23 lutego 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

THE NORTH FACE Ultra Trail du MONT BLANC – czyli biegowy hardcore


north_face_montblanc_540.jpg
Foto: ©Damiano Levati/The North Face

Zakończyła się rejestracja zawodników na legendarny bieg terenowy The North Face® Ultra-Trail du Mont Blanc®. Na 166-kilometrowej trasie o sumie przewyższeń na podbiegach 9400m prowadzącej wokół najwyższego szczytu Europy wystartuje 2 680 biegaczy. Zawodnicy, wśród których będą także Polacy, muszą przebiec trasę i pokonać własne słabości w maksymalnym czasie 46 godzin.

8. edycja The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® odbędzie się między 24 a 28 sierpnia br. Na te kilka dni leżące u stóp potężnych gór Chamonix zamieni się w biegową stolicę świata.
Najsłynniejszy z biegów –UTMB® (Ultra-Trail du Mont-Blanc®) – przyciągnął w tym roku rekordową liczbę 3 900 zgłoszeń. W celu ochrony środowiska i górskich ścieżek przed rozdeptaniem, a także zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa wybrano w drodze losowania 2 680 zawodników, którzy będą mieli szansę zmierzyć się z tą najbardziej prestiżową trasą wiodącą przez terytorium trzech krajów – Francji, Włoch i Szwajcarii.

Wiele osób zgłosiło się także do startu w imprezach towarzyszących – biegach CCC®(Courmayeur-Champex-Chamonix), PTL®(la Petite Trotte à Léon) oraz TDS (Sur les traces des Ducs de Savoie).

north_face_montblanc_5402.jpg
Foto: ©Damiano Levati/The North Face

W sumie w biegach pod koniec sierpnia wystartuje ponad 6 300 zawodników z 55 krajów. Wśród nich znaleźli się zwycięzcy trzech poprzednich UTMB® Kilian Jornet (Hiszpania) i Marco Olmo (Włochy) oraz zdobywcy 2. i 3. miejsca w 2009 roku – Sébastien Chaigneau (Francja) i Tsuyoshi Kaburaki (Japonia)

Można także spodziewać się startu Francuzów: Vincenta Delebarre’a, Thomasa Lorblancheta i Juliena Choriera, reprezentanta Nepalu Dawa Sherpa, Szwajcarów Jeana-Yvesa Reya i Florenta Troilleta oraz Németha Csaba z Węgier, Karla Meltzera i Geoffa Roesa z USA. Wśród kobiet swój udział potwierdziły Karine Herry i Catherine Dubois z Francji. Warto jednak podkreślić, że jedynie 10% startujących to profesjonalni sportowcy, reszta to miłośnicy prawdziwych wyzwań, a średnia wieku uczestników to 45 lat.

UTMB to jeden z najsłynniejszych biegów terenowych na świecie. Start w tych zawodach wymaga odpowiedniego przygotowania i treningów. Liczba zgłoszonych pokazuje jednak jak wielka jest liczba osób podejmujących trud przygotowań. Rywalizacja toczy się między czołówką zawodników, pozostali startujący tak naprawdę walczą ze swoimi własnymi ograniczeniami i odkrywają nowe granice  własnych możliwości. – mówi Jakub Dyrlico, który ukończył CCC® w 2007 roku, by rok później wystartować w UTMB®

Bieg CCC® traktowany przez wielu jako test przed UTMB®, o długości 2 maratonów z dodatkowym utrudnieniem w postaci 5 600 metrów sumy przewyższeń na podbiegach, jest bez wątpienia prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości organizmu. Na start PTL® (długość trasy 245km, suma przewyższeń na podbiegach 19 000m)  – stawią się drużyny 2- i 3-osobowe. Na pokonanie tej niesamowitej trasy uczestnicy będą mieli 110 godzin. W przypadku PTL nie jest prowadzona klasyfikacja ogólna – już samo pokonanie dystansu jest dowodem wielkiego poświęcenia i doskonałej formy.

Po raz drugi w historii odbędzie się także bieg TDS, będący alternatywą dla biegaczy, którzy nie chcą lub nie mogą wystartować w UTMB® albo CCC®. By startujący w tym biegu zawodnicy poczuli się w pełni uczestnikami całego wydarzenia, 106 kilometrowa trasa o sumie przewyższeń na podbiegach 6600m, rozpoczyna się tak jak w przypadku pozostałych biegów w Courmayeur, a kończy w Chamonix. Dodatkowo osoby, które nie miały szczęścia w losowaniu miejsc na UTMB® albo CCC®, mają możliwość przeniesienia zgłoszeń do TDS.

Więcej informacji na temat The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® na stronie www.ultratrailmb.com

FORUM DYSKUSYJNE

Możliwość komentowania została wyłączona.