29 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Finał Diamentowej Ligi w Zurychu: Polacy poza podium

Kolejny sezon Diamentowej Ligi powoli dobiega końca. W czwartek odbył się przedostatni mityng z cyklu. Tym razem lekkoatleci rywalizowali na stadionie w Zurychu, gdzie nie tak dawno wielu z nich walczyło o medale Mistrzostw Europy.

W Zurychu po raz kolejny mieliśmy okazję oglądać Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Stolicę Szwajcarii szczególnie dobrze powinien wspominać ten pierwszy, który na stadionie Letzigrund wywalczył tytuł Mistrza Europy. Na mityngu Diamentowej Ligi, to jednak Marcin okazał się od niego lepszy.

Bardzo mocno obsadzony bieg nie był tak szybki jak się spodziewano. Grupa zawodników nie odważyła się pobiec za pacemakerem. Wolniejsze tempo pierwszego okrążenia spowodowało, że na ostatniej prostej walka była bardzo zacięta. Najlepiej odnalazł się w niej Nijel Amos, który zwyciężył z czasem 1:43.77 i zapewnił sobie tym samym triumf w klasyfikacji generalnej DL.

Reprezentantowi Botswany udało się wyprzedzić takich zawodników jak Ayanleha Souleimana i Davida Rudishę, którzy także uzyskali wyniki poniżej 1:44. Polacy zajęli miejsca 6, 7 z wynikami 1:44.75 (Lewandowski) i 1:44.84 (Kszczot).

Pierwsze diamenty rozdane

Przedostatni mityng Diamentowej Ligi przyniósł także ostatecznie rozstrzygnięcia w kilku innych konkurencjach. Poznaliśmy m.in. zwycięzców cyklu w biegach na 200 m (Alonso Edward, zaledwie 1 punkt przed Nickelem Ashmeade’m), 400 m (LaShawn Merritt), 5000 m (Caleb Ndiku) i biegu płotkarskim na 400 m (Michael Tinsley).

Wśród kobiet diamenty zapewniły sobie Veronica Campbell-Brown (100 m), Jennifer Simpson (1500 m), Dawn Harper-Nelson (100 m ppł.) i Hiwot Ayalew (3000 m pprz.).

O tym, kto zwycięży w pozostałych konkurencjach przekonamy się w piątek (5 września) na mityngu w Brukseli, który kończyć będzie tegoroczny cykl Diamentowej Ligi.