26 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wieści z kraju i ze świata – pojedynki Bolt – Blake


Usain Bolt i Yohan Blake wystartowali w tym roku już po raz drugi. Obaj wzięli udział w zawodach sztafetowych rozegranych w Kingston. Poza Jamajczykami w ostatnich doniesieniach prasowych mówiło się także o składach niektórych reprezentacji na zbliżające się mistrzostwa świata oraz zwycięzcach kilku biegów ulicznych.

Zapraszamy na cotygodniowe uzupełnienie wydarzeń z minionego tygodnia.

Kenijczyk Sammy Kitwara po raz czwarty zwyciężył w prestiżowym biegu  World’s Best 10K rozegranym w San Juan, stolicy Portoryko. 26-letni zawodnik na dziesięciokilometrowej trasie uzyskał wynik 28:42. Słabiej niż można się było spodziewać spisał się rekordzista świata w półmaratonie, Zersenay Tadesse. Reprezentant Erytrei był siódmy z wynikiem 29:08. Wśród kobiet zwyciężyła rodaczka Kitwary – Joyce Chepkurui (31:40).


Żeńska reprezentacja Stanów Zjednoczonych sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata podczas bydgoskich mistrzostw w 2010 roku
Po Kenii i Ugandzie skład na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, które w marcu obędą się w Polsce podał amerykański związek lekkoatletyczny. Zgodnie z zapowiedzią do Bydgoszczy nie polecą mistrzyni kraju, Shalane Flanagan oraz Dathan Ritzenhein, wicemistrz USA. Na trasie w Myślęcinku ścigać się będą za to m.in. Deena Kastor, brązowa medalistka Igrzyska Olimpijskich w Atenach oraz Matt Tegenkamp, posiadacz świetnego rekordu życiowego na 5000 m – 12:58.56.

Pełny skład reprezentacji USA:
Seniorzy: Chris Derrick, Matt Tegenkamp, Elliot Heath, Ben True, Ryan Vail, Bobby Mack.
Seniorki: Kim Conley, Deena Kastor, Emily Infeld, Neely Spence, Delilah Dicrescenzo, Mattie Suver.
Juniorzy: Craig Nowak, Malachy Schrobilgen, Matt McClintock, Darren Fahy, Thomas Graham, Andrew Gardner.
Juniorki: Emily Stites, Erin Finn, Carrie Verdon, Kathryn Knight, Samantha Nadel, Sydney Scott.

Bliscy podjęcia decyzji o tym, kto pobiegnie w Bydgoszczy są także Etiopczycy. W ubiegły weekend w Addis Ababie federacja tego kraju przeprowadziła kwalifikacje, w których zwycięstwa odnieśli: Feyisa Lilesa, brązowy medalista mistrzostw świata w maratonie (Daegu 2011) i piąta zawodniczka ostatnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 3000 m pprz. – Hiwot Ayalew. Oni, podobnie jak pozostali czterej zawodnicy z czołowej piątki kwalifikacji powinni być pewni startu w Polsce. O tym kto uzyska prawo startu w mistrzostwach świata na zasadzie dzikiej karty przekonamy się w najbliższych kilku dniach.

W Polsce ścigano się w Wiązownej, gdzie tradycyjnie odbyły się dwa biegi: na 5 km i na dystansie półmaratonu. W pierwszym zwycięstwa odnieśli Jacek Wichowski i Izabela Zaniewska, natomiast w drugim Ukrainiec Roman Romanenko i Izabela Trzaskalska. Oba biegu ukończyło łącznie 850 zawodników.

XXXIII Półmaraton Wiązowski
Mężczyźni
1. Roman Romanenko (Ukraina) – 1:05:43
2. Mykjajlo Iveruk (Ukraina) – 1:05:52
3. Jakub Nowak (Polska) – 1:06:06
4. Sergej MArczuk (Ukraina) – 1:06:26
5. Emil Dobrowolski (Polska) – 1:06:30
Kobiety
1. Izabela Trzaskalska (Polska) – 1:17:24
2. Emilia Zielińska (Polska) – 1:26:43
3. Elena Blokhovitina (Rosja) – 1:28:12

Ponadto w ostatnich w naszym serwisie pojawiły się następujące artykuły:
– Bartosz Nowicki z rekordem Polski na 2000 m,
– Wysokie pozycje polskich biegaczy w Albufeirze
,
Zwycięstwa Faraha i Defar w Nowym Orleanie,
– Tokyo Marathon 2013 – z dużej chmury mały deszcz,
– World Marathon Majors wprowadza ostrzejsze kary dla dopingowiczów,
– Halowy rekord Polski Lewandowskiego w biegu na 1000 m,

– Bernard Lagat zadebiutuje w półmaratonie.

Możliwość komentowania została wyłączona.