New Balance 1080v12
 
29 kwietnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Buty biegowe odkryte na nowo. Dla kobiet.


buty_kobiet.jpg

To że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie jest oczywiste, jednak mniej oczywista jest prawda o tym, że również biegają inaczej. Do niedawna większość kobiecych butów do biegania, było tylko mniejszą wersją męskich butów. Ale jeśli próbujemy zrozumieć, jak różnice w budowie ciała oraz gospodarce hormonalnej wpływają na różnice między kobietami i mężczyznami, buty biegowe szybko stają się bardziej przyjazne dla kobiet.

W ciągu ostatniej dekady, badania naukowe wykazały, że kobiety mają inny wzorzec kroku biegowego i biomechaniki niż mężczyźni.

Oznacza to, że sposób w jaki kobiety biegają jest znacząco różny, co także pomaga wyjaśnić dlaczego kobiety doznają innych niż mężczyźni kontuzji. ASICS uwzględnił płeć jako dodatkowy czynnik grający dużą rolę przy projektowaniu butów w celu poprawy efektywności, komfortu i bezpieczeństwa kobiet.

bartold simOsobą odpowiedzialną za ten rozwój jest Simon Bartold, Międzynarodowy Konsultant ASICS ds Rozwoju, który jest częścią zespołu badającego różnice płci na Uniwersytecie w Melbourne w Australi. Bartold niedawno otrzymał nagrodę Schustera od AASMP (American Academy of Podiatric Sports Medicine) dla badacza, który wniósł wybitny wkład w rozwój wiedzy z biomechaniki i medycyny sportowej.

"Przez wiele lat, zawodniczki były zostawione same sobie, ponieważ obuwie projektowane było w zasadzie dla mężczyzn", mówi Bartold. "To ciekawe, ale z ostatnich obliczeń wynika, że jest więcej biegających kobiet niż mężczyzn! ASICS zauważył to kilka lat temu i od tej pory stale pracuje nad naukowym podejściem aby bieganie uczynić bezpieczniejszym i bardziej przyjemnym  doświadczeniem dla kobiet."

Kształt stopy.

Na początek prosty przykład. Stopy kobiety są ukształtowane w inny sposób. Nie chodzi tylko o to, że kobiety mają z reguły mniejsze stopy niż mężczyźni, mają też inną relację szerokości pięty do szerokości przedniej części stopy. Dokładnie mówiąc, kobiety mają węższe pięty w stosunku do przedniej części stopy. Kiedy kobieta założy zatem buty dla mężczyzny, często powoduje to, że pięty ślizgają się wewnątrz buta, co prowadzi do niestabilności i tarcia. Niektóre kobiety starają się rozwiązać ten problem kupując węższe buty, ale wtedy powoduje to skurcze i bóle w przedniej części stopy.

man_woman_fitwidth.jpg
Kobiety mają węższe pięty w stosunku do przedniej części stopy niż mężczyźni.

Ten problem znany wielu biegaczkom został rozwiązany przez ASICS poprzez opracowanie dopasowania właściwego dla płci. Kobiece buty ASICS są ukształtowane inaczej, z użyciem węższego kopyta. Dopasowanie właściwe dla płci (Gender Specific Fit) w znacznym stopniu  zwiększa dopasowanie buta dla kobiet i zapobiega takim problemom jak poślizg pięty.

Inna technologia ASICS, która poprawia dopasowanie do kobiecej stopy (męskiej także) to jest Personal Heel Fit (PHF – dosłownie: osobiste dopasowanie pięty). Przy użyciu specjalnej zapamiętującej pianki w ściankach pięty, PHF formuje się do kształtu piety indywidualnego użytkownika, tworząc przyjemne, niedrażniące dopasowanie.

Amortyzacja i wybicie

Druga zasadnicza różnica płci jest taka, że kobiety są zwykle lżejsze od mężczyzn. Jedną z kluczowych funkcji butów do biegania jest złagodzenie siły uderzenia na stopy i nogi. Ponieważ jednak amortyzacja w butach do biegania zawsze projektowana była z myślą o męskiej wadze, materiał amortyzujący często może być zbyt gęsty, zbyt twardy dla kobiet. W rezultacie, kobiety nie w pełni zgniatały (odkształcały) materiał i nie korzystały w pełni z jego właściwości oddających energię.

gender_specific_am.jpg

Amortyzacja przedniej części stopy u kobiety.
Widać, że w przypadku klasycznego amortyzowania bazującego na większej wadze biegacza materiał nie odkształca się wystarczająco dobrze.

