Iden
19 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kontrowersyjne buty mistrza świata w Ironmanie

Gustav Iden to norweski biegacz, który ostatnio został mistrzem świata Ironman w Kona i ustanowił rekord trasy w maratonie. Wiele dyskusji wzbudzają buty zawodnika.

Po 180 km rowerem i 3,8 km pływania przebiegł maraton w czasie 2:36. Znakomite wyniki przełożyły się na złoty medal, pierwszy w karierze zawodnika.

Uwagę przykuwają buty On Cloudboom Echo 3, w których biegał Norweg. Dają one podwżyszenie aż 50 mm.

World Athletics dopuszcza maksymalnie 40 mm grubości podeszwy w biegach ulicznych.  Ponadto but nie może zawierać więcej niż jedną sztywną lub osadzoną płytkę. Te zasady nie dotyczą jednak federacji World Triathlon.

Niektórzy krytykują światowe władze triathlonu za to, że nie wprowadza żadnych przepisów dotyczących obuwia.

Innym zawodnikiem, który wygrał w butach On Cloudboom Echo 3 był Kanadyjczyk Ben Flanagan. W tym roku zwyciężył podczas Falmouth Road Race w biegu na 7 mil. Ta impreza również nie jest nadzorowana przez World Athletics i każdy może startować w dowolnym obuwiu.

Dodajmy, że Iden został mistrzem świata Ironman z czasem 7:40:24. Srebro wywalczył Francuz Sam Laidlow, a brąz mistrz olimpijski Kristian Blummenfelt z Norwegii.