przedwojewski 1
22 grudnia 2022 Karolina Obstój Sport

Najlepsi polscy biegacze górscy 2022 według ITRA


Wyniki biegaczy ulicznych łatwo do siebie porównać. Ten, kto pobiegł szybciej jest lepszy i wyżej plasuje się w rankingu. Proste. Porównanie biegaczy górskich jest o wiele bardziej skomplikowane. Biegi górskie różnią się przede wszystkim długością i przewyższeniem i trudno je do siebie miarodajnie porównać. Punktacja ITRA wychodzi temu naprzeciw i daje narzędzie umożliwiające – w sposób jak najbardziej obiektywny – porównanie biegaczy górskich i sklasyfikowanie ich w rankingu. Zobaczmy zatem, które Polki i którzy Polacy plasują się najwyżej w rankingu ITRA.

TOP 5 Polacy

Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą zestawienie pięciu najwyżej punktowanych Polaków i Polek w klasyfikacji ITRA. Ogólny wskaźnik ITRA (Performance Index ITRA) jest obliczany na podstawie średniej ważonej maksymalnie 5 najlepszych wyników uzyskanych przez biegacza w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

#Imię i nazwiskoOgólny wskaźnik ITRAPozycja na świecie
1Bartłomiej Przedwojewski92211
2Andrzej Witek882100
3Marcin Kubica868182
4Dawid Malina 865199
5Krzysztof Bodurka860233

Biegaczem, który zasługuje na szczególne wyróżnienie spośród tej piątki, jest z pewnością Dawid Malina, który posiada tylko jeden bieg punktowany w ITRA. Jeden start zapewnił mu od razu wejście do TOP 5 w Polsce*. Choć warto zaznaczyć, że Dawid startował w większej liczbie biegów górskich, ale nie były one punktowane przez ITRA.

*Biegacze, którzy nie mają 5 wyników, będą mieli Performance Index,  obliczany na podstawie ich dostępnych wyników, ale biegacz z co najmniej 5 wynikami będzie miał przewagę nad kimś z mniejszą liczbą wyników.

kubica
Marcin Kubica / zdjęcie: GTWS

TOP 5 Polki

#Imię i nazwiskoOgólny wskaźnik ITRAPozycja na świecie
1Dominika Stelmach77324
2Katarzyna Wilk74592
3Paulina Tracz742102
4Katarzyna Solińska742103
5Martyna Kantor 727170

Wśród kobiet trudno mówić o zaskoczeniu. Wszystkie pięć biegaczek są medalistkami Mistrzostw Polski w biegach górskich i od kilku lat prezentują wysoki poziom sportowy w biegach górskich. Biegaczką, która najpóźniej wkroczyła do czołówki polskich góralek jest Katarzyna Wilk. Pierwszy medal Mistrzostw Polski wywalczyła w 2021 r.

Kto jest najlepszym polskim biegaczem górskim?

Patrząc na męskie TOP 5 można wysnuć wniosek, że najlepsi polscy górale biegają dystanse w okolicy maratonu i półmaratonu. Przykładowo top 5 wyników Andrzeja Witka to biegi na dystansie: 26, 33, 43, 46 i 53 km. Najlepiej punktowane biegi Marcina Kubicy oscylują wokół dystansu od 20 km do 36 km. W przypadku Krzysztofa Bodurki są to dystanse od 19 km do 46 km, a Dawid Malina zapunktował jednym biegiem na 25 km.

W przypadku kobiet sytuacja jest odmienna. Cała pierwsza piątka to biegaczki specjalizujące się przede wszystkim w biegach ultra i okołomaratońskich. Katarzyna Wilk wśród swoich top 5 wyników w punktacji ITRA ma same biegi na dystansie ultra. Dominika Stelmach i Paulina Tracz najlepiej zapunktowały czterema biegami ultra i jednym krótszym. Top biegi Martyny Kantor oscylują wokół dystansów od 32 do 43 km. Ciekawie sytuacja wygląda w przypadku Katarzyny Solińskiej. Bowiem, mimo że Kasia specjalizuje się w biegach ultra, to nadal jej cztery najlepiej punktowane biegi to dystanse okołomaratońskie i tylko jeden bieg na dystansie ultra.

TOP 3 według dystansu

Ogólny wskaźnik ITRA wykorzystuje średnią ważoną 5 najlepszych wyników każdego biegacza z ostatnich 36 miesięcy, niezależnie od dystansu (na tej podstawie powstały rankingi przedstawione powyżej). ITRA prowadzi również punktację według kategorii (vertical, 10 km, półmaraton, maraton, 50 km, 50 mil, 100 km, 100 mil, endurance), która również jest średnią ważoną 5 najlepszych wyników z jednej kategorii dystansu. Poniżej przedstawiamy zestawienie top 3 wyników Polaków i Polek w trzech wybranych kategoriach.

Półmaraton – najlepsi biegacze górscy

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Bartłomiej Przedwojewski901
2Marcin Kubica868
3Andrzej Witek866

Półmaraton – najlepsze biegaczki górskie

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Dominika Stelmach744
2Katarzyna Wilk709
3Katarzyna Solińska703

Maraton – najlepsi biegacze górscy

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Bartłomiej Przedwojewski907
2Andrzej Witek872
3Krzysztof Bodurka843
wilk
Katarzyna Wilk – zdjęcie: WMTRC, Thailand 

Maraton – najlepsze biegaczki górskie

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Martyna Kantor727
2Katarzyna Solińska727
3Katarzyna Wilk715

100 km – najlepsi biegacze górscy

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Bartłomiej Przedwojewski900
2Piotr Łobodziński 830
3Roman Ficek829

Zaskakująca dla wszystkich jest z pewnością pierwsza pozycja Bartłomieja Przedwojewskiego w klasyfikacji biegów na dystansie około 100 km. Przecież Bartek nie przebiegł dotychczas zawodów dłuższych niż maraton (klasyfikowanych w ITRA). Umieszczenie go w tym zestawieniu wynika z tego, że ITRA potraktowało finał Golden Trail Championship odbywający się w 2020 r. na Azorach (rozgrywany jako bieg etapowy w ciągu czterech dni),  jako bieg na dystansie 111 km. Stąd Bartek został potraktowany tak, jakby ukończył setkę.

100 km – najlepsze biegaczki górskie

#Imię i nazwiskoWskaźnik ITRA
1Katarzyna Wilk745
2Dominika Stelmach727
3Katarzyna Solińska721

Spośród tych trzech wybranych kategorii, w top 3 pojawiają się głównie nazwiska biegaczy, którzy zajmują miejsca 1-5 w kraju w klasyfikacji generalnej (niezależnie od dystansu). Z “nowych” nazwisk pojawili się tylko Piotr Łobodziński i Roman Ficek. To pokazuje, że pozostali biegacze są dość uniwersalni.

Jeśli szukacie biegów w górach zapraszamy do nowej odsłony kalendarza biegów górskich.

Zestawienia przygotowane według danych dostępnych na ITRA na dzień 19.12.2022.

Zdjęcie tytułowe GTWS / facebook

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.