Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Odpowiednio dobrane obuwie biegowe zapewnia nam bezpieczeństwo i dba komfort podczas treningu. Choć wydaje się, że wybór butów biegowych, to prosta sprawa, trzeba pamiętać, że nie każde buty sportowe nadają się do biegania, a ich indywidualne dopasowanie jest niezwykle ważne.
Przedstawiamy 5 elementów na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania butów biegowych.
https://bieganie.pl/sprzet/jak-dobrac-o ... -biegania/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Czyli z tego tekstu wynika, że na buty z dropem 0-5 wcale spoglądać nie warto (akurat same takie mam). Ciekawe, że NB akurat takich nie robi. ;-)
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Przecież nikt tam o dropie 0-5 nic nie napisał.
Już się domyślam, że o to chodzi?
Warto zwrócić również uwagę na drop, czyli różnice spadku wysokości pomiędzy wysokością pięty, a wysokością przodu buta. Dla osób, które biegają „z pięty” najbardziej odpowiednie będą buty z dobrze amortyzowaną piętą, czyli modele gdzie drop przyjmuje wartości ok 10-12mm. Jeżeli biegamy ze śródstopia odpowiednie będą wartości około 6-8mm, które posiadają nieduże wsparcie dla pięty.
Myślę, że temat z droop jest sprawą dość indywidualną. Osobiście też nie lubię butów z dużym droopem.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Nikt nic nie napisał, zupełnie jakby taka opcja nie istniała.

To jest taki tekst typu "przeklejka", czyli co jakiś czas się ten sam wkleja (z nowym butem od NB)?
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

W sumie można to było tak odebrać.
Ciekawe czy są jakieś badania, które mówią o tym jaki wpływ ma droop na biegacza i czy faktycznie większy droop jest zalecany dla bardziej ciężkich biegaczy?

Wysłane z mojego Pixel 5 .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja mam dość niewdzięczne stopy. Bardzo szerokie, wysokie podbicie, duży łuk, krótkie.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

A kupujesz sobie buty o takim kształcie?

Obrazek

Stopy w takim kształcie pewnie nie ma nikt, a większość butów do biegania raczej wygląda jak ten wyżej, a nie jak ten niżej:

Obrazek

Typowa ludzka stopa (niezniekształcona) ma taki kształt.

Paradoks jest taki, że z powodu wieloletniego przyzwyczajenia do źle zaprojektowanych butów nasz "wyuczony instynkt" mówi nam, że nie chcemy pasujących do stopy, tylko wolimy... "ładne". Też takie wolałem i myślałem, ze odciski i otarcia to nieodłączni towarzysze biegania. No ale kiedyś wreszcie trafiłem na buty zaprojektowane dla ludzkiej stopy i to było dla mnie ogromne odkrycie, chociaż nie od razu się do takich przekonałem - wydawało mi się, że jest za dużo miejsca w przodzie. Dzisiaj złych butów unikam (eleganckich nie używam wcale), do i w pracy chodzę w butach do biegania (emerytowane asfaltówki się nadają, bo cholewki się nie niszczą). Przód nie może ściskać mi palców. I od tego zaczynam wybór dobrych butów. Buty często zmieniam, bardziej z ciekawości niż potrzeby. Ostatnio wpisałem sobie czterdziestą pierwszą parę do Garmin Connect. :-)

Tu jest reklama separatorów do naprawy tej wieloletniej szkody czynionej naszym stopom.

Mało który producent butów tworzy je z innym priorytetem niż wygląd, bo mało kogo obchodzi jak but działa (na stopy).

A to skądś znacie?
Obrazek
DRA-MAT!
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post


weuek a jak wypada rozmiarowka Topo względem innych butów?

Dodam, że odciski czy otarcia niekoniecznie zależą od tego czy dany but ma anatomiczny kształt.
Escalante miałem wszystkie wersje i w jednej miałem problem z odciskami.
W Olympusach ostatnio też.
To nie takia prosta sprawa i buty "anatomiczne" wcale nie muszą być dla każdego remedium na odciski.



