filmy o bieganiu
13 listopada 2022 Łukasz Telejko Lifestyle

Filmy o bieganiu – co warto obejrzeć?


Myślisz o tym, żeby wyjść na trening, jednak czujesz jeszcze wczorajsze kilometry w nogach. Zakwasy nie odpuszczają lub może właśnie zaczynasz okres roztrenowania. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić Cię na wygodny fotel, prosto przed telewizor.  Jednak tym razem będzie to dobry wybór. Zamiast kolejnego mdłego serialu lub przysłowiowego „skakania po kanałach” postaw na dobre sportowe kino, czyli filmy o bieganiu.

Dzięki filmom o bieganiu możemy poznać nie tylko historię poszczególnych biegaczy i ich trenerów, możemy zyskać znacznie więcej. Porządna dawka motywacji, nowy zastrzyk energii i inspiracja – to z pewnością nas czeka po obejrzeniu sportowego kina. Myśląc o tytułach biegowych ekranizacji, na myśl przychodzą od razu największe klasyki, o których już pisaliśmy. Rydwany Ognia, czyli historia dwóch brytyjskich lekkoatletów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r z niezwykłą oprawą muzyczną autorstwa Vangelisa. Wyreżyserowany przez Steva Jamesa w 1997 roku Prefontaine,  który przedstawia historię nietuzinkowego, jednak doskonałego biegacza z lat 70. XX wieku, muszącego mierzyć się z ówczesnymi problemami takimi jak brak wsparcia finansowego, brak opracowanego systemu treningowego i słabe perspektywy dla przyszłych sportowców. Doskonałą rolę odegrał również Michael Douglas w filmie Biegacz z 1979 roku oraz Dustin Hoffman w Maratończyku z 1976. Na czele najbardziej znanych produkcji biegowych znajdują się również takie tytuły jak: Biegnij Lola, biegnij, Samotność długodystansowca oraz Przed metą. Choć warto wracać do tych klasyków, to można dać im trochę odpocząć i dawki motywacji poszukać w innych ekranizacjach.

Mo Farah: Droga Mistrza  (Mo Farah ,No Easy Mile)

Wartościowa pozycja, która pokazuje drogę jaką przechodzi człowiek realizujący swoje cele i marzenia. Jednak ukazana droga nie jest w żaden sposób koloryzowana. W tym dokumencie Mo Farah otwiera drzwi do swojego domu i daje nam osobisty wgląd w jego życie. Dzięki temu widz może poznać go od nowej strony, której nigdy wcześniej nie ujawniał. Główny bohater wspomina najbardziej emocjonalne i wpływowe momenty ze swojego życia, które w różny sposób rysowały jego karierę. W filmie o  czterokrotnym mistrzu olimpijskim Wielkiej Brytanii możemy usłyszeć intymne wywiady z jego rodziną oraz innymi sportowcami. O Mo wypowiadają się m.in. Usain Bolt, Thierry Henry, Lorda Sebastiana Coe, Halie Gebreselassie, Alberto Salazar i Tani Farah.

Jestem Bolt ( I am Bolt)

Dokumentalny film sportowy wyprodukowany w 2016 roku, który przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej rozpoznawalnych sprinterów na świecie. Ten w pełni autoryzowany dokument zawiera m.in. nigdy wcześniej nie widziane, archiwalne nagrania z młodości Usaina Bolta oraz fragmenty z jego czwartych i zarazem ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Rio. Ten porywający film przedstawia jak żyje, trenuje i pada z wyczerpania najszybszy człowiek świata, który stał się prawdziwą legendą.

McFarland

Można by rzec, że to coś więcej niż zwykły film o tematyce sportowej. W tej produkcji Jim White po utracie stanowiska trenera piłki nożnej, przenosi się wraz z całą rodziną do jednego z najbiedniejszych miast w Ameryce: McFarland w Kalifornii, gdzie zaczyna prowadzić treningi biegowej drużyny przełajowej. Jako trener odkrywa ukryty potencjał kilku chłopców z liceum i powoli zmienia ich nastawienie do biegania, tworząc tym samym jedną z najlepszych drużyn przełajowych w regionie. Znakomita rola Kevina Costnera oraz gra aktorska pozostałej obsady, połączona z  dobrze dobraną muzyką i ciekawą fabułą tworzą pokrzepiającą opowieść. To film, oparty na faktach, który dotyka nie tylko tematyki sportowej, ale również wrażliwości młodych ludzi, ich emocji i perspektyw na „lepsze jutro”.  Z jednej strony widzimy piękno gór i pobliskich krajobrazów, natomiast z drugiej zrujnowane budynki, odpryskującą farbę, starą szkołę i więzienie, które znajduje się naprzeciwko niej. Jedyną perspektywą dla młodocianych jest praca w polu. Jednak w przypadku siódemki biegaczy z drużyny tę perspektywę  będzie próbował zmienić Jim- choć droga będzie dosyć wyboista.

