New Balance 1080v12
 
19 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wilson Kipsang kolejny raz wystartuje w półmaratonie


Już w najbliższą niedzielę, 24 sierpnia w miejscowości Klagenfurt odbędzie się Worthersee Halfmarathon 2014. Półmaraton jest punktem kulminacyjnym całego biegowego weekendu – "Karyntia biega" – największej biegowej imprezy południowej Austrii. Od piątku do niedzieli zostanie rozegranych kilka konkurencji: bieg nocny, bieg z psami, bieg dla dzieci i całych rodzin, bieg i marsz kobiet.

Nas najbardziej interesuje niedzielny bieg, a to ze względu na jego obsadę. Na trasie półmaratonu będziemy mogli śledzić zmagania Wilsona Kipsanga i jego treningowego partnera (i pacemakera z Ołomuńca, tym razem w roli zawodnika) – Geoffrey’a Ronoh.
Tegoroczny start będzie drugim występem Wilsona w Klagenfurt. Za pierwszym razem w 2011 r. wygrał z czasem 1:02:25. Rekord trasy ustanowił w 2008 r. Francis Kiprop (1:00:59).
W lipcowym wywiadzie zapowiadającym zawody Kipsang przyznał, że ostatnio osiągnął słaby czas. Stwierdził, że wynik poniżej 60 min jest możliwy, choć wiele zależy tu od temperatury – w 2011 r. było bardzo gorąco. Start w półmaratonie traktuje treningowo przed jesienną docelową imprezą – maratonem w Nowym Jorku.

kipsang ronoh

Trasa niedzielnego półmaratonu wiedzie wokół malowniczego jeziora Worthersee. Miejsce to jest popularnym letnim kurortem i żeglarską (choć bardziej pasuje tu określenie jachtową) przystanią dla amatorów sportów wodnych.

Organizatorzy nie zapraszają na bieg dużej liczby biegaczy z Afryki, chcąc dać szansę na zajęcie wysokich miejsc także uczestnikom z Europy.
Wyścig będzie można oglądać na żywo w internecie.