rzeszów
12 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Najszybsze biegi niepodległości – Kaczor poniżej 30 minut

11 listopada jest tym dniem w roku, w którym jest prawdopodobnie największa liczba rozgrywanych biegów. Najliczniejszym biegiem był 32. Bieg Niepodległości w Warszawie, który ukończyło 9134 zawodników. Jakie biegi były najszybsze?

Biorąc pod uwagę starty na 10 kilometrów najszybszym biegiem okazał się Bieg Niepodległości w Goleniowie, gdzie zwyciężyła koalicja wschodnio – kenijska. Jako pierwszy na metę dobiegł Białorusin Roman Adamovich, który pokonał 10-kilometrową trasę w czasie 29 minut i 39 sekund. Na podium znaleźli się jeszcze zawodnicy z Ukrainy – Dmytro Didovodiuk oraz niezniszczalny Bogdan Semenovich. Ponad dwie minuty za zwycięzcą dobiegł najlepszy Polak Szymon Dorożyński. Wśród kobiet wygrała również zawodniczka z Ukrainy Viktoria Kaliuzhna – 33:23.

1. ADAMOVICH Roman – 29:39
2. DIDOVODIUK Dmytro – 29:43
3. SEMENOVICH Bogdan – 29:53
4. KYEVA Cosmas Mutuku – 30:31
5. NDUVA Boniface Wambua – 31:09
6. DOROŻYŃSKI Szymon – 31:41

Goleniowskie biegi niepodległości kojarzą się jednak głównie z rozgrywanej w ramach zawodów Goleniowskiej Mili. Tu najszybsi byli Michał Groberski z czasem 4.21 oraz Martyna Galant 4.47.

Najszybszym Polakiem niepodległościowych biegów okazał się jednak zwycięzca Biegu Niepodległości w Rzeszowie – Mateusz Kaczor, który 10 kilometrów pokonał w 29 minut i 44 sekundy. Mateusz miał bardzo udany sezon – jeszcze kilka dni temu został Mistrzem Polski w biegu na 5km, a wcześniej wicemistrzem Polski w półmaratonie oraz brązowym medalistą na 10km. Za Mateuszem dobiegli Słowak Tibor Sahajda oraz Patryk Marszałek. Wśród kobiet najlepszymi okazały się Matylda Kowal 36:57, Paulina Tracz 36:58 oraz Patrycja Surowiec 37:29.

1. KACZOR Mateusz – 29:44
2. SAHAJDA Tibor – 30:38
3. MARSZAŁEK Patryk – 30:54
4. BISKUPSKI Tomasz – 31:40
5. RYBIŃSKI Adam – 32:21
6. STYPUŁKOWSKI Patryk – 33:08

Oczywiście jeżeli chodzi o biegi kobiet najszybszym był bieg o medale Mistrzostw Polski w biegu na 10km rozgrywanego w Poznaniu. Tam najszybsza okazała się Izabela Trzaskalska z czasem 32:45. Kolejne miejsca zajęły Sabina Jarząbek 33:40 oraz Natalia Bielak 34:14.

Co ciekawe równie szybki był Bieg Niepodległości w Warszawie, gdzie pierwsze dwie panie mogły zdobyć medale Mistrzostw Polski, gdyby tylko wystartowały … w Poznaniu. W Warszawie Monika Andrzejczak wygrała z czasem 33:00, a Monika Jackiewicz dobiegła z czasem 33:15.

Zdjęcie tytułowe: Bieg Niepodległości w Rzeszowie / Run Rzeszów