Olha Lyakhova
28 lutego 2022 Krzysztof Brągiel Sport

Olha Lyakhova: Putin i Łukaszenka – spłoniecie w piekle!


Ukraińcy bronią swojej ziemi. Nie tylko prezydent Wołodymyr Zełenski czy Witalij Kliczko zostali w ojczyźnie, aby stawić czoło okupantowi. Biegaczka Olha Lyakhova, choć teoretycznie mogłaby teraz obserwować rozwój wydarzeń z każdego miejsca na ziemi, jest w rodzinnym Krzemieńczuku. W emocjonalnym wpisie na Instagramie informuje, jak można pomóc miejscowej ludności.

Olha Lyakhova, to jedna z najlepszych ukraińskich biegaczek na 800 m w historii (z życiówką 1:58.64). Cztery lata temu w Berlinie sięgnęła po brąz mistrzostw Europy. Regularnie gościliśmy ją w Polsce m.in. podczas mitingów Copernicus Cup i Memoriału Janusza Kusocińskiego. Biegaczka aktualnie znajduje się w rodzinnym Krzemieńcu, w centralnej Ukrainie. Miasto pełni rolę portu nad Dnieprem i jak donoszą specjaliści z Ośrodka Studiów Wschodnich jest celem jednostek rosyjskich.

Lyakhova w niezwykle emocjonalnym wpisie na Instagramie prosi o wpłaty na walkę z okupantem. Potrzeby są duże. Brakuje leków, żywności, ubrań czy środków czystości. Biegaczka podała trzy numery rachunków, osobno dla wpłat w euro, dolarach i hrywnach. Lyakhova nie ma złudzeń, że za inwazję na jej kraj odpowiadają nie tylko władze Rosji, ale też Białorusi.

Poniżej cały wpis:


Drodzy przyjaciele !!
Jestem w moim rodzinnym mieście Krzemieńczuk.
Chcę pomóc Ukrainie bronić się przed wrogiem.
Możesz pomóc Ukrainie i naszemu miastu Krzemieńczuk. Osobiście zbieram fundusze i kupuję artykuły pierwszej potrzeby na obronę naszego miasta i innych miast Ukrainy. Kiedy nadejdzie wróg, będziemy gotowi do obrony naszej ziemi. My, Ukraińcy, jesteśmy silnym narodem i zrobimy wszystko, aby wypędzić okupantów z naszych ziem. Rosjanie i Białorusini, którzy po prostu milczą, jakby nic się nie działo, jesteście współwinni zbrodni!
Putin i Łukaszenka – spłoniecie w piekle !!!
Nasi ludzie wam tego nie wybaczą.
Prawda jest za nami i wygramy tę wojnę!
Wielu pytało mnie, jak pomóc…
Obecnie w moim mieście brakuje: leków, żywności, latarek, termosów, baterii, ciepłych ubrań, mydła, pasty do zębów, materacy, poduszek i wielu innych rzeczy.
Lista jest na bieżąco aktualizowana.
Proszę o pomoc!

Dane do wpłat w Euro i Dolarach:
Euro :€
Beneficiary: Olha Liakhova
Account: UA713005280000000262071617976
Beneficiary’s bank: OTP Bank JSC
01601, Kyiv, 43 Zhylyanska Str.
SWIFT code: OTPVUAUK

Dollar:$$$
Beneficiary: Olha Liakhova
Account: UA863005280000000262031417996
Beneficiary’s bank: OTP Bank JSC
01601, Kyiv, 43 Zhylyanska Str.
SWIFT code: OTPVUAUK


To nie pierwszy raz, gdy Krzemieńczuk mierzy się z najeźdźcą. Miasto przeżyło okupację niemiecką podczas II Wojny Światowej. W wyniku działań wojennych zostało zrównane z ziemią w około 90 procentach. Oby historia się nie powtórzyła.

Zdjęcie: Alfaguarilla / shutterstock

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.