6 marca 2017 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

30 minutowy bieg wpływa korzystnie na stan kolan


Czasami można usłyszeć obiegową opinię: „Jak wiadomo bieganie źle wpływa na kolana”.

W niedawno opublikowanym badaniu, naukowcy z Brigham Young University (BYU) zrobili laboratoryjne badanie na grupie 15 biegaczy w wieku 18-35 lat. Pobrali krew, płyn kolanowy przed i po 30 minutowym biegu na bieżni. Te same parametry ocenili, kiedy badani siedzieli.

Badacze spodziewali się znaleźć w płynie kolanowym wzrost stężenia molekuł odpowiedzialnych za stany zapalne stawu kolanowego. Jednak zamiast nich, znaleźli dowody na to, że po 30 minutowym biegu, markery ułatwiające pojawienie się zapalenia zniknęły.

Profesor Matt Seeley z BYU, odpowiedzialny za badania powiedział TIME: „To było zaskakujące, oczekiwaliśmy zupełnie odwrotnego efektu”. Seeley podkreślił, że to było badanie pilotażowe, że w związku z małą liczba badanych nie można zbyt wiele wywnioskować. Poza tym, badacze badali tylko efekt tuż po biegu, a nie tydzień lub miesiąc później.

Pytany o opinię ortopeda Brian Feeley z San Francisco, powiedział: „Wiemy, że są ludzie, którzy biegają całe życie i nic im się nie dzieje, a są tacy, którzy mają reumatyzm w stosunkowo młodym wieku”.

Dla wielu biegaczy 30 minutowy bieg to nie długo, Feeley mówi, że bieganie nie mówi nic o tym, czy bieganie długodystansowe jest bezpieczne.

Są badania które pokazują, że w chrząstce maratończyków można znaleźć zmiany będące potencjalną kontuzja trwającą przez dłuższy czas po biegu.

„Jeśli się nad tym zastanowimy, być może istnieje jakaś ewolucyjna przewaga umożliwiająca nam biec stosunkowo krótkie odcinki, podczas których nasze ciała chronią tkankę od uszkodzeń zmniejszając poziom zapalenia. Jednak długodystansowe bieganie może skutkować sytuacjami, które przeważają nad możliwością kolana do zmniejszenia zapalenia.”

 
Obydwaj, Seeley i Feeley zgadzają się, że korzyści z biegania przeważają nad ryzykami (zwłaszcza, jeśli wykonywane z rozwagą). Inne czynniki, jak masa ciała czy geny, mogą także wpływać na to czy osoba ma większe szanse zachorować na reumatyzm czy inne kontuzje wynikające z biegania.

Więcej badań jest potrzebnych aby w pełni zrozumieć ryzyka i korzyści. W międzyczasie, osoby które biegają mogą zmniejszyć ryzyko problemów z kolanami stosując cross training i nie zapominając o regeneracji, jak również dbanie o siebie w sytuacji pojawiających się problemów zdrowotnych.

Na podstawie: TIME

Możliwość komentowania została wyłączona.