12 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Startują lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Zurichu!


W sumie 13 medali wywalczyli polscy lekkoatleci na dwóch ostatnich Mistrzostwach Europy (9 w Barcelonie i 4 w Helsinkach). Z jakim dorobkiem zakończą nasi lekkoatleci najbliższe mistrzostwa w Zurychu? Szans medalowych mamy kilkanaście. Wśród kandydatów do miejsc na podium są biegacze: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Krystian Zalewski, maratończycy oraz zawodnicy i zawodniczki ze sztafet 4x 400 m.

800

22. Mistrzostwa Europy w Zurychu to po Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie najważniejsza impreza dla polskich zawodników w sezonie 2014. Nic więc dziwnego, że w Szwajcarii wystąpią niemal wszyscy nasi czołowi lekkoatleci. Łącznie do Zurychu poleci aż 61 naszych sportowców, co jest trzecim wynikiem pod względem liczby uczestników, w historii startów Polski na ME. Więcej biało-czerwonych o medale czempionatu Starego Kontynentu walczyło jedynie 4 lata temu w Barcelonie (71 osób) oraz w 1971 roku w Helsinkach (65 zawodników).

Faworyci poszczególnych konkurencji

Łącznie w Zurychu rozegranych zostanie 47 konkurencji. My oczywiście skupimy się na biegach. Kto będzie faworytem na poszczególnych dystansach i jakie szanse mają Polacy? Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższej analizie.

100 m kobiet
Faworytki: Myriam Soumaré, Dafne Schippers
Polki: brak
Faworytkami będą dwie najszybsze w tym roku w Europie: Francuzka Myriam Soumaré i Holenderka Dafne Schippers. Obie uzyskały w tym roku czas 11.03. Co ciekawe Schippers to brązowa medalista Mistrzostw Świata z Moskwy w… siedmioboju. W walce o złoto liczyć się będzie również Iwet Łałowa.

Finał zaplanowano na środę, 13 sierpnia, na godzinę 20:27.

100 m mężczyzn
Faworyci Jimmy Vicaut, Chijindu Ujah
Polacy Robert Kubaczyk, Dariusz Kuć
Faworytami będą Francuzi i Brytyjczycy, a wśród nich Jimmy Vicaut i Chijindu Ujah – jedyni zawodnicy (wśród zgłoszonych), którzy złamali w tym sezonie barierę 10 sekund. Polacy w Zurychu powinni skupiać się na biegu sztafetowy, dlatego ich ewentualny awans do półfinału będzie niespodzianką.

Finał zaplanowano na środę, 13 sierpnia, na godzinę 21:49.

200 m kobiet
Faworytki: Dafne Schippers
Polki: brak
Dafne Schippers będzie faworytką także do zwycięstwa w biegu na 200 m. Holenderka ustanowiła w tym sezonie wartościowy rekord życiowy 22.34, który daje jej zdecydowane prowadzenie na europejskich listach. Jej głównymi rywalkami będą Brytyjki: Bianca i Jodie Williams oraz, podobnie jak na 100 m, Francuzka Myriam Soumaré.

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 20:25.

200 m mężczyzn
Faworyci Christophe Lemaitre
Polacy Karol Zalewski
Christophe Lemaitre, który dwa lata temu został mistrzem Europy w biegu na 100 m, a cztery lata temu triumfował na 100 i 200 m będzie chciał w Zurychu powiększyć swoją kolekcję medali z mistrzostw Starego Kontynentu. 
O pierwszy medal mistrzostw Europy seniorów powalczy Karol Zalewski. Polak został już w karierze Młodzieżowym Mistrzem Europy i w Zurychu z pewnością także będzie celował w podium. Póki co plasuje się na 6 miejscu europejskich tabel.

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 21:49.

400 m kobiet
Faworytki: Libania Grenot
Polki: Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Patrycja Wyciszkiewicz
Jedynie Włoszka Libania Grenot uzyskała w tym sezonie czas poniżej 51 sekund. Stawia więc to ją w roli głównej faworytki mistrzostw. 

