7 marca 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ultramaraton w chmurach – nowy projekt Darka Strychalskiego


Darek Strychalski to niepełnosprawny biegacz, który swoimi wyczynami motywuje tysiące ludzi na całym świecie. Mimo że niedowidzi na jedno oko, ma przykurcz prawej ręki i niedowład prawej nogi, nie przestaje walczyć o spełnianie marzeń. O Darku powstał wielokrotnie nagradzany film dokumentalny "Zwycięzca":

Dwa lata po pierwszym starcie w Badwater, w lipcu 2014 r. Darek z pomocą biegowej społeczności (fundusze na wyjazd zebrał na portalu PolakPotrafi.pl) w końcu dotarł na metę tego słynnego 217-kilometrowego biegu u progu Doliny Śmierci w USA.

Po powrocie z Ameryki Darek postanowił wykorzystać swoje doświadczenie i popularność, by pomagać innym. Założył fundację „Zwycięzca”, pomagającą niepełnosprawnym sportowcom. W ramach działalności Fundacji Darek pomógł m.in. Asi Serdyńskiej, podopiecznej z Poznania, zmagającej się z zanikiem mięśni. O jego „Biegu dla Asi” z Łap do Poznania powstał reportaż TVP:

W 2017 r. Darek znów pragnie ruszyć ku przygodzie – tym razem na „Dach Świata”, w Himalaje, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie 111-kilometrowym LA ULTRA – THE HIGH. Specjalnie na ten cel uruchomił projekt crowdfundingowy "ultramaratON w chmurach" na portalu PolakPotrafi.pl, na którym zbiera fundusze na swoją ekspedycję.

Największym wyzwaniem finansowym jest koszt przelotu z Polski do Indii i z powrotem dla Darka oraz trzyosobowej ekipy wspierającej (w sumie ok. 20 tys. zł). Kolejnym dużym wydatkiem jest opłata startowa (6500 zł) oraz wynajęcie samochodu wraz z kierowcą, niezbędnych do poruszania się na miejscu i trenowania na odpowiednich wysokościach (do 5400 m n.p.m.) – w Ladakh autem poruszać się mogą tylko lokalni kierowcy. Do tego dochodzą koszty hostelu w Leh, ubezpieczenia i innych niezbędnych elementów logistycznych wyprawy.

Ze startu Darka LA UTRA powstanie film dokumentalny. Koszt produkcji został oszacowany na 20 tys. zł. W sumie, przy najbardziej oszczędnym podejściu, budżet przekracza 50 tys. zł.

Link do projektu: https://polakpotrafi.pl/projekt/ultramaraton-w-chmurach

Możliwość komentowania została wyłączona.