ASICS odpowiedział na ten problem poprzez opracowanie specyficznego dla płci amortyzowania przedniej części stopy. Wykorzystuje przez siebie opracowany materiał o nazwie Solyte, ale nie tak gęstej postaci jak w męskim odpowiedniku. Solyte znajduje się pod przednią częścią stopy na całej szerokości buta i oferuje biegającym kobietom większą absorpcję uderzenia i lepsze odbicie.

Płeć i ruch

Do tej pory przyglądaliśmy się strukturalnym różnicom płci, ale istnieją także znaczne różnice hormonalne, które opisane znajdziemy w opublikowanych pionierskich badaniach Bartolda i jego zespołu z Uniwersytetu w Melbourne w Journal of Applied Physiology. Zbadanie wpływu estrogenów na rozciągliwość tkanek miękkich utorowało drogę do poważnych zmian w projektowaniu przez ASICS butów biegowych dla kobiet.

Bartold wyjaśnia, "Koncentrowaliśmy się na wpływie estrogenu, głównego kobiecego hormonu płciowego na odkształcanie i rozciągliwość tkanek. Wyniki tych badań były bardzo ciekawe i pozwoliły nam zrozumieć, jak główne tkanki miękkie, ścięgna, więzadła, powięzi i mięśnie dostosowują się pod wpływem estrogenów, w ciągu 28 dni cyklu owulacji ".

Badania Bartolda wykazały, że architektura kobiecej stopy zmienia się pod wpływem poziomu estrogenów w ciągu miesiąca. Estrogen znany jest jako „rozluźniacz” tkanek miękkich i jednym ze skutków jest obniżenia wysokości podłużnego łuku kobiecej stopy. To z kolei wpływa na biomechanikę stopy, a konkretnie więzadła podeszwowego, będącego grubym kawałkiem tkanki, która rozciąga się wzdłuż całej długości stopy i ma podstawowe znaczenie dla stabilizacji stóp podczas ruchu. Z każdym krokiem, więzadło podeszwowe napina się i rozciąga w ten sam sposób jak działa mechanizm dźwigu.

windlass.jpg
Mechanizm dźwigu: kiedy palce kierują się ku górze łuk podnosi się ku górze a więzadło podeszwowe jest napinane

ASICS dążyła do zaprojektowania butów do biegania, które współpracowałyby z tym naturalnym mechanizmem stopy i opracował technologię o nazwie Space Trusstic System. Jest to przestrzeń pod podłużnym sklepieniem stopy utworzona przez plastikowy element i warstwę podeszwy, w którą jest wkomponowany. To pozwala więzadłu podeszwowemu spinać się swobodnie i naciskać na dół bez oporów (podeszwa ma przestrzeń na odkształcenie się w tym miejscu właśnie dzięki Space Trucctic System) dając jednocześnie utrzymanie wsparcia dla stopy.

Dla kobiet Space Trusstic został zmieniony w celu dostosowania do obniżenia wysokości łuku i dania więzadłu podeszwowemu wystarczającej przestrzeni do napięcia się i wsparcia mechanizmu dźwigowego. Specyficzny dla płci Space Trusstic daje kobiecej stopie odpowiedni poziom wsparcia i elastyczności w trakcie całego cyklu przetaczania.

Takie technologie jak specyficzny dla płci Space Trusstic i amortyzacja przedniej części stopy czynią buty bardziej komfortowe i efektywne dla kobiet. Podsumowując te postępy, Bartold mówi: "ASICS zawsze był liderem i innowatorem, a ostatnie badania dotyczące płci wyznaczają nowy wzorzec dla butów chroniących nogi kobiety – sportowca. Rezultatem jest lepsza ochrona przed kontuzjami i lepsze wrażenia podczas biegu"