19 października 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

ANKIETA: Polski długo lub średniodystansowy zawodnik wszech czasów


Podsumujmy wyniki ankiety jaką zrobiliśmy w minionym tygodniu wśród naszych czytelników. Wzorem brytyjskiego Athletics Weekly zapytaliśmy się, który zawodnik (mężczyzna) był biegaczem wszech czasów.

Athletics Weekly wybrał tylko tych zawodników długodystansowych, którzy mogli poszczycić się przynajmniej dwoma medalami z Igrzysk Olimpijskich z przynajmniej dwóch różnych Igrzysk. Trudno powiedzieć czy jest to efekty sugestii, czy rzeczywiste preferencje naszych czytelników, ale wyniki wyszły bardzo podobnie do tych brytyjskich. (czytaj: Haile Gebrselassie największym biegaczem wszech czasów)

glosowaniewszechczasow 1

Spróbujmy pokusić się o podobną ankietę, ale bazując tylko na polskich zawodnikach długiego i średniego dystansu. Ponieważ nie mieliśmy wielu olimpijskich osiągnięć, niech kryterium będzie choćby jeden medal na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata (na otwartym stadionie). Nie chodzi tutaj o obiektywną punktową ocenę tej "wszech czasowości", ale o to, którzy zawodnicy są w świadomości czytelników postrzegani jako zawodnicy "wszech czasów", o których pamiętamy. Oto nazwiska wybrane wg wspomnianego kryterium i ich największe osiągnięcia:

Paweł Czapiewski Brąz na 800 m na Mistrzostwach Świata w Edmonton 2001
Zdzisław Krzyszkowiak Złoto na 3000 m pprz na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960
Adam Kszczot Srebro na 800 m na Mistrzostwach Świata w Pekinie 2015
Janusz Kusociński Złoto na 10000 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles 1932
Bronisław Malinowski Złoto na 3000 m pprz na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980
Bogusław Mamiński Srebro na 3000m pprz na Mistrzostwach Świata w Helsinkach 1983
Kazimierz Zimny Brąz na 5000 m na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960

Możliwość komentowania została wyłączona.