5 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rekordzista świata Tadese zaatakuje rekord podczas Hervis Prague Half Marathon


Już od trzech lat Zersenay Tadese z afrykańskiej Erytrei utrzymuje rekord świata na dystansie półmaratonu z czasem 58:23. Pokona ten wynik na trasie kwietniowego biegu Hervis PragueHalf Marathon?
Tadese ustanowił rekord świata w Lizbonie w 2010 roku. Swój kraj ojczysty sławił jednak kilkakrotnie. W 2004 roku zdobył pierwszy w historii medal dla Erytrei na Igrzyskach Olimpijskich, kiedy w Atenach przybiegł 10 000 m jako trzeci. Dwa lata później wygrał bieg na 20 km na Mistrzostwach Świata IAAF. W latach 2006 – 2009 wygrał cztery kolejne Mistrzostwa Świata w półmaratonie, swoje zwycięstwo powtórzył również w ubiegłym roku w Bułgarii. Wyróżnił się również w biegach przełajowych, w których zdobył w ciągu ostatnich pięciu lat złoty, srebrny i dwa brązowe medale.

Tadese_Photo.jpg

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ten wyczynowy lekkoatleta będzie uczestniczył w jubileuszowej 15 rocznicy Hervis Prague Half Marathon, mówi Carlo Capalbo, przewodniczący komitetu organizacyjnego Prague International Marathon. W Pradze ponownie będą pokonywane rekordy!, dodaje z entuzjazmem.
Alfred Eichblatt, generalny dyrektor Hervis Sport, mówi: Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią projektu RunCzech, przede wszystkim Hervis Prague Half Marathon. Nasz wyścig był w  2012 roku najszybszym półmaratonem świata i mam nadzieję, że ten rok przyniesie rekord świata.

Zersenay Tadese, który w lutym będzie obchodził 29 urodziny, biega każdego roku bardzo ograniczoną liczbę biegów, które starannie selekcjonuje. Naprawdę cieszymy się, że w tym roku wybrał właśnie Pragę, dodaje Jana Moberly, koordynatorka elitarnych lekkoatletów z zespołu organizacyjnego. 
Na starcie Tadese ustawi się między innymi obok Philemona Limo z Kenii, który w 2011 roku przebiegł jako pierwszy w Czeskiej Republice półmaraton poniżej granicy jednej godziny z czasem 59:30. Który z tych dwóch biegaczy przełamie linię mety w kwietniowym wyścigu w Pradze?
Hervis Prague Half Marathon należy do prestiżowych światowych biegów, które mogą się pochwalić najwyższym znakiem jakości od Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki IAAF Road Race Gold Label.

I nie tylko to. Ubiegłoroczny Hervis Prague Half Marathon, dzięki doskonałemu wynikowi etiopskiego biegacza Atsedu Tsegay 58:47, stał się najszybszym półmaratonem roku na całym świecie! Tsegay dzięki temu wspaniałemu wynikowi stał się czwartym najszybszym półmaratońskim biegaczem na świecie. 
Wyścig rozpoczyna się 6 kwietnia 2013 roku na praskim Placu Jana Palacha o godz. 12. Organizatorzy powiększyli możliwość uczestniczenia do 12 000 biegaczy, pomimo to pozostało już tylko ostatnich 1 000 miejsc! Myślę, że rejestrację na Hervis Prague Half Marathon zamkniemy ponownie ponad dwa miesiące przed wyścigiem, przestrzega Václav Skřivánek z zespołu organizacyjnego.