7 października 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Podsumowanie wyników ankiety po Maratonie Warszawskim


pomaratonie 1


Zapytaliśmy po Maratonie Warszawskim jakie są Wasze odczucia związane z tą imprezą. Chcieliśmy poznać Wasze opinie oraz w pewien sposób przyczynić się do polepszenia najważniejszych dla Was kwestii. Pytaliśmy nie tylko o sam bieg, czyli przebieg trasy, warunki na trasie itd., ale byliśmy ciekawi całego zaplecza, które towarzyszy zorganizowaniu tak wielkiej i ważnej dla biegaczy imprezy. Poprosiliśmy Was o wypełnienie ankiety, której wyniki w tym oto miejscu prezentujemy.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Nie narzucaliśmy odpowiedzi, jeśli chodzi o to co uważacie za największy atut biegu, co należałoby zmienić, jak wyglądało zaplecze okołobiegowe oraz expo przed maratonem. Tu mieliście dowolność wypowiedzi. Dodaliśmy także dowolną możliwość komentarza do pakietu startowego.

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich aspektów, o których pisaliście, ale przedstawimy te, które najczęściej pojawiały się w waszych wypowiedziach.

Ankieta została przeprowadzona na portalu bieganie.pl w dniach od 25 do 28 września 2011. W naszej ankiecie wzięły udział łącznie 294 osoby, w tym  91,8% stanowili biegacze i  8,2% biegaczki. Taki udział kobiet w ankiecie nie dziwi, gdyż jest proporcjonalny do udziału kobiet w Maratonie Warszawskim. W tym roku ukończyło go 4061 osób, w tym 397 kobiet, które stanowiły ponad 9% wszystkich uczestników.

Dla 41,64 % z Was to był pierwszy w życiu maraton, z tych
rozpoczynających swoją przygodę z maratonami 100% osób było zadowolonych
ze swojego wyniku. Wybór pierwszego maratonu może świadczyć o ogólnej
dobrej opinii wśród biegaczy na temat maratonu.

Organizacja, pakiet, wpisowe

Prawie jednogłośnie odpowiadaliście, że zapisy elektroniczne oraz biuro zawodów, komunikacja z uczestnikami, informacje przed biegiem działały szybko, sprawnie i bez zarzutów. Biorąc pod uwagę  fakt, iż ok. 38 % uczestników biegu było z samej
Warszawy, nie dziwi, że aż 78% z ankietowanych mieszka blisko, w związku
z czym nocleg nie był potrzebny.
60% z was uznało,  że relacja kwoty wpisowego do tego co zaoferował bieg była w porządku.
Zdecydowana większość ankietowanych, bo 68,26 % oceniła, że pakiet startowy był przeciętny.

Wasze głosy rozłożyły się równomiernie w przypadku oceny medalu. Dla
36,86%  Was medal był oryginalny, dla kolejnych 30,38% wyjątkowo ładny i
odzwierciedlający charakter imprezy i dla pozostałych 33,11%
standardowy. Wynika to pewnie z tego, że w ocenie wyglądu rządzi
zazwyczaj kwestia gustu…

Niewiele osób narzekało na zbyt małą liczbę toalet.

Trasa, zabezpieczenie, oznaczenia

Zdecydowanie jednym z ważniejszych aspektów na trasie jest oznaczenie kilometrów, które ma duży wpływ na świadomość dokładnego dystansu, kontroli czasu, zwłaszcza dla osób, dla których wynik jest bardzo ważny i gdzie liczą się każde sekundy. I tak dla 75% kobiet i ponad 56% mężczyzn kilometry były oznakowane idealnie, co na pewno należy uznać za duży plus biegu.

Należy podkreślić, że wśród wszystkich ankietowanych 69,28% osób było zadowolonych ze swojego wyniku.

Okazuje
się, że Wasze zadowolenie (czy też nie) z wyniku nie wpłynęło jednak w
żaden sposób na to jak oceniliście trasę pod względem jej atrakcyjności
wizualnej, wygody i szybkości, oznakowania czy też jak waszym zdaniem
kształtowała się relacja kwoty wpisowego do tego co oferował bieg.

