olomouc
18 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Paszkiewicz szósta, Olejarz i Jackiewicz na siódmej pozycji

Po raz trzynasty odbył się kolejny półmaraton w Ołomuńcu, który wchodził jednocześnie do cyklu EuroHeroes. Najszybszymi okazali się Sebastian Hendel z Niemiec (1:03:55) i uczestniczka maratonu olimpijskiego z Tokio Hanne Verbruggen z Belgii (1:12:44). Najszybszymi Polakami zostali Izabela Paszkiewicz z czasem 1:15.42 oraz Artur Olejarz z 1:07:09.

Łącznie wystartowało 6600 biegaczy z 25 krajów. Zwycięzca Sebastian Hendel już w zeszłym roku wygrywał półmaraton w Ujściu nad Łabą. Tym razem również zdołał wygrać bieg z sześcioosobowej czołowej grupy, odnosząc kolejne czeskie zwycięstwo. Drugie miejsce zajął mistrz Szwecji oraz uczestnik mistrzostw świata i Europy David Nilsson (1:04:07). Podium zamknął Holender Khalid Choukoud (1:04:27), który dwa tygodnie temu w Czeskich Budziejowicach zajął trzecie miejsce.

8Stefan Iulius GAVRIL1:07:35ROU

W biegu kobiet najszybsza była Hanne Verbruggen z Belgii, która wypełniła już minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024. Przez kilka pierwszych kilometrów kroku dotrzymywała jej Viktoriia Kaluzhina, co spowodowało, że ostatecznie została jeszcze pokonana przez reprezentantkę gospodarzy Terezę Hrochovą.

Polki Izabela Paszkiewicz oraz Monika Jackiewicz od początku biegły ze sporą stratą do prowadzących zawodniczek. Dziesiąty kilometr Paszkiewicz minęła na piątym miejscu z czasem 34.21, a Jackiewicz na ósmym z 35.14. Ostatecznie nasze zawodniczki finiszowały na szóstym i siódmym miejscu.