Wysłane z mojego Pixel 5 .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

A w którym miejscu się tworzą? Może za małe kupujesz?

A takich skarpetek próbowałeś?
Obrazek

Zakładam na wszystko 21k+
keiw pisze: 22 lis 2022, 21:10 weuek a jak wypada rozmiarowka Topo względem innych butów?
Normalnie, wszystkie 6 par Topo mam w tym samym rozmiarze co inne buty, czyli US 9,5 JPN 27,5. Nie ma takich jaj w rozmiarach jak u Altry (po przejęciu przez VF).
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Butów nie mam za małych.
Palczaki używam od lat, kupuję Injinji - nie raz już o palczakach pisaliśmy tu na forum i je polecaliśmy.

Zastanawiam się nad Topo Athletic Ultraventure 3.



Wysłane z mojego Pixel 5 .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Tych nie znam, bo to nowość. Kupiłem kiedyś Ultraventure 2, ale oddałem, bo były znacznie węższe od Ultrafly 3. I obawiam się, że wszystkie na Vibramie są węższe, ale tego nie wiem, bo niedawno zmienili wzór podeszwy terenowej (wcześniej był ten sam we wszystkich butach, nawet w trekkingowych Trailventure).

Obrazek

To przyczyniało się do błędów w opisach (w sklepach), bo w jednym modelu to guma XS Trek (np. Ultraventure), a w innym znany z Olympusów czy Speedgoatów Megagrip (np. Hydroventure). Na podeszwie tylko naklejali naklejkę informującą o rodzaju użytej gumy. Gdy już ich zeżre jakieś korpo (jak Altrę czy Hokę), to pewnie nie będą musieli tak oszczędzać (no i pójdą w lajfstajl)...

Niestety, pianka w podeszwach Topo pozostawia wiele do życzenia. Jest z gatunku tych twardych i niesprężystych. Znacznie gorsza niż Ego (w tej jest życie) czy Ego Max (komfort szuracza). Za to przeżyje pewnie ze 3 Hoki (te u mnie przechodziły na biegową emeryturę po 600 km)... Coś się jednak zmienia - jest już Pebax w modelu Specter.

I mam nadzieję, że zmienili wkładkę, bo ta Ortholite, jaką dotąd dawali do wszystkich butów to jakiś żart - tak rzadka gąbka, że ugniata się błyskawicznie. Od razu zastąpiłem ją najlepszą wkładką, jaką znam, czyli inov-8 Boomerang (po około 1400 km dalej żadnych wgnieceń!).

Tu można kupić Topo w Europie:
- Bergfreunde/Alpinetrek (ostatnia para w danym rozmiarze kosztuje zwykle o połowę mniej),
- Tradeinn (nie ma przesyłki w cenie, a cena się zmienia bardzo często)
- Bikester/Addnature (najdrożej)
- Runningxpert (nigdy nie kupowałem)
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Topo mogę kupić u siebie w Szczecinie - muszę się wybrać i zobaczyć co mają.
Już kiedyś biegałem w ich butach, wtedy kupiłem je pracując za granicą, jeszcze zanim kupiłem pierwsze Altra.
W sumie to Topo skierowało mnie na Altry.
Co do odcisków, to nie chodzi tylko o palce stóp.

Wysłane z mojego Pixel 5 .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

To już nie mam pomysłów, miałem odciski wyłącznie na palcach. Gdzie indziej sobie ich nie wyobrażam (od butów sportowych).

Topo w Szczecinie? A jaki sklep?
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

weuek pisze: 23 lis 2022, 08:01
Topo w Szczecinie? A jaki sklep?
Runexpert - mam do nich 1000 m. Mają więcej w fizycznym sklepie niż w sieci. Oczywiście można się też dogadać, by ściągnęli dany model, ale to już na miejscu. Ceny jednak nie będą takie jak w niektórych sklepach internetowych.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1529
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Zazdroszczę (mieszkam na prowincji).

Przejrzałem ich ofertę online i... bida z nyndzą.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
ODPOWIEDZ