ilcyszyn
18 czerwca 2023 Karolina Obstój Sport

Julita Ilczyszyn biegiem przez kolejną pustynię. Niesamowite wyzwanie

Julita Ilczyszyn w 2022 roku została pierwszą Polką, która ukończyła biegi na 4 pustyniach zdobywając tytuł 4 Deserts Grand Slam. Przed nią kolejne wyzwanie – Gobi March, który odbędzie się w terminie 18-24 czerwca. Jeśli Julita ukończy te zawody – a tego jej życzymy – to zostanie pierwszą Europejką, która przebiegła 5 pustyń, w ramach biegów organizowanych przez Racing The Planet.

Wielki pustynny szlem polega na pokonaniu w ciągu jednego roku biegów na czterech pustyniach: Namib, Gobi, Atacama i Antarktyda. Dystans każdych zawodów to 250 km, podzielonych na 6-dniowe etapy. W 2022 r. bieg na Gobi nie odbył się, z powodu „zamknięcia” pustyni podczas pandemii. Jednak żeby umożliwić zainteresowanym zdobycie 4 Deserts Grand Slam, organizator wyzwania dokonał w 2022 roku zamiany pustyni z Gobi na pustynię w Gruzji.

W 2023 roku Gobi została otwarta i Julita Ilczyszyn marzyła o zdobyciu kolejnej pustyni, ale nie wiedziała, czy to się uda ze względów finansowych. Wpisowe na tego typu zawody, to koszt około 20 tys. zł. Julita miała jednak niebywałe szczęście. Spośród śmiałków, którzy zdobyli wielkiego pustynnego szlema w 2022 r., organizator nagradzał jedną, losowo wybraną osobę możliwością udziału w biegu na dowolnej pustyni. Tym szczęśliwcem została Julita, a o tej zabawnej historii opowiedziała w rozmowie dla bieganie.pl.

Gobi Marsz 2023 rozpoczyna się 18 czerwca i będzie prowadził przez wspaniały region Karakorum w środkowej Mongolii.

• 250 km trasy podzielone jest na 6-dniowe etapy liczące od 35 do 45 km, za wyjątkiem The Long March na 80 km i 10 km celebracyjnego marszu, podczas ostatniego dnia wyzwania.
  • Przewyższenie na trasie wynosi łącznie +4461 m i -4052 m, a najwyższy punkt znajduje się na wysokości ok. 1765 m.
  • Zawodnicy będą przedzierać się przez szerokie mongolskie stepy, wydmy i wielkie skalne doliny. Trasa wiedzie również przez rozległe zielone łąki, stare lasy, mijając świątynie. Wyścig prowadzi przez pole bitwy Czyngis-Chana w kierunku wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Doliny Orkhon i dalej do starożytnego miasta Karakorum.

Do biegu zgłoszonych jest 113 osób. Wyniki można śledzić tutaj. Oprócz Julity, w zawodach startuje jeszcze czterech Polaków. Wszystkim życzymy powodzenia!

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.