philips
 
2 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kara Goucher odpowiada Salazarowi


Kara Goucher – zawodniczka, która zarzuca Alberto Salazarowi dopingowe nieprawidłowości, po swoim starcie w mistrzostwach USA wydała oświadczenie dotyczące ostatnich wydarzeń. 36-letnia biegaczka na długie dystanse ogłosiła, że po nadaniu programu w BBC na temat praktyk stosowanych w Nike Oregon Project zgłasza się do niej coraz więcej osób mających informacje na temat nieprawidłowości tam stosowanych. Przyznała również, że podczas mistrzostw USA rozgrywanych w ostatni weekend w Oregonie była zastraszana i grożono jej kilkukrotnie. 

Jak pamiętamy, w ubiegłym tygodniu Alberto Salazar wydał bardzo obszerne oświadczenie, w którym zaprzecza wszelkim oskarżeniom i stara się wyjaśnić wszelkie poruszane w dokumencie BBC kwestie – LINK.

Watch more videos on Flotrack

„To ciężar, który nosiłam ze sobą od wielu lat” – przyznała Kara Goucher podczas emocjonalnego wywiadu udzielonego zaraz po starcie na 5000m, w którym zajęła odległe, 18. miejsce. „Chcę, aby mój syn był zdolny uwierzyć w sport i otaczający go system. Dlatego pragnę, by USADA (Amerykańska Komisja Antydopingowa) przedstawiła, co do tej pory zrobiła, aby sprawiedliwość dosięgła każdego, kto jest zamieszany w tą sprawę”.

„Ostrzegano mnie, że tak to się może skończyć – i wiedziałam, że tak się stanie – ale cierpię o wiele bardziej, niż przypuszczałam” – przyznaje Goucher.

Chwilę później dodaje: „Mam nadzieję, że prawda jak najszybciej wyjdzie na jaw. Cały czas docierają do mnie sygnały, o kolejnych nieprawidłowościach związanych z Alberto Salazarem, więc będę dociekała prawdy dalej”.

„Chciałabym pomóc też ludziom, którzy zwrócili się do mnie o pomoc i którzy zwracają się również do USADA. Sprawa staje dużo ważniejsza, jeżeli przychodzi też od innych” – mówi Goucher.

Zapytana o to, czy popiera pozostanie w grupie Salazara najbardziej znanych zawodników –  Mo Faraha i Galena Ruppa odpowiedziała: „Oni uznają swoją wersję i mają do tego prawo”. Przyznaje jednak: „Moje doświadczenia to moje doświadczenia. Tylko ja mogę się nimi podzielić".

Goucher zapowiada, że wkrótce poda kolejne dowody na stosowanie dopingu wśród uczestników Oregon Project.

Goucher Kara 540Jak wiemy, były i szczęśliwe czasy współpracy Goucher i Salazara. Pod opieką tego trenera zawodniczka zdobyła brązowy medal w biegu na dystansie 10 000m na mistrzostwach świata w Osace 2007, zakwalifikowała się również na igrzyska olimpijskie do Pekinu i zajęła 3. miejsce w Maratonie Bostońskim. Po przerwie macierzyńskiej w 2010 roku Goucher i jej mąż – Adam opuścili Oregon Project.

Kara Goucher na początku przez niektórych była uznawana za histeryczkę, której nie bardzo wierzono w to, co mówiła. Mimo to, biegaczka uparcie dąży do udowodnienia swoich racji. Dopóki jednak nie poprze swoich słów konkretnymi dowodami, możemy jedynie czekać na dalszy rozwój wydarzeń…

Po prawej: Kara Goucher w 2011 roku, w czasach kiedy biegała w Nike Oregon Project (photo by Jane Monti for Race Results Weekly)