DSC02567
16 sierpnia 2023 Bartłomiej Falkowski Sprzęt

FuelCell Super Comp Elite v3 – karbonowa startówka od New Balance


New Balance FuelCell Super Comp Elite v3 to karbonowy but startowy trochę inny niż pozostałe modele dostępne na rynku. Zapewnia dynamikę, zwrot energii, ogromną dozę amortyzacji, ale daje też coś wyjątkowego. Jest to uczucie założenia na stopy wygodnych, miękkich i komfortowych „kapci”, które nie męczą nóg.

New Balance FuelCell Super Comp Elite v3 

  • Waga: 228 gr 
  • Typ nawierzchni: nawierzchnie utwardzone: drogi asfaltowe, betonowe 
  • Rodzaj: Obuwie 
  • Dla kogo: Dla niego / dla niej
  • Kategoria: Obuwie treningowo – startowe,
  • Przeznaczenie: Buty do biegania, Supinacja 
  • Drop: 4 mm 

Technologie:

  • FuelCell – mieszanina azotu zastosowana w podeszwie środkowej wraz z gumową podeszwą zapewnia maksymalny poziom absorpcji wstrząsów oraz wysoki poziom stabilizacji oraz wsparcia podczas biegu. 
  • Energy Arc – płytka z włókna węglowego wbudowana w podeszwę środkową, która zapewnia znaczny zwrot energii podczas wybicia 

Cholewka

Cholewka buta wykonana jest z utkanego materiału, który jest bardzo przewiewny i dokładnie otula stopę. Za dobre dopasowanie odpowiadają dwie cechy. Pierwsza z nich to lekka rozciągliwość materiału. Dzięki temu trzyma się on blisko stopy, dostosowuje do niej, ale w żadnym miejscu nie uciska. Mam szeroką stopę i takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, a tego typu cholewki są moimi ulubionymi. Drugim bardzo dobrym rozwiązaniem jest zintegrowanie języka. But wkłada się bardzo szybko, dobrze dopasowuje się do stopy, a język nie podwija się, bo… go tam nie ma. W Super Comp Elite w wersji trzeciej mamy do czynienia z jednym, spójnym kawałkiem cholewki.

DSC02526

Mimo całej miękkości, przytulności i pozornej delikatności, cholewka trzyma stopę nienagannie. Nie mamy uczucia pływania, słabego trzymania ani w okolicy śródstopia, ani pięty. W tylnej części mamy lekkie usztywnienie materiału, ale jest ono niewyczuwalne przy użytkowaniu.

Na uwagę zasługuje także wytrzymałość materiału. W mojej pierwszej parze mam zrobione już prawie 500 kilometrów, co jak na but startowy jest sporym przebiegiem, a cholewka nie ma żadnych śladów przetarcia. Co ważne, buty były nawet dwa razy prane i to także nie osłabiło żadnych szwów i sklejeń.

Podeszwa

Podeszwa składa się z najlżejszej pianki New Balance, czyli FuelCell. Pianka ta odznacza się dużą dawką miękkości i znaczącym zwrotem energii podczas biegu. W moim odczuciu pianka jest jedną z najbardziej miękkich materiałów dostępnych na biegowym rynku. Świetnie tłumi wstrząsy i daje uczucie lekkości biegu. Aby lepiej pracowała i spełniała swoje zadanie, w jej wnętrzu zatopiona jest karbonowa płytka Energy Arc, która ma stabilizować but, rozprowadzać równomierny nacisk na piankę FuelCell i pozwalać jej zwracać maksimum energii włożonej przez biegacza.

DSC02579

Tu także trzeba przywołać żywotność podeszwy w modelu FuelCell Super Comp Elite v3. Przy moim dosyć trudnym dla butów stylu biegania, po dużym przebiegu, pianka jest w bardzo dobrym stanie i mam wrażenie, że posłuży jeszcze kilkaset kilometrów. Warto też dodać, że zdarzało mi się biegać w tych butach całkiem sporo kilometrów po szutrowych, kamienistych drogach, które mimo to nie nadszarpnęły jej zbytnio.

Zewnętrzna podeszwa to płaska, ale dobrze trzymająca guma węglowa. Nie mamy na niej tradycyjnych wypustek, a raczej nacięcia, które spełniają swoje zadanie i pozwalają zachować przyczepność przy wysokich prędkościach.

Odczucia

New Balance FuelCell Super Comp Elite v3 to bardzo bezpieczne wyjście w przypadku wyboru butów startowych. Zapewniają wystarczającą dynamikę, nie obciążając jednocześnie zbyt mocno nóg, co w przypadku karbonowych startówek bywa czasem dużym problemem. Będzie to na pewno but dostępny również dla wolniejszych biegaczy. Swoim komfortem może przekonać do siebie tych, którzy nie są jeszcze szybcy, a chcą spróbować biegania w lekkich i miękkich butach z płytką karbonową.

DSC02547

Oczywiście ich pełen potencjał będzie można poznać, biegając już zdecydowanie szybciej niż cztery minuty na kilometr. Tu docenią go zaawansowani biegacze. Co ciekawe, jest to mój pierwszy karbonowy but, w którym wygodnie się truchta. Mimo że jest stworzony do szybkiego biegania, to spokojny trening także będzie w nim całkiem przyjemny. Tu przy okazji zdradzę swój tip na wypoczynek przed zawodami. W ostatnim tygodniu przed ważnym startem staram się maksymalnie odciążyć nogi. Biegam wtedy nawet rozbiegania w karbonowych butach, które są lekkie i miękkie co zmniejsza obciążenie i uszkodzenia mięśni. New Balance FuelCell SC Elite v3 są idealne do takiego treningu. 🙂

Oczywiście nie ma ideałów. W tym przypadku duży komfort i bezpieczeństwo zostały okupione w pewnym stopniu dynamiką. Ta jest naprawdę dobra, jednak na pewno mogłaby być jeszcze lepsza. Wtedy jednak mielibyśmy do czynienia ze zdecydowanie innym butem. New Balance FuelCell Super Comp Elite v3 jest dobrze zrównoważonym kompromisem pomiędzy wygodą a szybkością.

New Balance FuelCell Super Comp Elite v3

PlusyMinusy
WygodaBrak maksymalnego, możliwego poziomu dynamiki
Stabilność
Wytrzymałość (nadzwyczajna)
Lekkość
DSC02540

Ocena 8.5/10

Buty są dostępne w sklepie nbsklep.pl.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą recenzją video.

Recenzja zlecona przez markę New Balance, jednak jest w pełni rzetelną opinią testera.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.