W
obu grupach tych zadowolonych i tych nie, ok. 20% uważało, że trasa
była poprowadzona ulicami miasta z dużą ilością ciekawych obiektów na
trasie, dla kolejnych 20% trasa była zbyt monotonna, dla podobnej liczby
osób trasa była malownicza a dla największej liczby, bo aż ok. 40% osób
trasa była zbyt prowincjonalna jak na Stolicę Polski.

Spośród
osób zadowolonych i niezadowolonych z wyniku trasa była szeroka, biegło
się super, idealna do bicia rekordów (odpowiednio 29% i 23%) a dla
większości trasa była ok. pod względem wygody (odpowiednio dla 56% i
64%).

Największym problemem, który najbardziej utrudniał wam bieg i o którym
pisała większość z was, byli na trasie rowerzyści i rolkarze spoza
organizacji biegu, którzy nawet nieświadomie mogli doprowadzić do nie
jednej groźniejszej stłuczki z jakimś uczestnikiem maratonu. Były też
momenty, w których nie było idealnego zabezpieczenia jeśli chodzi o
przejeżdżające samochody i autobusy. Biegacz, który ma za sobą
kilkadziesiąt przebiegniętych kilometrów raczej nie będzie potrafił
szybko zareagować, kiedy ktoś będzie na niego wjeżdżał…stwarzało to
momentami niebezpieczne sytuacje, mamy nadzieję, że w przyszłości trasa
będzie lepiej zabezpieczona.

Dla niektórych osób, które wzięły
udział w ankiecie trasa okazała się zbyt wąska na starcie i na mecie,
gdzie np. na starcie maratończyków wymijali uczestnicy Biegu
Olimpijskiego.

Wiele osób wolałaby, żeby trasa maratonu
prowadziła, tak jak w latach poprzednich przez bardziej ciekawe miejsca
Stolicy, m.in. żeby zaczynała się na starówce, a następnie prowadziła
przez mosty, parki, przez centrum a nie obrzeża Warszawy. Uważacie, że
chociażby dla przyjezdnych byłoby to większą atrakcją, lepszą promocją
miasta. Malownicza trasa zdecydowanie przyciąga większą liczbę
startujących, tymczasem ta, była dla was momentami zbyt monotonna. Sporo
osób pisało w swoich odpowiedziach na temat kwestii, które należy
zmienić, o niebezpiecznych dziurach i garbach na trasie, bieganiu po
piaskach, itd., być może dlatego 10,58% z Was nie przyznałoby atestu
takiej trasie. Jednocześnie przez to, że trasa prowadziła przez
prowincje a nie centrum Warszawy było też zdecydowanie mniej kibiców,
których brakowało zwłaszcza  w tych najgorszych dla maratończyków
momentach.

Punkty odżywcze – w trakcie i po, strefa dla kibiców

Bardzo pozytywnie ocenialiście również punkty odżywcze, zresztą to był też jeden z najczęściej wymienianych najlepszych aspektów biegu, choć były komentarze, że dla maratończyków, którzy biegli w końcówce stawki brakowało na trasie
wody i jedzenia.

Nie było jednak zgodności co do waszych opinii związanych ze strefą dla rodzin i kibiców. Połowa osób uważa, że było wystarczająco dużo miejsca a druga połowa uważa odwrotnie. Ok. 60% chciałoby jednak, żeby ta strefa wydzielona dla rodzin była.

Co do zaplecza okołobiegowego, to większość z was była ogólnie zadowolona, choć co niektórzy uważają, ze powinno być jednak trochę więcej miejsca wydzielonego dla biegaczy na mecie oraz dla ich rodzin. Spośród niektórych biorących pierwszy raz udział w maratonie zabrakło już jedzenia na mecie. Może rzeczywiście warto pomyśleć chociażby o karteczkach na jedzenie i picie, bo wiadomo, że biegacze po biegu są głodni i spragnieni i jak widzą dużo picia i jedzenia to mają ochotę wziąć wszystko.

Expo

Niecałe 25% osób spośród tych, które pierwszy raz w życiu brały udział w maratonie nie korzystało z expo. Jednocześnie 27% z tych osób nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Można przypuszczać, że temat expo jest jeszcze mało znany zwłaszcza wśród początkujących biegaczy. Może wynikać to z tego, że być może brakuje jakiejś informacji, czy czegoś co by przyciągnęło uwagę uczestników biegu. Niektórzy mogą nie wiedzieć, że jest to doskonała okazja do kupienia odzieży biegowej czy też wypróbowania produktów kilku firm w jednym miejscu.

Jeżeli chodzi o opinie na temat expo spośród tych osób, które skorzystały i oceniły, to były one naprawdę różne. Większość jednak uważała że ogólnie expo było ok., jednak było zbyt ciasno, co nie pozwalało na dłuższe pozostanie i dokładne obejrzenie proponowanego sprzętu. Dla większości z was również był za mały wybór produktów i za mała liczba stanowisk jak na taki duży maraton. Być może organizatorzy zwrócą na to uwagę bo przecież expo jest zarówno doskonała promocją dla sprzedawców jak i każdy biegacz może znaleźć w jednym miejscu coś dla siebie. Pochwaliliście też relacje live i ogólnie wywiady. Podobało wam się, to że można było zobaczyć znane osoby posłuchać rozmów z nimi itd.

Jedna osoba zwróciła uwagę na pijaństwo uprawiane przez jednego z wystawców na terenie Targów, z naszych informacji wynika, że w przypadku tego wystawcy jest to od lat sprawa nagminna i nie rozumiemy dlaczego organizatorzy to tolerują.

Atmosfera

Zdecydowanie najważniejszym aspektem, który powtarzał się niemal w każdej waszej odpowiedzi i który uznawany był za najlepszy atut biegu, była wręcz niesamowita atmosfera biegu a do tego bardzo duża liczba startujących jak na oczywiście maraton odbywający się w Polsce.

Niewiele mniej z was podawało za najlepszą cechę ogólnie dobrą organizację. Większość z Was była zachwycona faktem, iż start i meta były usytuowane w idealnym miejscu jakim była Agrykola. Nie kryliście swojego zadowolenia z obsługi punktów odżywczych na trasie oraz na mecie, dla większości was zachwycająca była gęstość rozmieszczenia tych punktów. Dla większości trasa była w miarę płaska i szybka, nadawała się do bicia rekordów.  Do tego przez cały bieg zagrzewali was kibice na trasie. Zachwyceni byliście również oprawą startu i mety a także muzyką na trasie.

Spora część z was była również zadowolona z samego faktu, że przebiegła maraton oraz z wymarzonej pory roku na start w maratonie jaką jest jesień.

Z waszych opinii ogólnie rysował się obraz naprawdę udanego maratonu pod względem organizacji. Wymienialiście również w jego pozytywnych cechach trasę prowadzącą przez ciekawe miejsca Stolicy, jak np. Łazienki, brak tłoku przy odbiorze depozytów, szeroki start, oznaczenie trasy, szatnie , masaże.

Podsumowując.

Maraton Warszawski okazał się imprezą ze wspaniałą atmosferą, dobrą organizacją, świetną obsługą na punktach odżywczych, w miarę ciekawą trasą, dosyć płaską i szybką. Choć jednocześnie brakowało odcinków przez centrum a zbyt dużo było po prowincjach stolicy i poza tymi nieszczęsnymi rolkarzami i rowerzystami na trasie, co na pewno koniecznie trzeba zmienić. Ogólny jednak z Waszych odpowiedzi płynie wniosek, że impreza staje się coraz lepsza i jej organizacja osiąga coraz wyższy poziomom. Cytując jedną z Waszych wypowiedzi: „Wreszcie maraton godny Warszawy”.

Koszulki techniczne bieganie.pl wylosowali:

Maciej Wesołowski, Marcin Sochocki, Maciej Mszyca

Poniżej liczbowe ujęcie ankiety:

Pytanie Liczba głosów % głosów
Jak były oznakowane kilometry?
idealnie 184 62.8 %
wyraźnie, ale czasem nie równo 108 36.86 %
fatalnie 2 0.68 %
Jak wyglądała trasa?
ulicami miasta, dużo ciekawych obiektów na trasie 51 17.41 %
zbyt monotonna 55 18.77 %
malownicza 58 19.8 %
zbyt prowincjonalna jak na Stolicę kraju 130 44.37 %
Jak oceniasz warunki na trasie, wygodę, szybkość?
szeroka trasa, biegło się super, idealna do bicia rekordów 81 27.65 %
było ok. 174 59.39 %
przeszkadzały m.in.. samochody 16 5.46 %
wąska trasa, niewygodna, wyboista, trudności w wyprzedzaniu 23 7.85 %
Czy była wystarczająca liczba toalet?
TAK 129 44.03 %
NIE 43 14.68 %
Nie korzystałem 122 41.64 %
Czy w strefie wydzielonej dla biegaczy po biegu było też miejsce dla rodzin/kibiców?
tak, i tak jest zdecydowanie lepiej 115 39.25 %
nie, i tak jest lepiej 91 31.06 %
tak, ale wolałbym, żeby to zmienić 28 9.56 %
nie i warto to zmienić 60 20.48 %
Jakie było wsparcie karetek na trasie?
zbyt mało jak na panujące warunki atmosferyczne…. 26 8.87 %
wystarczająca liczba 268 91.47 %
Co myślisz o medalu?
oryginalny 108 36.86 %
wyjątkowo ładny, odzwierciedlający charakter imprezy 89 30.38 %
standardowy 97 33.11 %
dla niektórych zabrakło medali… 0 0 %
Punkty odżywcze
mnóstwo punktów odżywczych 73 24.91 %
wystarczająca ilość 201 68.6 %
picia dużo, mało jedzenia 14 4.78 %
picia mało, dużo jedzenia 5 1.71 %
zbyt mała ilość wszystkiego 1 0.34 %
nie było wogóle 0 0 %
Jak wyglądały zapisy elektroniczne?
szybko, sprawnie, bez zarzutów 290 98.98 %
kiepska informacja zwrotna 4 1.37 %
Jak działało biuro zawodów?
szybko i sprawnie 288 98.29 %
mały chaos 6 2.05 %
Jak oceniasz relację kwoty wpisowego do jakości tego co oferował bieg?
Drogo 97 33.11 %
W porządku 194 66.21 %
Tanio 3 1.02 %
Jak oceniasz pakiet startowy?
super 45 15.36 %
przeciętnie 200 68.26 %
ubogi 49 16.72 %
Możesz skomentować 0 0 %
Komunikacja z uczestnikami, informacje przed biegiem
wzorowo – bieżące informacje na maila/na stronie 282 96.25 %
zbyt późne istotne informacje na maila/na stronie 12 4.1 %
Jak wyglądała baza noclegowa?
mieszkam blisko, nocleg nie był potrzebny 224 76.45 %
nocleg zapewniony i to w niskiej cenie 3 1.02 %
darmowy nocleg 13 4.44 %
nocleg zapewniony ale zbyt drogi 2 0.68 %
informacje o polecanych noclegach na stronie 6 2.05 %
musiałam/em szukać na własną rękę noclegu 46 15.7 %
Skąd dowiedziałeś/aś się o biegu?
internet 251 85.67 %
radio 0 0 %
telewizja 3 1.02 %
prasa 8 2.73 %
od znajomych, rodziny 32 10.92 %
Czy myślisz, że słusznie trasa otrzymała atest?
Nie 31 10.58 %
Tak 263 89.76 %
Czy to był Twój pierwszy maraton?
Tak 122 41.64 %
Nie 172 58.7 %
Czy jesteś zadowolony/na ze swojego wyniku?
Tak 203 69.28 %
Nie 91 31.06 %

Możliwość komentowania została wyłączona.