Święty Ralph (Saint Ralph)

Znalezienie się na linii startu życia- tym sloganem można opisać ten film, który przedstawia historię 14-letniego Ralpha Walkera. Typowy nastolatek, który eksperymentuje z życiem: palenie papierosów, utarczki z kolegami, kłopoty z surowym dyrektorem szkoły, zainteresowanie płcią przeciwną- jednak wszystko to dzieje się w latach 50-tych XX wieku w katolickiej szkole St. Magnus w Hamilton. Po jednym z kolejnych przewinień chłopak, w ramach pokuty danej przez ojca Fitzpatricka, musi dołączyć do szkolnej drużyny biegaczy przełajowych pod opieką awangardowego nauczyciela, księdza Hibberta. Sytuacja w życiu prywatnym chłopca jest daleka od ideału, a gdy Ralph otrzymuje od życia kolejny cios w postaci zapadnięcia w śpiączkę jego matki, postanawia „pognać za cudem”. Ralph wierzy, że tym cudem będzie wygranie przez niego Maratonu Bostońskiego w 1954 roku, do którego pozostało tylko 180 dni. Inspirująca, momentami dowcipna i przede wszystkim przejmująca propozycja filmowa, która w doskonały sposób przedstawia emocje młodego Ralpha i jego zmagania z młodością i walką o „jego cud”.

Biegacze Pustyni (Desert Runners)

RacingThePlanet 4Deserts Ultramarathon , to seria biegów z których każdy liczy 250 kilometrów, a zawodnicy na jego pokonanie mają siedem dni. W trudnym terenie mają zapewnione tylko miejsce w namiocie i wodę. Seria składa się z Wyścigu Namib (Namibia), Marszu Gobi (Mongolia), Przeprawy Atacama (Chile) i Ostatniej Pustyni (Antarktyka).  To niezwykłe, zagrażające życiu wyzwanie jest podejmowane przez najbardziej  wytrwałych sportowców na świecie. Jednak większość odważnych mężczyzn i kobiet, którzy przyjeżdżają na start z całego świata, to wcale nie są zawodowi i elitarni sportowcy, to zwykli ludzie- biegacze amatorzy. Każdy ze swoją historią, każdy z innymi problemami i  inną motywacją do ukończenia wyścigu.  Biegacze Pustyni, to film który zagłębia się w sposób myślenia ultrasportowców i to jak Ci radzą sobie zarówno z trudami trasy, jak i problemami życiowymi. Ekranizacja portretuje kilkoro zawodników, zarówno podczas wyścigu, gdzie pokonują najsuchsze, najbardziej wietrzne, najgorętsze i najzimniejsze rejony na świecie, jak i momenty z ich życia po powrocie do domu. Dla jednych jest to doskonała przygoda, dla innych chęć sprawdzenia siebie i swoich umiejętności, zbadanie gdzie leżą granice ludzkiej wytrzymałości zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Film to nie tylko pełne emocji postaci, ale również zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Bieganie to wolność (Free to Run)

Francuska propozycja filmowa, która zabiera nas w podróż do lat 60-tych. Obecnie bieganie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej przystępnych form aktywności fizycznej, jednak w tamtych latach  nie każdy mógł pozwolić sobie na bieganie. Ten dokument przedstawia powiązania sportu z polityką oraz nastrojami społecznymi, które wtedy panowały. Choć dzisiaj wydaje się to dziwne, to 50 lat temu bieganie postrzegane było w kategoriach ekscentryzmu, jako dziwaczna praktyka, zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn-sportowców. Kobiety nie miały do tego prawa, czego pilnowała specjalna federacja.