Finał zaplanowano na piątek, 25 sierpnia, na godzinę 19:10.

400 m mężczyzn
Faworyci Matthew Hudson-Smith, Martyn Rooney, bracia Borlée
Polacy Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko
Wobec absencji Pavla Maslaka sprawa tytułu mistrzowskiego wydaje się być sprawą otwartą. Co ważne do walki o złoto może włączyć się nasz reprezentant – Jakub Krzewina, który w tym sezonie już dwukrotnie uzyskał czas 45.11. Czy w Zurychu zejdzie poniżej 45 sekund? Trzymamy kciuki i liczymy na naszych 400-metrowców również w kontekście sztafety 4x 400 m.

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 18:50.

IMG 6231

800 m kobiet
Faworytki:
Polki: Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik
7 zawodniczek spośród zgłoszonych zdołało złamać w tym sezonie barierę 2 minut. Niestety nie ma wśród nich Angeliki Cichockiej. Wierzymy jednak, że po ambitnej postawie na Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie, wicemistrzyni świata znów zaskoczy i powalczy o medal także w Zurychu. Jej najgroźniejszymi rywalkami będą Rosjanki. Na 800 m pobiegnie także Joanna Jóźwik – niespodziewana pogromczyni Cichockiej z Mistrzostw Polski w Szczecinie.

Finał zaplanowano na sobotę, 16 sierpnia, na godzinę 16:05.

800 m mężczyzn
Faworyci Pierre-Ambroise Bosse, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski
Polacy Adam Kszczot, Artur Kuciapski, Marcin Lewandowski
Obok maratonu chyba najbardziej interesująca nas konkurencja. Naszymi poważnymi kandydatami do medali będą Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Nasi najlepsi średniodystansowcy na najważniejszych imprezach nie zawodzą, wiec mają dużą szansę na powtórzenie sukcesu z Barcelony, kiedy to w dwójkę stanęli na podium. Bardzo groźnym rywalem Polaków będzie Pierre-Ambroise Bosse, który w tym sezonie pobiegł już 1:42.53!

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 19:55.

1500 m kobiet
Faworytki: Sifan Hassan, Abeba Aregawi
Polki: Renata Pliś
Rywalizacja na najwyższym światowym poziomie – tak możemy zapowiedzieć bieg na 1500 m kobiet, w którym walkę o złoto stoczą jedne z najlepszych na świecie zawodniczek na tym dystansie – Sifan Hassan, Abeba Aregawi. Obie uzyskały w tym sezonie wyniki poniżej 3:58.
Polskę będzie reprezentować Renata Pliś, choć początkowo zgłoszona była również Angelika Cichocka. Podopieczna Tomasza Lewandowskiego w Zurychu skupi się jednak tylko na 800 m. Pliś powinniśmy zobaczyć także w biegu na 5000 m.

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 19:25.

1500 m mężczyzn
Faworyci Henrik Ingebrigtsen, Homiyu Tesfaye, İlham Tanui Özbilen
Polacy Marcin Lewandowski
Trudno wskazać jednego faworyta tego dystansu. Na czele list europejskich znajduje się Norweg Henrik Ingebrigtsen, ale szybko w tym sezonie biegali również Homiyu Tesfaye z Niemiec i İlham Tanui Özbilen z Turcji.
Wśród zgłoszonych zawodników w tej konkurencji znalazł się Marcin Lewandowski. Na razie nie wiadomo jednak czy Polak zdecyduje się na start na tym dystansie. Jeżeli tak, to jego szanse na wysokie pozycje należy upatrywać przede wszystkim w wolnych biegach – jako 800-metrowiec powinien prezentować się lepiej na ostatnich metrach niż specjaliści od 1500 m.

Finał zaplanowano na niedzielę, 17 sierpnia, na godzinę 15:05.

5000 m kobiet
Faworytki: Sifan Hassan, Meraf Bahta
Polki: Renata Pliś
Faworytka biegu na 1500 m – Sifan Hassan – jest także faworytką biegu na 5000 m. Z wynikiem 14.59.23 przewodzi na listach. 10 na tych samych listach jest Renata Pliś, która dopiero rozpoczyna przygodę z biegami na tym dystansie, ale już w pierwszym starcie potwierdziła, że stać ją na finał mistrzostw Europy w tej konkurencji.

Finał zaplanowano na sobotę, 16 sierpnia, na godzinę 17:40.

renataplis

5000 m mężczyzn
Faworyci Mo Farah
Polacy brak
Obrońca tytułu z Helsinek, mistrz olimpijski i mistrz świata – Mo Farah – nie powinien mieć problemów z odniesieniem zwycięstwa, choć to nie on posiada najlepszy czas wśród zgłoszonych. Szybciej od niego biegali już w tym sezonie chociażby Bashir Abdi, Bob Tahri i Andy Vernon.

Finał zaplanowano na niedzielę, 17 sierpnia, na godzinę 16:30.

10000 m kobiet
Faworytki Dulce Felix, Sara Moreira
Polki Karolina Jarzyńska
W pierwszym biegowym finale mistrzostw faworytkami będą Julia Bleasdale, Almensch Belete, Clémence Calvin i Portugalki – Dulce Felix oraz Sara Moreira. Nie bez szans w walce o medal będzie Karolina Jarzyńska, która posiada szósty wynik wśród zgłoszonych.

Finał zaplanowano na wtorek, 12 sierpnia, na godzinę 20:20.

10000 m mężczyzn
Faworyt Mo Farah
Polacy brak
Głównym faworytem będzie oczywiście Mo Farah. Mistrz olimpijski i mistrz świata został już mistrzem Europy w biegu na 10000 m w 2010 roku w Barcelonie. W tym roku Brytyjczyk traktuje sezon letni dość ulgowo. Po nieudanym debiucie maratońskim startuje rzadko, dlatego jego dyspozycja jest pewną niewiadomą. Rywalami Faraha będą m.in. medaliści sprzed dwóch lat: Polat Kemboi Ankan i Daniele Meucci oraz jego rodak Chris Thompson.

Finał zaplanowano na środę, 13 sierpnia, na godzinę 19:50.

Maraton kobiet
Faworytki Jessica Augusto
Polki brak
Mająca w swoim dorobku dwa medale Mistrzostw Europy w biegach na 5000 i 10000 m Jessica Augusto może dorzucić do swoich osiągnięć medal w maratonie. Portugalka bardzo dobrze radzi sobie w biegu na 42,195 km, czego dowodem jest rekord życiowy z tego roku – 2:24.25, który plasuje ją w gronie faworytek do zwycięstwa w Zurychu.
Maraton kobiet odbędzie się tym razem bez udziału naszej reprezentantki (Karolina Jarzyńska wybrała start na krótszym dystansie).

Finał zaplanowano na sobotę, 16 sierpnia, na godzinę 09:00.

Maraton mężczyzn
Faworyci Henryk Szost, Viktor Röthlin, Tadesse Abraham
Polacy Błażej Brzeziński, Marcin Chabowski, Yared Shegumo, Henryk Szost
Bardzo interesująca konkurencja, którą szerzej zapowiadaliśmy w osobnym artykule. Przeczytaj: Polacy zostaną… Mistrzami Europy w maratonie?! Przypomnijmy, ze poza tradycyjną walką o medale indywidualne rozstanie rozegrany Puchar Europy w maratonie, czyli rywalizacja najlepszych drużyn, wśród nich Polaków, którzy mają duże szanse na złoto.

Finał zaplanowano na niedzielę, 17 sierpnia, na godzinę 09:00.

100 m ppł. kobiet
Faworytki Cindy Billaud, Tiffany Porter
Polki Karolina Kołeczek
Rekordzistka Francji Cindy Billaud i Brytyjka Tiffany Porter to jedyne zawodniczki, które w tym sezonie uzyskały wyniki poniżej 12.70 i to one mogą między sobą powalczyć o medal z najcenniejszego kruszcu. My będziemy ściskać kciuki za Karolinę Kołeczek, która świetnie zaprezentowała się podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Polski w Szczecinie.

