new balance
21 listopada 2022 Łukasz Telejko Sprzęt

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?


Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, poprawa kondycji, wzmacnianie mięśni i stawów, wspieranie i budowanie systemu odpornościowego, poprawa jakości snu, lepsza pamięć- to tylko niektóre z wielu zalet, jakie niesie ze sobą bieganie. Jednak oprócz tych jasnych stron, są jeszcze te ciemniejsze do których należą m.in. przeciążenia i kontuzje. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich butów biegowych, które są najważniejszym elementem ubioru biegacza.

Odpowiednio dobrane obuwie biegowe zapewnia nam bezpieczeństwo i dba komfort podczas treningu. Choć wydaje się, że wybór butów biegowych, to prosta sprawa, trzeba pamiętać, że nie każde buty sportowe nadają się do biegania, a ich indywidualne dopasowanie jest niezwykle ważne. Warto zatroszczyć się o odpowiednie obuwie, ponieważ, to ono będzie miało za zadanie chronić nas przed nadmiernymi wstrząsami i przeciążeniami, które mają negatywny wpływ nie tylko na nasze stopy, ale również na pozostałe mięśnie i stawy.  Dobrze dobrane buty nie oznaczają od razu wyboru modeli  z najwyższej półki cenowej, kluczowe, aby było dopasowane do naszych potrzeb.  

5 elementów na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania butów biegowych.

1. Rozmiar buta

W przypadku wyboru butów biegowych rozmiar ma znaczenie i to bardzo duże. Należy zapomnieć o idealnie dopasowanych butach. Powinniśmy wybrać taki rozmiar, który zapewni nam odstęp wynoszący  0,5-1 cm między dużym palcem a czubkiem buta. Uchroni to nas m.in. przed utratą paznokci, powstawaniem pęcherzy i odcisków, nadmiernym kurczeniem palców, co powoduje nienaturalny ruch. But w żadnym miejscu nie powinien uciskać naszej stopy, dlatego warto zwrócić uwagę również na szerokość buta.

2. Rodzaj stopy

To w jaki sposób przetaczamy naszą stopę podczas biegania. Są trzy podstawowe profile stopy: neutralna, supinująca (przetoczenie odbywa się po zewnętrznych krawędziach stopy), pronująca (stopa zrotowana do wewnątrz, nadmiernie przetacza się do środka). Mamy dwa główne typu butów dopasowanych do poszczególnych profili: neutralne oraz stabilizujące. Te pierwsze nie posiadają dodatkowych wzmocnień i przeznaczone są dla osób ze stopami neutralnymi i supinującymi. Pronatorzy  natomiast powinni szukać butów z dodatkową stabilizacją, aby ograniczyć nadmierny ruch stawów do wewnątrz. Jeżeli będziemy biegać w butach niedopasowanych do profilu stopy, będzie to miało wpływ na pogłębianie wad aparatu ruchu, przez co wzrośnie narażenie na przeciążenia i kontuzje.

3. Amortyzacja

Im nasza waga jest większa, tym większa powinna być amortyzacja w naszych butach.  Chroni ona nasze stawy, mięśnie oraz ścięgna przed przeciążeniami, które powstają w momencie, gdy stopa styka się z podłożem. Amortyzacja ma również ogromne znaczenie podczas wyboru asfaltowych lub betonowych tras treningowych, redukuje ona wibracje odczuwane przez ciało podczas każdego kroku i absorbuje siłę uderzenia gdy stopa styka się z podłożem. Warto zwrócić również uwagę na drop, czyli różnice spadku wysokości pomiędzy wysokością pięty, a wysokością przodu buta.  Dla osób, które biegają „z pięty” najbardziej odpowiednie będą buty z dobrze amortyzowaną piętą, czyli modele gdzie drop przyjmuje wartości ok 10-12mm. Jeżeli biegamy ze śródstopia odpowiednie będą wartości około 6-8mm, które posiadają nieduże wsparcie dla pięty.  

4. Przeznaczenie

– wybierając odpowiednie buty biegowe, trzeba również wiedzieć, gdzie będziemy odbywali większość treningów. Nawierzchnia, po której będziemy biegać ma spore znaczenie. Do biegania po „miejskiej dżungli” warto wybrać modele do biegów po twardej nawierzchni, które zapewniają lepszą amortyzację. Natomiast do trenowania po leśnych lub górskich ścieżkach, warto postawić na buty terenowe (można dobrać odpowiedni bieżnik do terenu) ze zwiększoną stabilnością. Można również stosować zróżnicowanie na buty treningowe oraz buty startowe.  Buty startowe mają mniejszą wagę, mały drop, sprężyste pianki i gwarantują większa dynamikę niż but treningowy. Jednak dla początkującego biegacza to rozróżnienie nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ treningówki równie dobrze sprawdzą się podczas zawodów.

5. Komfort

Każdy morze odbierać go inaczej, jednak ciężko biegać w butach, które powodują u nas poczucie dyskomfortu. Dlatego przed zakupem butów, powinniśmy je przymierzyć, przejść się w nich oraz przebiec kawałek.  W dobrze dobranych butach, nic nie powinno przeszkadzać i uwierać.  Podczas treningu powinniśmy skupiać się tylko na bieganiu, a nie na negatywnych doznaniach, jakie dostarczają nam nieodpowiednio dobrane buty.

Dobrze dobrane buty biegowe, to klucz do sukcesu i realny czynnik, który ma wpływ na zmniejszenie możliwości powstania kontuzji. Ilość dostępnym marek produkujących specjalistyczne obuwie biegowe jest dosyć spora, dzięki czemu każdy ma możliwość z korzystania z szerokiej gamy różnych modeli z zastosowaniem przeróżnych technologii. Każdy z pewnością znajdzie but dopasowany pod jego wymagania i potrzeby.


Tekst powstał w ramach akademii bieganie.pl – zacznij biegać z nami

akademia

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.