Ze wszystkich sił (De toutes nos forces)

Film, który podczas premier w salach kinowych wydusił wiele łez, nawet u największych twardzieli, a dreszcze na plecach widzów, pojawiały się  wielokrotnie podczas seansu. Inspirowany prawdziwą historią, pełen zwrotów akcji film, który opowiada historię Juliena- niepełnosprawnego chłopaka i jego ojca, który nie może pogodzić się z niepełnosprawnością syna. Chłopak w pogoni za swoimi marzeniami, których realizację utrudnia inwalidztwo, namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei.  Ku wielu przeciwnością ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie przy wsparciu rodziny i przyjaciół. Ten film to potężna dawka motywacji i inspiracji dla każdego, nie tylko dla biegaczy. Może być on lekcją nie tylko zacięcia w dążeniu do celu, ale również może dać do myślenia rodzicom niepełnosprawnych dzieci: czy aby za bardzo nie zamykają ich w szklanych kulach i ograniczają im możliwość dorośnięcia. Historia ukazuje jak ważna jest relacja ojca z synem i to jak ważne są marzenia i droga do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Najlepszy

Historia Jerzego Górskiego, który walkę w USA w 1990 r. o tytuł mistrza świata w podwójnym triatlonie (Double Ironman) poprzedził dramatyczną walką z demonami własnej przeszłości. Ten film przedstawia dramatyczną historię Polaka, który po wielu upadkach życiowych związanych z uzależnieniem od narkotyków wychodzi na prostą przebiegając linię mety  Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. To historia nie tylko o sporcie, ale również o problemach i zagrożeniach, jakie czekają na młodych ludzi. Alkohol, narkotyki, złe towarzystwo- to wszystko doprowadza na skraj życia- i czasami ciężko jest zrobić krok w tył, żeby nie spać w przepaść. Motywująca i wychowawcza ekranizacja ze znakomitą obsadą aktorską: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos.

Filmy biegowe, to jednak nie tylko dokumenty i dramaty. W światowej kinematografii nie brakuje również komedii, które w zabawny sposób przedstawiają perypetie bohaterów z tą aktywnością fizyczną. Gdy chcemy zebrać trochę motywacji, ale przy tym trochę się pośmiać, to warto postawić na takie pozycje jak:
Gazu mięczaku, gazu- niezbyt wymagający film, który przedstawia przygotowanie oraz start w maratonie londyńskim i odzyskiwanie względów zranionej kobiety, którą główny bohater porzucił przed ołtarzem. Przewrotna komedia w której Dennis, próbuje udowodnić, że jest biegowym twardzielem i chce przekroczyć linię mety szybciej niż nowy adorator dawnej narzeczonej.
Brittany Runs a Marathon– komedia o kobiecie, która postanawia zmienić swoje życie na zdrowsze i lepsze. Film przedstawia perypetię niezbyt bogatej dziewczyny, która po wysłuchaniu brutalnie szczerej opinii lekarza postanawia zacząć biegać. Jedną z przyczyn, która decyduje o wyborze biegania jest to, że nie trzeba wykupić karnetu na siłownię.

Bieganiu został poświęcony nawet jeden odcinek polskiego serialu komediowego: Świat według Kiepskich. Odcinek „Maratończyk” w bardzo przewrotny i prześmiewczy sposób pokazuje różne nastawienia do biegania, wśród osób nieuprawiających na co dzień aktywności fizycznych, ważność zasady fair play i tego, że zawsze trzeba liczyć siły na zamiary.   Serialowy prezes Kozłowski  zamierza zorganizować wielki osiedlowy maraton i bardzo zależy mu na tym, aby z numerem 1 wystartował Ferdynand Kiepski. Ferdek nie odmawia oficjalnie udziału, ale prywatnie jest pełen wątpliwości, czy podoła wyzwaniu z powodu słabej kondycji fizycznej. Finalnie jednak staje na starcie wraz z pozostałymi bohaterami i w sklejonych taśmą trampkach rusza na trasę.

Oczywiście na uwagę biegaczy zasługują jeszcze dziesiątki innych produkcji filmowych o tematyce sportowej i ciężko wymienić wszystkie powstałe produkcje. Jedno jest jednak pewne: każda z nich to osobna dawka motywacji. I można być pewnym, że po takim seansie, nasze buty biegowe wręcz same wskoczą nam na nogi.

Przeczytaj również „10 klasyków filmowych o bieganiu„.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.