New Balance 1080v12
 
15 stycznia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wioletta Kryza i Wiesław Piętka zawieszeni w prawach zawodnika


Wczoraj, za pośrednictwem swojej strony internetowej, Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że na podstawie zgłoszeń dotyczących wykrycia niedozwolonej substancji w organizmach polskich zawodników: Wioletty Kryzy, Wiesława Piętki oraz Wojciecha Ćwika, PZLA zawiesił tych lekkoatletów w ich prawach.

640 1290374662Oznacza to, że wszyscy wymienieni zawodnicy nie będą mogli brać udział w zawodach organizowanych zgodnie z przepisami IAAF lub PZLA aż do czasu odwołania.

Jak czytamy na www.pzla.pl: zgodnie z procedurą, zawodnicy u których stwierdzono pozytywny wynik testu antydopingowego, mają prawo złożyć wyjaśnienia osobiście przed Komisją (Komisja Wyróżnień, Dyscypliny i Zwalczania Dopingu PZLA – przyp. red.) lub przesłać je na piśmie. Po otrzymaniu takich wyjaśnień oraz pozostałych dokumentów związanych ze stwierdzonym niedozwolonym dopingiem, Komisja podejmuje stosowne działania

Przypomnijmy, że w przypadku potwierdzenia stosowania środków dopingujących przez Wiolettę Kryzę (na zdjęciu obok) będziemy mieli do czynienia z recydywą. Polka, która ma na swoim koncie blisko 80 ukończonych maratonów była bowiem zdyskwalifikowana za doping już w latach 2002-2004.
Zarówno Kryza, jak i Piętka to zawodnicy startujący obecnie z powodzeniem w kategorii masters/weteranów.

Pod koniec grudnia wyjaśniła się także sprawa wykrycia środków dopingujących wśród czołowej zawodniczki ubiegłorocznego maratonu w Poznaniu. Ostatecznie dzięki badaniu próbki B maratonkę oczyszczono z zarzutów. W tej sytuacji karą dyskwalifikacji ukarano tylko Kenijczyka Edwina Kirui, o czym informowaliśmy tutaj: Zmiana zwycięzcy maratonu w Poznaniu.

Źródło: PZLA, marathon.poznan.pl, własne.