29 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

W niedzielę I BMW Półmaraton Praski – co nas czeka?


31 sierpnia (niedziela) odbędzie się I edycja długo wyczekiwanego BMW Półmaratonu Praskiego – pierwszej tak dużej imprezy w stolicy, wytyczonej w całości po prawej stronie Wisły. To także pierwszy w Polsce bieg, podobnie jak Maraton w Berlinie i Frankfurcie, sygnowany marką BMW. 

1.JPG
Wejście do biura zawodów I BMW PP

– Wyzwól swoją energię na najszybszej trasie półmaratonu w Polsce – takim hasłem organizatorzy zachęcali uczestników do udziału w pierwszej edycji BMW Półmaratonu Praskiego, organizowanego przez Agencję Reklamową Storm i Stowarzyszenie Warszawski Klub Biegacza. Czy faktycznie bieg będzie wyjątkowy? Sprawdzamy!

Trasa – "nudno" ale bardzo szybko?

Trasa jest niezwykle prosta. Bieg wystartuje w okolicach Stadionu Narodowego i będzie wieść wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. To zła wiadomość dla osób, które cenią sobie walory turystyczne podczas startów, ale równocześnie znakomita dla tych, którzy ostrzą sobie zęby na nową, półmaratońska życiówkę – biegacze będą biegli niemal po idealnie płaskiej i pozbawionej zakrętów trasie. – Sam jestem biegaczem amatorem. Biegam od trzech lat i zdążyłem się nauczyć, że najszybsza trasa to trasa prosta, bez znaczących wzniesień oraz z minimalną ilością zakrętów, na których nadrabiamy dystans. Na krętych trasach półmaratońskich niektórzy tracą po 500 m, czyli prawie 2 minuty. Na tej trasie uczestnicy pokonają tylko 7 zakrętów, co umożliwi im pokonanie właściwego dystansu – opowiada Sławomir Szczęsny, dyrektor imprezy.

trasa
(kliknij w obrazek aby powiększyć mapę)

Luksusowy sprawdzian przed jesiennym maratonem?

Według informacji, jakie otrzymaliśmy od organizatorów – w niedzielę na trasie biegu pojawi się około 7,5 tys. biegaczy. To znakomity wynik jak na pierwszą edycję biegu, zwłaszcza podczas wakacji. Choć zdaniem organizatorów, to właśnie data (31 sierpnia) jest najmocniejszą stroną pierwszej edycji nowej imprezy. – Najsilniejszą stroną imprezy jest termin zawodów. Daje możliwość zrobienia próby generalnej przed udziałem w maratonie berlińskim BMW Berlin Marathon czy warszawskim, a może i frankfurckim. Dodatkowo, po wiosennym i letnim sezonie ludzie powinni być doskonale przygotowani na łamanie życiówek – wyjaśnia Szczęsny.

Na wysokie zainteresowanie biegaczy nie bez wpływu z całą pewnością była, dość niska, cena pakietu startowego (79 zł), w ramach której oferowane były m.in. koszulki techniczna Reeboka (partnera technicznego) oraz… multum atrakcji zaplanowane przez partnera tytularnego imprezy – BMW.

4.jpg
Miasteczko BMW kusi ogromem atrakcji

Miasteczko BMW dla biegaczy, i nie tylko

Główną atrakcją niedzielnej imprezy, poza samymi biegami (w ramach BMW PP odbędzie się też bieg dla dzieci), będzie spektakularne Miasteczko BMW ulokowane na Błoniach Stadionu Narodowego, czyli tam, gdzie umiejscowiono metę.

Jak czytamy na stronie miasteczka (www.miasteczkobmw.pl), które startuje o godzinie 9:00, w planach są m.in.:

 • BMW Bike Trial Show. Jedną z atrakcji przygotowanych w Miasteczku BMW będzie pokaz rowerowy BMW Bike Trial Show. Błonia Stadionu Narodowego odwiedzi mistrz Austrii w trialu rowerowym – Dominik Raab. Jeden z najbardziej utalentowanych i najbardziej popularnych rowerzystów świata ma zachwycić widzów w Warszawie skokami i akrobacjami w powietrzu na rowerze BMW. 
 • Tor wyścigowy BMW. Wszyscy fani motoryzacji będą mieli okazję poprowadzić wyścigowe BMW (w skali 1/24 na specjalnym torze). 
 • Tor samochodowy dla dzieci. Dla najmłodszych kierowców przygotowano miniatury – BMW Kidsbike i BMW Baby Racer II. W specjalnie zaprojektowanym miasteczku będą oni mogli poznać zasady ruchu drogowego i otrzymać swoje pierwsze prawo jazdy. 
 • Jazdy testowe BMW serii 2 Active Tourer. Miasteczko BMW to miejsce, gdzie wszyscy będą mogli odbyć jazdę testową nowym BMW serii 2 Active Tourer jeszcze przed jego premierą. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, każdy będzie mógł zabrać najnowszy model BMW na półgodzinną przejażdżkę.
Padnie rekord polskiej ziemi?

Mimo, że ilość atrakcji, jakie przygotowało BMW robi wrażenie to solą, przynajmniej z punktu widzenia dziennikarzy biegowych, imprezy jest sam bieg. A ten, ze względu na profil trasy ma potencjał aby umożliwić biegaczom na uzyskanie znakomitych wyników. Zatem – kogo zobaczymy wśród elity? O tej wiemy niestety niewiele. Polskę będzie reprezentować m.in. Emil Dobrowolski oraz Iwona Lewandowska. Według nieoficjalnych informacji, w BMW PP ma wystartować również silna ekipa zawodniczek z Kenii, jedna z nich, o nazwisku Kiprono, zapowiada pobicie rekordu polskiej ziemi (1:09:00). 

Program imprezy (31 sierpnia, niedziela)

 • 8:30 – Rozgrzewka dla Uczestników Półmaratonu
 • 8:40 – Przejście do stref startowych
 • 8:55 – Start BMW Półmaraton Praski dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach
 • 9:00 – Start BMW Półmaraton Praski
 • 10:45 – Dekoracja zwycięzców BMW Półmaraton Praski
 • 11:30 – Dekoracja zwycięzców w kategorii osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach
 • 11:45 – Dekoracja zwycięzców w kategorii osób niepełnosprawnych
 • Od 12:00 – Dekoracja zwycięzców w kategoriach wiekowych i drużynowych
 • 15:30 – Zakończenie BMW Półmaraton Praski

Więcej informacji o imprezie na stronie www – www.bmwpolmaratonpraski.pl i na fan page na Facebooku – www.facebook.com/PolmaratonPraski.

Kto z Was bierze udział? My będziemy na trasie, zarówno biec jak i relacjonować – do zobaczenia!

Możliwość komentowania została wyłączona.