19 października 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Świata ponownie w Sopocie?


Sopot ma szansę po raz drugi zorganizować Mistrzostwa Świata. Po udanych Halowych Mistrzostwach Świata, które odbyły się 2014 roku tym razem Sopot ubiega się o organizację mistrzostw w półmaratonie.

O chęci zorganizowania Mistrzostw Świata w półmaratonie władze Sopotu i organizatorzy tamtejszego półmaratonu informowali już na początku bieżącego roku. 

W 2014 roku nasze miasto zorganizowało Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Był to ogromny sukces organizacyjny i promocyjny, który zachęcił nas do starań o kolejną imprezę mistrzowską. W 2018 roku chcemy być gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i pomysłodawca sopockiego półmaratonu, którego pierwsza edycja odbyła się 2 maja.

Dziś IAAF oficjalnie potwierdził kandydaturę Sopotu, który wraz z Kopenhagą i Walencją ubiega się o organizację Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2018 roku. Decyzję o tym które miasto zostanie gospodarzem tych zawodów Rada IAAF podejmie podczas posiedzenia w Monako, które zaplanowano na 26-27 listopada.

Półmaratońskie mistrzostwa globu organizowane są przez IAAF od 1992 roku. Do 2009 zawody odbywały się rokrocznie, natomiast od 2010 wprowadzono interwał dwuletni (mistrzostwa mają miejsce w latach parzystych). Organizatorem najbliższych mistrzostw będzie Cardiff. Zawody odbędą się 26 marca 2016 roku.

Od 2014 roku, czyli od mistrzostw w Kopenhadze mistrzostwa świata odbywają się z udziałem amatorów. Oznacza to, że w przypadku zwycięstwa Sopotu mistrzostwa odbyłyby się w ramach PKO Półmaraton Sopot, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku i zgromadziła na starcie ponad 1000 osób.

Możliwość komentowania została wyłączona.