Finał zaplanowano na środę, 13 sierpnia, na godzinę 21:34.

110 m ppł. mężczyzn
Faworyci Pascal Martinot-Lagarde
Polacy Dominik Bochenek, Artur Noga
Bezsprzecznie murowanym kandydatem do wywalczenia złotego medalu jest Pascal Martinot-Lagarde. Halowy wicemistrz świata z Sopotu jest w świetnej formie, co udowodnił na mityngu Diamentowej Ligi w Monako, gdzie uzyskał znakomity czas 12.95. Polacy, Dominik Bochenek i Artur Noga mogą powalczyć o finał. Ze względu na kontuzję i długą przerwę w treningu trudno będzie Nodze powtórzyć sukces sprzed dwóch lat i znów stanąć na podium, choć oczywiście liczymy na niespodziankę. 

Finał zaplanowano na czwartek, 14 sierpnia, na godzinę 21:50.

400 m ppł. kobiet
Faworytki Eilidh Child, Denisa Rosolová
Polki Joanna Linkiewicz
Na starcie zabraknie rewelacji ubiegłorocznego sezonu – Zuzany Hejnovy. Wobec tego o złoto w Zurychu powinny walczyć Eilidh Child i Denisa Rosolová. Polskę w tej konkurencji reprezentować będzie Joanna Linkiewicz (14 wynik na listach europejskich).

Finał zaplanowano na sobotę, 16 sierpnia, na godzinę 17:15.

400 m ppł. mężczyzn
Faworyci Rhys Williams (obrońca tytułu)
Polacy Patryk Dobek
Bardzo wyrównana stawka czołówki. Trudno wytypować jednego faworyta. 5 zawodników uzyskało w tym sezonie czasy poniżej 49 sekund i to wśród nich powinna stoczyć się walka o medale. My liczymy na dobry występ Patryka Dobka. Dopiero rozpoczynający karierę płotkarza zawodnik posiada duży potencjał, który może wykorzystać już w Zurychu. Na razie jest w drugiej dziesiątce tegorocznych tabel, ale stać go na więcej.

Finał zaplanowano na piątek, 15 sierpnia, na godzinę 20:52.

3000 m pprz. kobiet
Faworytki Charlotta Fougberg, Sandra Eriksson
Polki Katarzyna Kowalska
Dwie zawodniczki uzyskały w tym sezonie wyniki lepsze od 9:30 – są to Charlotta Fougberg, Sandra Eriksson. Szwedka legitymuje się rekordem 9:23.96, natomiast Finka 9:24.70, więc to one będą głównymi faworytkami. Biało-czerwonych barw bronić będzie doświadczona Katarzyna Kowalska, która nie powinna mieć problemów z awansem do finału.

Finał zaplanowano na niedzielę, 17 sierpnia, na godzinę 16:08.

3000 m pprz. mężczyzn
Faworyci Mahiedine Mekhissi-Benabbad 
Polacy Mateusz Demczyszak, Krystian Zalewski
Mahiedine Mekhissi-Benabbad triumfował na dwóch ostatnich mistrzostwach i w Zurychu także będzie największym faworytem. Francuz z dużą przewagą prowadzi na listach. 
Naszym faworytem do podium będzie Krystian Zalewski. Zawodnik z Goleniowa jest w tym sezonie w bardzo dobrej formie. Na tegorocznych listach jest drugi z dobrym wynikiem 8:16.20. Szanse na wysoką pozycję ma również Mateusz Demczyszak, który ma 6 rekord sezonu wśród zgłoszonych. 

Finał zaplanowano na czwartek, 14 sierpnia, na godzinę 20:45.

A jakie są wasze typy?

Transmisje z mistrzostw będzie można oglądać na żywo na kanałach  TVP 1, TVP 2, TVP Sport i Eurosport, a także w internecie na stronie http://eurovision.digotel.com/ea/

Strona zawodów: http://www.european-athletics.org/

Możliwość komentowania została wyłączona.