merrell nova 2
25 października 2021 Kuba Pawlak Sprzęt

This is a man’s world – recenzja Merrell Nova 2


Damski but do biegania jest męskim butem do biegania o mniejszym rozmiarze i w delikatniejszej kolorystyce… a może odwrotnie? Powyższe nie sprawdza się w przypadku marki Merrell, która prezentuje modele Nova 2 i Antora 2 uwzgledniające fizjologiczne niuanse różniące stopy biegacza i biegaczki. Zapraszam na test męskiego Nova 2.

Według producenta but przeznaczony dla mężczyzny różni się od żeńskiego odpowiednika większą elastycznością podeszwy. Twardość pianki podeszwy środkowej zapewnia paniom większą stabilizację, podczas gdy panowie rzadziej potrzebują takiej „pomocy”. Nie ma jednak osoby, która mogłaby obiektywnie to ocenić dlatego pozostaje mi zaufać projektantom i skupić się na subiektywnej ocenie buta Merrell Nova 2, który otrzymałem do testów.

Po wyjęciu z pudełka Merrell Nova 2 uwagę przykuwa ich lekkość. 280 gramów dla buta o biezniku wyraźnie sugerującym terenową charakterystykę to niewiele. Podeszwa o grubości 29,5 mm pod piętą oraz 21,5 mm pod palcami (drop 8mm) pozwala przypuszczać, że model jest w stanie zapewnić nam wystarczającą ilość amortyzacji nawet na długą jednostkę lub zawody w niełatwym terenie.

merrell2

Na podeszwie widnieje też logo Vibram, które świadczy o wysokiej jakości materiale z jakiego została wykonana. Jeszcze przed opuszczeniem progu domu dało się odczuć, że charakterystyczny bieżnik wyposażony w 5-milimetrowe kołki oraz wypustki w kształcie „strzałek”, może gwarantować solidną przyczepność. Buty piszczały jak szalone niemal na każdym rodzaju podłoża i niemal przyklejały się do niego. Zastanawiało mnie czy to kwestia nowości i czy przyczepność do posadzki jakkolwiek przekłada się na bieganie w terenie. O tym miałem przekonać się już za kilka chwil.

merrell5

Pierwszy bieg

Do mocno urozmaiconego Lasku Bielańskiego, w którym testuję modele o charakterystyce trailowej mam około dwóch kilometrów. Dotarcie do niego po asfalcie i chodniku to etap, w którym skupiam się na pierwszym wrażeniu i sprawdzam poziom amortyzacji. W Nova 2 biegło mi się wygodnie i stabilnie. Amortyzacja była na poziomie, który pozwoliłby mi myśleć o dłuższej jednostce nawet na utwardzonym podłożu. Jestem biegaczem o masie ciała ok 70 kg i jak na moje potrzeby było jej pod dostatkiem. Dopiero później doczytałem, że tak dobre wrażenie zawdzięczam poduszce powietrznej Air Cushion, która w tym modelu znajduje się pod piętą.

merrell3

Po dotarciu na mój trailowy poligon starałem się początkowo biec po ścieżkach, a następnie przeniosłem się na bardziej urozmaicony teren obfitujący w zbiegi, podbiegi, korzenie oraz wąskie i ciasne zakręty. Łącznie w Merrellach biegałem w tej lokalizacji około dziesięciu razy. Właśnie tam odkryłem kolejne rozwiązanie jakie producent upakował w testowanych butach. To wkładka Rock Plate znajdująca się pomiędzy podeszwą wewnętrzną i zewnętrzną, chroniąca stopę przed elementami wystającymi z podłoża takimi jak kamienie lub korzenie. Nova nie jest butem wystarczająco zabudowanym na skaliste ścieżki tatrzańskich szlaków, ale w średnio trudnym terenie zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

merrell1

Wspominałem o wąskich i ciasnych zakrętach? No właśnie. Tu ujawnił się mankament, który nie jest jakoś specjalnie duży, ale sprawia, że rekomendowałbym posiadaczom wąskiej stopy przymierzenie buta przed zakupem. Chodzi o niewielki luz w obrębie pięty, który skutkował przemieszczaniem się jej w przestrzeni buta przy większym bocznym przeciążeniu. Być może jest to kwestia indywidualna, bo moja stopa zawsze wymusza mocne sznurowanie, ale z pewnością coś jest tu na rzeczy.

To but dla ciebie jeśli…

Merrell Nova 2 to bardzo uniwersalny but trailowy. Jest wygodny, dobrze amortyzowany i lekki. Połączenie tych cech sprawia, że bez przeszkód zrobimy w nim nawet dłuższy trening w mieszanym, łatwym lub średnio trudnym terenie.

Z pewnością nie jest to model przeznaczony na bardzo wymagające, skaliste lub błotniste szlaki, ale z powodzeniem mógłby również posłużyć jako bardzo komfortowa alternatywa dla butów na długie piesze wycieczki.

Duża ilość miejsca w obrębie palców zadowoli osoby o szerokiej stopie, a tym z wąską stopą radzimy zwrócić uwagę na możliwe przemieszczanie stopy w okolicy pięty.

merrell7

Plusy

  • lekkość
  • wygoda
  • amortyzacja
  • przyczepność

Minusy

  • przemieszczanie stopy
merrell8

Ocena

Merrell Nova 2 ma w sobie cechy dobrej terenówki. Z zewnątrz wzmocniony, szorstki i agresywny, a we wnętrzu przytulny, wygodny i delikatny dla stopy. To but, który poradzi sobie na szlaku i poza nim, dlatego jeśli okaże się trwały – czego niestety mój test nie może uwzględnić – będzie bardzo uniwersalną propozycją dla miłośników biegania w terenie oraz turystów lubiących komfort.

Zdjęcia: Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie