19 października 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

AeroReact, czyli nowy pomysł od Nike. Czy sprawdzi się w jesiennych warunkach? Konkurs dla czytelników.


Każdy biegacz dobrze zna to uczucie, kiedy zaraz po rozpoczęciu biegu temperatura ciała zaczyna drastycznie wzrastać. Oznacza to, że organizm podejmuje wysiłek termoregulacji, odparowując wilgoć 
w celu zachowania optymalnej temperatury.

Proces ten jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej prędkości i wydajności organizmu 
bez przegrzewania się. Jednak im bardziej ciało człowieka stara się schłodzić, tym trudniej jest 
mu pracować na optymalnym poziomie. Dlatego inżynierowie z Nike Explore Team (NXT) Sport Research Lab opracowali technologię Nike AeroReact: nową, lekką tkaninę, dostosowującą się do zmian temperatury przy ciele.

brianstewart.jpgSporty na świeżym powietrzu od zawsze wymagały nałożenia kilku warstw odzieży – mówi 
Brian Stewart, Vice President of NXT’s Apparel Innovation Postawiliśmy przed sobą pytanie: czy można stworzyć ubranie, które będzie dopasowywać się do termodynamiki ciała oraz do warunków pogodowych tak, aby nie trzeba było się przebierać.

Tak narodziła się koncepcja Nike AeroReact – bluzy wspomagającej zdolności termoregulacyjne organizmu, dzięki wykorzystaniu dwukomponentowego włókna. Ta specjalna przędza reaguje na parę wodną „otwierając” swoją strukturę, przez co maksymalizuje poziom wentylacji.

Jak wyjaśnia Steward: – Wszystkie nasze wysiłki koncentrują się na tym, aby sportowcy ćwiczyli efektywniej, mając gwarancję wygody. Zależy nam, by mogli skupić się wyłącznie na swoim celu. AeroReact to rozwiązanie adaptujące się do zmian pogodowych, zapewniając komfort treningu.

Opracowanie technologii AeroReact poprzedziło kilka lat badań, testów i prób. Powstałe prototypy zostały przekazane najlepszym na świecie biegaczom, którzy sprawdzali funkcjonalność technologii.

– Opinie sportowców nadały kierunek pracom naszego zespołu –
mówi Peter Harrison, Project Director 
of Nike Innovation, kierujący pracami nad AeroReact – Wielu z nich było zaskoczonych. Oczekiwali, 
że na pewnym etapie ćwiczeń będzie im za ciepło lub za zimno. Jednak w przypadku AeroReact 
nie zwracali na to w ogóle uwagi. Była to świetna informacja! Chcieliśmy, by mogli się skupić na tym 
co uwielbiają robić i w czym są najlepsi – dodaje.

aero anim

Adam Klein, bieganie.pl: – Pytanie tylko czy te włókna będą w stanie reagować na zmieniające się warunki wystarczająco szybko, czy nie będzie zbyt dużej bezwładności. Bluza nie jest tania, ponad 400 zł więc jest o czym myśleć.

Dla czytelników Bieganie.pl mamy konkurs, dzięki któremu dwie osoby (kobieta i mężczyzna) będą mogły się organoleptycznie przekonać, jak bluza reaguje na rosnącą temperaturę ciała i pot. Chcemy aby bluzy trafiły do zwycięzców możliwie szybko aby mogli podzielić się z nami swoimi opiniami. Dlatego konkurs trwać będzie tylko do czwartku 22 października w południe. Poniżej formularz konkursowy.

aeroManewoman

Bluza Nike AeroReact – w wersji dla pań z golfem oraz z rozpinaną stójką w wariancie męskim – jest dostępna od 1 października na nike.com.

Zadanie konkursowe

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu utworu rymowanego z tematyką związaną z bieganiem i z wykorzystaniem nazwy Nike. Zgłoszenia przyjmujemy do 22 października do południa. Można zgłaszać tylko utwory własne, wcześniej nie publikowane. Jeśli nie czujecie się na siłach w kwestii układania utworów wierszowanych, przekażcie informację znajomym, którzy to potrafią.

Wierszokleci – do klawiatur !

Możliwość komentowania została wyłączona.