RJ2 0599
6 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Bieżnia

Natalia Kaczmarek z podium na otwarcie Diamentowej Ligi

Najlepiej na otwarcie cyklu Diamentowej Ligi w sezonie 2023 zaprezentowała się Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów, zajmując trzecie miejsce. W tym samym biegu na siódmej pozycji finiszowała Justyna Święty-Ersetic. Trzecią Polką w Doha była wracająca do ścigania Angelika Cichocka, która jednak nie będzie mogła zaliczyć swojego występu do udanych.

Dwie nasze reprezentantki w biegu na jedno okrążenie rozpoczęły swoją rywalizację dość ostrożnie. Początek sezonu to zawsze spora niewiadoma jeżeli chodzi o formę, szczególnie po pracowitym sezonie halowym. Bieg wygrała zawodniczka z Dominikany Marileidy Paulino z wynikiem 50.51. Natalia Kaczmarek finiszowała na trzecim miejscu z czasem 51.64, a Justyna Święty-Ersetic z 53.08.

8.Kyra JEFFERSONUSA54.00

Bieg na 1500 metrów kobiet wygrała dwukrotna mistrzyni olimpijska Faith Kipyegon. Jej czas 3:58.57 to nowy rekord tego sezonu na świecie. Wcześniej zwyciężała w Doha na 800m w 2020 i 2021 roku. Diribe Welteji z Etiopii również złamała barierę 4 minut i zajęła drugie miejsce z czasem 3:59.34, wyprzedzając swoją rodaczkę Freweyni Hailu (4:00,29) oraz australijskie biegaczki Jessicę Hull (4:00,90) i Abbey Caldwell (4:01:15). Nasza reprezentantka Angelika Cichocka niestety nie podołała bardzo szybkiemu tempu biegu, kończąc rywalizację na 13 pozycji z czasem 4:17.75.

1.Faith KIPYEGONKEN3:58.57
2.Diribe WELTEJIETH3:59.34
3.Freweyni HAILUETH4:00.29
13.Angelika CICHOCKAPOL4:17.75

Czwartym reprezentantem Polski w Doha był Norbert Kobielski, który wynikiem 2.18 zajął 4 miejsce na 7 sklasyfikowanych zawodników.

W innych biegach najbardziej wartościowe wyniki padły na dystansach sprinterskich. Nowy rekord mitingu oraz najlepszy wynik sezonu na świecie uzyskała Sha’Carri Richardson z czasem 10.76. To był najbardziej emocjonujący moment w Doha, ponieważ Richardson pobiegła wolniej o 0,03 sekundy od siedmioletniego rekordu spotkania, należącego do nieżyjącej już Tori Bowie, która zmarła na początku tego tygodnia. Mistrzyni świata na 200 m Shericka Jackson zajęła drugie miejsce z wynikiem 10.85, pokonując byłą mistrzynię na 200 m Dinę Asher Smith (10.98).

W biegu na 200 metrów mężczyzn mistrz świata na 100 metrów Fred Kerley pokonał na ostatnich 40 metrach srebrnego medalistę olimpijskiego na 200 metrów i zwycięzcę Diamentowej Ligi z 2021 roku, Kenny’ego Bednarka, wygrywając 200 metrów w 19.92. Bednarek zajął drugie miejsce z czasem 20.11, wyprzedzając finalistę olimpijskiego Aarona Brown’a z Kanady (20.20).

Rekordzista świata na 3000 metrów w hali, Lamecha Girma, wygrał bieg na 3000 metrów z czasem 7:26.18. Mistrz olimpijski na 10000 metrów Selemon Barega dotarł na metę drugi z nowym rekordem życiowym – 7:27.16. Trzeci Berihu Aregawi również uporał się z granicą 7:30, finiszując w 7:27.61. Mistrz olimpijski w biegu na 3000m z przeszkodami Soufiane El Bakkali zajął czwarte miejsce z czasem 7:33.67, wyprzedzając byłego mistrza świata na 1500m Timothy’ego Cheruiyota (7:36.72) i Getneta Wale’a (7:36.81).