL EXCEL33 3 ASICS GEL SUPER J33
GEL-EXCEL 33 i GEL-SUPER J 33

Run Long – bieganie na długich dystansach zwiększa wytrzymałość biegową i ogólną wydolność organizmu. Z myślą o tego typu treningach, specjaliści z Instytutu Sportu ASICS w Kobe w Japonii zaprojektowali: dla pronatorów – GT-1000, dla biegaczy neutralnych – GEL-CUMULUS.
 
Run Natural – bieganie naturalne – trenuje się w obuwiu ze zmniejszoną amortyzacją, co pozwala na rozwój mięśni nóg, a tym samym – budowanie siły biegowej. W ofercie ASICS znajdują się następujące modele obuwia do biegania naturalnego: dla biegaczy neutralnych – GEL-EXCEL 33, dla nadpronatorów – GEL-SUPER J 33, dla biegaczy neutralnych preferujących bieganie szybkościowe – GEL-LYTE 33.
 

ASICS GEL FujiTrabuco 3 ASICS GEL FUJIATTACK 3
GEL-FujiTrabuco i GEL-FujiAttack

Run Tough – bieganie terenowe – bieganie po zróżnicowanym podłożu – na górskich trasach lub leśnych duktach, stymuluje pracę mięśni zwykle pomijanych podczas biegania szosowego. Dodatkowo, podbiegi i zbiegi, częściej spotykane w terenie, zwiększają wytrzymałość biegacza, a mijane krajobrazy nastrajają pozytywnie i pozwalają odetchnąć od miejskiego zgiełku. W ofercie ASICS znajduje się cały zestaw obuwia do biegania trailowego, zróżnicowanego pod względem terenu oraz preferowanej przez biegaczy prędkości. Najbardziej uniwersalne są buty GEL-FujiTrabuco, na długie dystanse w trudnym terenie warto sięgnąć po GEL-FujiAttack, do biegów szybkich po łagodnych trasach – GEL-FujiElite, do biegów na długich dystansach – GEL-FujiSensor.
 
Z myślą o biegaczach planujących urozmaicić swój plan treningowy, zespół ASICS stworzył poradnik, w którym znaleźć można:
– informacje o pożytkach płynących z poszczególnych rodzajów treningu
– zestaw wskazówek – jak zacząć?
– informacje o odpowiednim obuwiu
 

ASICS GEL FUJIELITE ASICS GEL FUJISENSOR 3
GEL-FujiElite i GEL-FujiSensor

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzania strony: http://www.asics.pl/running/
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl