maraton nogi
26 października 2023 Artur Kozłowski Sport

Toruń Maraton biegiem na skróty, czyli 40 kilometrów na 40. edycję biegu


Pytanie „na ile ten maraton?” wraca kolejny raz, tym razem za sprawą organizowanego w ostatni weekend Maratonu w Toruniu. W ramach imprezy rozegrano biegi na 5 kilometrów, a także biegi na dystansach półmaratonu i maratonu. Długość najdłuższego dystansu wynosi z założenia 42 kilometry i 195 metrów, jednak dla zawodników biegnących w ostatnią niedzielę w Toruniu nie było to tak oczywiste.

Trasa maratonu startowała ze Starego Miasta w Toruniu i prowadziła głównie ścieżkami rowerowymi okolicznych miejscowości. Częściowo trasy biegów pokrywały się ze sobą, jednak pechowy okazał się odcinek pomiędzy 30. a 35. kilometrem trasy, gdzie zawodnicy mieli przebiec ponad kilometr w jedną stronę, po czym zawrócić i przebiec ten sam odcinek w drugą stronę. Okazało się, że nie wszyscy zawodnicy dobiegli do końca prostej i zawracali dużo wcześniej. Inni zawodnicy natomiast mijali w jedną i drugą stronę tych samych rywali. Zaczęliśmy sprawdzać dzienniczki treningowe zawodników, którzy biegli maraton i okazało się, że byli tacy, którzy nie pokonali całej trasy, a niektórzy nie mieli zarejestrowane nawet 40 kilometrów biegu. Na poniższych zrzutach pierwsza trasa to trasa pokonana przez jedną z zawodniczek, która zajęła miejsce na podium w kategorii OPEN, a po prawej poprawny ślad trasy pokonanej przez inną zawodniczkę.

Maraton w Toruniu na zrzucie innego zawodnika:

333 1

Tak relacjonuje nam bieg jego uczestnik Damian Falandysz:

Biegliśmy ścieżką rowerową wzdłuż drogi, gdzie trasa półmaratonu i maratonu się rozdzielała. Maraton biegł prosto i z założenia mieliśmy biec ponad kilometr, po czym była zawrotka i trzeba było ten sam odcinek pokonać w drugą stronę. Niestety po około 100 metrach skończyły się pachołki i w tym momencie nie było już żadnych oznaczeń, żadnej strzałki, po prostu ścieżka rowerowa biegła dalej, a dookoła drzewa, które ograniczały widok. Na końcu prostej był pomiar czasu, ktoś z obsługi i strzałka, że należy zawrócić. Wciąż byłem piąty i wiedziałem, kto biegnie przede mną, ponieważ wbiegając na prostą, widziałem już drugiego zawodnika, który kończył agrafkę. Wiedziałem, że trzeba gdzieś dobiec i że będę mijał jeszcze trzeciego i czwartego zawodnika. Kończąc agrafkę, widziałem, że mam około 7-8 minut przewagi nad następnym zawodnikiem. Na 37. kilometrze dogoniłem innego zawodnika, który miał numerek z maratonu, jednak zupełnie nie pamiętałem, żeby mnie gdzieś mijał wcześniej. Na 40. kilometrze kolejny zawodnik, co mnie bardzo zdziwiło. Na mecie byłem pewny, że jestem piąty, a spiker ogłosił, że jestem dziewiąty. Tu zacząłem się zastanawiać, o co chodzi. Rozmawiałem z zawodnikami na mecie, którzy przybiegli przede mną i zaczęliśmy porównywać trasy i faktycznie okazało się, że niektórzy mają na GPS-ach około 2 kilometry mniej. Jeden zawodnik, który był początkowo szczęśliwy, bo zrobił życiówkę, po tym jak się dowiedział, że przebiegł mniejszy dystans, to nawet nie był wkurzony tylko załamany, że jednak się nie udało. Wielu zawodników skracało trasę nieświadomie, albo nawet na zasadzie, że jak widzieli, że inni zawracają, to oni też zawracali. To był 32. kilometr trasy, więc na mocnym zmęczeniu często robi się rzeczy z automatu. Skończyły się pachołki, to zawracają. Nie ma żadnego oznaczenia, nie ma nikogo z obsługi, więc to po części też było takie zachowanie stadne i poszło lawinowo„.

Damian Falandysz na stronie z wynikami widnieje jako piąty zawodnik 40. Toruń Maratonu. Co się stało z zawodnikami, którzy na metę wbiegli przed nim? Czy czasy zostały w jakiś sposób przeliczane, a zawodnicy według nowo ustalonych wyników znaleźli się na dalszych miejscach? Tego nie wiemy, gdyż organizator do dziś nie odpowiedział na nasze maile.

Wysłaliśmy zapytania zarówno do organizatora, czyli Stowarzyszenia „Run To Run”, którego siedziba według KRS znajduje się w Toruniu przy ulicy Szafranowej 6, jak i do firmy pomiarowej STS Timing, którego siedziba znajduje się przypadkiem w Toruniu przy ulicy Szafranowej 6, jednak do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Do dzisiaj brak jest również jakichkolwiek oficjalnych informacji o wynikach.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że przed biegiem na stronie maratonu w Toruniu organizator zachęcał do ściągnięcia aplikacji, aby śledzić LIVE wyniki zawodników. W ubiegłym roku było 7 punktów pomiarowych i tyle międzyczasów mają zanotowane w wynikach zawodnicy. W tegorocznej edycji w dzień biegu nie było żadnych międzyczasów, a po czasie pojawiły się z jednego punktu na osiemnastym kilometrze i są to jedyne pomiary, które można znaleźć na stronie wyników, oznaczonych wciąż jako nieoficjalne.

Najbardziej szkoda w tym wszystkim zawodników, którzy przygotowują się do startów maratońskich często kilka miesięcy, a przebiegają na maratonie zbyt krótką trasę. Często robią to nieświadomie, w efekcie zmęczenia czy nieodpowiedniego oznaczenia trasy. Niektórzy dokręcali brakujące dwa kilometry wokół mety, żeby mieć pełny dystans. Rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost usłyszał kiedyś od jednego organizatora, że powinien zatrudnić sobie psa przewodnika, jak nie potrafi znaleźć odpowiedniej trasy na biegu. Czy jednak to zawodnik musi wcześniej zapoznawać się z każdym centymetrem trasy, żeby dobiec do mety? Czy biegi uliczne muszą mieć elementy wspólne z biegami na orientację?

Uczestnicy biegu w Toruniu piszą w social mediach nie tylko o słabym zabezpieczeniu trasy i bardzo długich odcinkach bez jakiejkolwiek tasiemki czy pachołka. Czytamy również o bardzo długich kolejkach przed biegiem do toalet w strefie startowej, gdzie dla ponad tysiąca osób przeznaczone były jedynie cztery Toi-Toie. Aby odebrać koszulkę przed biegiem, również trzeba było uzbroić się w cierpliwość, a niektórzy oczekiwali niemal godzinę. Organizatorzy nie zaczekali również z dekoracjami na kobiety z kategorii K60 i K70, a zawodniczki odbierały statuetki bez publiczności, prosto z kartonu.

Takie błędy zdarzają się największym maratonom na świecie. Ostatnio pisaliśmy o tym, że czołowa grupa zawodniczek podczas maratonu w Monachium skróciła trasę o 600 metrów, po czym organizator kazał zawodniczkom dokręcać dwa okrążenia (800 metrów) na stadionie, na którym była meta, aby miały zaliczone pełny dystans maratonu. Na początku września pisaliśmy również o trasie maratonu w Meksyku, którą skróciło niemal 11000 zawodników – wszyscy zostali potem zdyskwalifikowani. Oba wspomniane maratony łączy fakt, że organizator zareagował na powstałe pomyłki. W Toruniu, póki co cisza.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Biegacz amator
Biegacz amator
8 miesięcy temu

No i tym samym chęć startu w Toruniu minęła na zawsze… Balagan i chaos. Aby tylko zarobić kasę. Toruń wymazuje z mapy startów. I nie tylko chyba ja…

Halina
Halina
8 miesięcy temu

Dodam do tego jeszcze brak toalet na trasie (były w dwóch miejscach ale tak ustawione, że chyba mało kto je widział). Ja nie korzystałam z lasku, ale mijałam osoby, które siusiały wprost przy drodze. Punkty z wodą rozłożone niezgodnie z regulaminem biegu (nawet w odległości 7,5 km). Woda podawana w półlitrowych zakręconych butelkach (każdy trochę łyknął i wyrzucił, wyobraźcie sobie drogę, przy której leży 4000 butelek z wodą – szczyt marnotrawstwa). Nie zauważyłam też żadnych przebieralni w okolicy depozytu przed startem (ludzie przebierali się na murku, na schodach, w jakichś wnękach budynku Centrum Jordanki). Pasta party była w odległości prawie 2 km od biura zawodów (gdybym wiedziała o tym wcześnie, nie wykupiłabym). Po biegu zabrakło dla mnie wegańskiego jedzenia, ale zadowoliłam się bułką z herbatą. To tyle z grubsza.

Aga
Aga
8 miesięcy temu
Reply to  Halina

Wegetariańskie jedzenie było, nie wegańskie

Halina
Halina
8 miesięcy temu
Reply to  Aga

Wegetariańskie też bym zjadła 🙂

Maciek
Maciek
8 miesięcy temu
Reply to  Halina

Mnie akurat woda w butelkach się podoba, uważam, że to się sprawdza – wygodniej i wydajniej można sobie popić, można się nią polać, super. Tylko zauważyłem prawidłowość, że Polacy nie wpadali na to, żeby nakrętki odkręcić (poluzować) przed podaniem zawodnikowi, a amerykańscy żołnierze to robili… cóż, widać lepiej było u nich ze zwyczajną logiką działania 😉

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu

Niestety potwierdzam to wszystko co jest napisane w artykule i poniżej w komentarzach.
40 edycja mnie zachęciła do uczestnictwa ale niestety bardzo mnie bieg zawiódł. Na pocieszenie została życiówka na pełnej trasie maratonu i zwiedzenie pięknego miasta jakim jest Toruń przed i po biegu. Trasa maratonu w 90% biegła przez lasy i pola więc promocja miasta żadna.

Krzysztof
Krzysztof
8 miesięcy temu

Witam. To był mój 2 maraton. Zgłoszenie na maraton prawidłowe, czas określomy przed startem na 4 godZ, jeszcze 2 tygodnie przed startem byłem w grupie maratonu. Przez błąd organizatora zostalem przypisany do pólmaratonu. Były 3 osoby o tym samym imieniu i nazwisku. Niestety ja zostałem przerzucony bez wiedzy do półmaratonu. I tak 15.tygodni przygotowań poszło na marne. Dodatkowo. Wpuszczenie ponad tysiąca ludzi w ścieżki rowerowe to skandal. Brak służb medycznych tuż poza metą gdzie wycieńczeni ludzie leżeli po kilka minut i walczyli z dojściem do siebie pozostawię bez komentarza. To znaczy służby były ale czekały w ciepełku w strefie posiłków. Fajnie że maraton się odbył. Organizacyjnie porażka.

Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu

No to już nigdy tam nie pobiegnę. Współczuję zawodnikom tegorocznego Maratonu w Toruniu

Tomasz
Tomasz
8 miesięcy temu

Na rzeźniku Sky 21, też zdążało mi się wyprzedzać 2 -3 razy te same osoby, pomimo, że one nie nie miały.. życie 🤣🤣

mily
mily
8 miesięcy temu

Biegłem na 5km i też zmierzona przeze mnie długość trasy wyniosła 4,85 km. Szkoda

Kamil
Kamil
8 miesięcy temu
Reply to  mily

U mnie tak samo. Trenowałem aby ukończyć bieg poniżej 20 minut. przekroczyłem metę i z automatu wyłączyłem zegarek. Jak zobaczyłem czas (19:30) i odleglość 4,85 to myślałem, że imploduję ze złości. Mój błąd, że przed wyłączeniem aktywności nie zweryfikowałem odczytów. Mógłbym na spokojnie dokręcić to na stadionie. Cena doświadczenia.

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu
Reply to  Kamil

ktoś bierze na poważnie pomiar GPSu przy robieniu PRów? Przecież to nigdy nie wyjdzie idealnie

Kamil
Kamil
8 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Ja biorę na poważnie bo nie mam innego punktu odniesienia. Co w takim razie brać pod uwagę? Każdy z kim rozmawiałem miał 4,85. Osoba, która mi towarzyszyła i była na stadionie mówiła, że pierwszych 4 zawodników wbiegło na metę „z innej strony”. A tak serio to chciałbym bardzo aby to był błąd GPS-u i życiówka została dźwignięta 😉

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu
Reply to  mily

ale to po prostu niedokładność GPSu a nie wina organizatora. We Wrocławiu na atestowanej 10 miałem 9,7km i co, mam mieć problem do organizatora, że GPS działa niedokładnie?

Nie raz miałem sytuację gdzie na prostej drodze robiłem 2,5km a po powrocie tą samą trasą wcale nie było 5km 😀

Andrzej Witek
Andrzej Witek
8 miesięcy temu

O ile pamięć mnie nie myli, to w Toruniu były już wpadki organizacyjne w ostatnich latach. Kojarzę sytuacje, w której trasa półmaratonu i maratonu na pewnym odcinku przebiegały w przeciwną stronę. Ludzie po prostu nabiegali na siebie 🙂

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  Andrzej Witek

Też tak było w tym roku

Stary wyjadacz tras
Stary wyjadacz tras
8 miesięcy temu

po raz kolejny organizatorzy nie stanęli na wysokości zadania. Szczerze mówiąc, wśród wielu biegaczy w Toruniu panuje przekonanie , że w Toruniu nie warto biegać. Wielu dało się naciągnąć na ciekawy medal i tyle dobrego. Jak organizatorzy nie potrafią oznaczyć biegu to po co organizują w jednym terminie aż 3 dystanse?!
Wspaniała jubileuszowa 40 edycja Toruńskiego Maratonu…który został tylko z nazwy.

Tomasz
Tomasz
8 miesięcy temu

Półmaraton w Pile w 2017 roku był o 400m dłuzszy. I to w dodatku były to Mistrzostwa Polski 🤣

andrzej
andrzej
8 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

wewdług twojego zegarka był dłuższy?

Sebastian
Sebastian
8 miesięcy temu

Dlatego uważam że jeżeli chodzi o maraton to warto wybrać taki (w Polsce bądź za granicą) gdzie organizacja jest na wysokim poziomie od lat , sprawdzona i atestowana trasa , udział zawodowcow i dobrych zawodnikow krajów z Afryki walczących o rekordy życiowe i trasy.Maraton to jednak nie jest 5 czy 10 km które można sobie biegać co dwa tygodnie na różnorakich zawodach , więc lepiej mieć pewność że ciężkie miesiące przygotowań nie poszły na marne , mieć satysfakcję z wyniku, udziału i atmosfery

Tomek
Tomek
8 miesięcy temu

Ja biegłem Maraton w Toruniu i nie miałem żadnych problemów. Jeśli chodzi o tą nawrotke, to tu w tekście jest napisane, że skończyły się pachołki i ktoś tam zawrócił. Pachołki się nie skończyły, tylko były w odstępach ustawione dalej, a na końcu nawrotki był samochód przy nim ostatni pachołek i strzałka z nawrotem.
Jeśli ktoś został oszukany, to powinien złożyć protest do organizatorów, ponieważ z tego co pamiętam na nawrotce, stały na statywach te, nie wiem jak to się nazywa, te systemy łapiące czipy, chyba że nie działały i powinny złapać, jeśli ktoś sobie trasę skrócił….

Mirek
Mirek
8 miesięcy temu
Reply to  Tomek

U mnie półmaraton na zegarku wyniósł 21 km 500metrow

Luk
Luk
8 miesięcy temu
Reply to  Mirek

No właśnie mi też tyle pokazał, trzymałem tempo na poniżej 2h, zapas był, niestety wyszło minutę ponad 2h.

Łukasz
Łukasz
8 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Pachołki się skończyły właśnie i nie widziałem ich przed sobą więc zawróciłem. Chyba że byłem na tyle zmęczony i zbyt mocno patrzyłem w asfalt.

Karolina
Karolina
8 miesięcy temu

Czyli Toruń jednak lepiej sobie odpuścić xd

Biegacz
Biegacz
8 miesięcy temu

To nie pierwszy taki wystepek… w toruniu odbywaja sie zawdy certyfikowane pzla na 10km ktore wynosza 9200m wiec tutaj bylo to do przewidzenia .

Marcin
Marcin
8 miesięcy temu

Takie jaja to chyba tylko w Toruniu. Tam ciągle są jakieś niedociągnięcia i biegi na niskim poziomie

Piotr
Piotr
8 miesięcy temu

Załosny bieg…żadam wzrotu pieniędzy!

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu

Akurat mieszkam w Toruniu, więc startuję w wielu lokalnych biegach w samym mieście i jego okolicach, a także w okolicach i organizacja tych biegów stoi zazwyczaj na wysokim poziomie, może dlatego, że organizują je lokalni pasjonaci.
Natomiast zgadzam się z większością przytoczonych uwag w komentarzach (mój dystans był ok), choćby maratony poznańskie są dużo lepiej zorganizowane.

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Po edycji w 2016 roku też stwierdziłem, że w Toruniu nigdy więcej. Wieczorem dzień przed zmieniono o około 500 metrów miejsce startu. W związku z tym żadne oznaczenia km się nie zgadzały. O toaletach nie wspomnę (totalny ich brak, ludzie załatwiający się pod mostem to był standard)

dsd
dsd
8 miesięcy temu

Andźeliko co Ty na to??

Janusz
Janusz
8 miesięcy temu

Po 3 tygodniach wyniki na stronie firmy mierzącej czas: na 5 miejscu zawodnik (M-50), który po 18.6 km miał stratę do Damiana 14:18 (w wersji online zwycięzca maratonu uzyskał czas netto 2:09:51, drugi – 4:47:07).

Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl